Тероризмот стана секојдневие - EП: Екстремистите подготвуваат напади со оружје за масовно уништување

ЕП подготви извештај во кој се наведува дека Терористите од „Исламска држава“ ангажирале стручњаци за спроведување напади во западните земји со користење на оружје за масовно уништување. Терористичките напади стануваат речиси секојднeвие во Европа. Маж, вооружен со мачета, синоќа повреди три лица, од кои едното потешко, во лондонското метро. Според англиските медиуми инцидентот се случил на станица Лејтонстоун а лондонската полиција го уапсила напаѓачот. Сведоци на настанот изјавија дека пред да нападне тој извикал, „ова е за Сирија“, а властите инцидентот го третираат како терористички чин. Британија пред неколку дена започна воздушните напади против Исламската држава во Сирија, а во акцијата се вклучени Германија и Франција, додека Русија повеќе од два месеци врши жестоки напади не само врз Исламска држава туку и врз другите групи кои од западните земји се сметаат за сојузници. Во меѓувреме ЕП подготви извештај во кој се наведува дека Терористите од „Исламска ...
| | веќе видена | слични

Помошниот соработник за меѓународна безбедност на Кралскиот институт за меѓународни работи во лондон Наоми Бар-Јаков, истакна дека постои реална можност за опасност, ИД да го искористи неконвенционалното оружје во Европа, но и пошироко. Во извештајот на Европскиот парламент објавено е дека ИД регрутирала во својте редови стучњаци од областа на хемијата, физиката и информатиката за да развијат оружје за масовно уништување и продолжуваат да војуваат против Западот. Во документите кои се објавени на 13 ноември се тврди дека ИД шверцувала метал за оружје за масовно уништување во Европа, објави Дејли мејл. Во тој извештај е наведено дека Европјаните не размислуваат сериозно дека екстремистичките групи можат да ги искористат хемиските, биолошките, радиолошките или нуклеарните материјали за својте напади, а доколку тоа се случи влијанието би било уште повеќе дестабилизирано. – Имаме работа со многу сериозна, оспособена, одлучна, меѓународна терористичка организација која е сега активна на улиците во Европа- изјави ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Исламската држава регрутирала експерти за хемија, физика и информатика за да развие оружје за масовно уништување кое ќе го употреби против Западот - стои во шокантниот извештај на Европскиот парламент. Според овој документ кој го пренесе британски "Daily Mail", џихадистите на Исламската држава веќе успеале да ги прошверцуваат материјалите кои се неопходни за такво оружје во Европа. Европскиот парламент го состави овој документ откако Исламската држава ги изведе крвавите терористички напади во Париз на 13-ти ноември кога беа убиени 130 лица во француската престолнина. Во документот се наведува дека терористичката организација најверојатно планира во идните напади да го употреби таквото оружје за масовно уништување кое е забрането со меѓународните конвенции. Експертите стравуваат дека Исламската држава ќе го искористи неуспехот на владите на државите членки на Европската Унија во размената на податоците на своите разузнавачки служби во врска со потенцијалните терористи кои можат да ги извршат нападите на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Исламистите подготвуваат хемиско оружје за масовно уништување. Исламската држава регрутирала експерти за хемија, физика и информатика за да направи воено оружје за масовно уништување против Западот, покажува шокантниот извештај на Европскиот парламент кој го пренесе британски Дејли Мајл. Спрема овој документ, ИС веќе прошверцувала материјал за такво оружје во Европа, наведува весникот. Европскиот парламент овој документ го состави по нападот во Париз на 13 ноември. Исламистите подготвуваат хемиско оружје за масовно уништување. Исламската држава регрутирала експерти за хемија, физика и информатика за да направи воено оружје за масовно уништување против Западот, покажува шокантниот извештај на Европскиот парламент кој го пренесе британски Дејли Мајл. Спрема овој документ, ИС веќе прошверцувала материјал за такво оружје во Европа, наведува весникот. Европскиот парламент овој документ го состави по нападот во Париз на 13 ноември.
| | веќе видена | слични

Терористите од „Исламска држава“ ангажирале стручњаци кои би спровеле напади во западните земји со користење на оружје за масовно уништување, се наведува во извештакот на Европскиот Парламент, кој го пренесува „Дејли меил“. Весникот наведува дека во извештајот е наведено дека терористичките групи во следните напади во Европа би можеле да користат хемиски, биолошки, радиолошки и нуклеарни материјали, кои, како што се тврди, незабележано се внесуваат во Европската унија. - ИСИС веќе се стекна со знаење, а во некои случаи и со стручњаци, кои ќе им овозможат да користат радиолошко-хемиски-биолошки материјали како оружје на теророт, вели Волфганг Рудишаузер, експерт за подрачјето контрола на ширењето оружје за масовно уништвање при НАТО. Годишно се забележани околу 150 случаи на криумчарење на нуклеарни или радиолошки материјали во ЕУ.
| | веќе видена | слични

Останато

Но, освен пораките за поддршка дека процесот за Македонија и Албанија останува жив, на денешниот Совет на општи работи не се очекуваат никакви формални ...
сите 692 | | | веќе видена

Почитувана министерке за правда, Рената Дескоска,Сведоци сме на време кога во други области од јавната администграција, штрајкот и заканите со штрајк за ...
сите 142 | | | веќе видена

„Во текот на министерскиот Форум имавме извонредна можност не само да ги реафирмираме нашите заеднички досегашни усилби за соработка и солидарност, туку и да ...
сите 191 | | | веќе видена

Првата тура повратни пари од данокот за додадена вредност кај граѓаните кои скенираа фискални сметки во рамки на проектот „Мој ДДВ“, во вкупен износ од 3 ...
сите 53 | | | веќе видена

Се сомневаме дека хемикалиите кои се останати во Охис не се уништуваат туку се препакуваат и се препродаваат, обвинија денеска поранешните вработени во ...
сите 76 | | | веќе видена

– Поради постоење основи на сомнение дека сториле казнено дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“, полициската станица од Кичево поднесе ...
сите 91 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тероризмот стана секојдневие - EП: Екстремистите подготвуваат напади со оружје за масовно уништување

Од:
До кого (е-маил):
Порака: