НОВИ ДЕТАЛИ: На напаѓачот на Клинички му се заглавил пиштолот


4 копии

„Ќе ве убиеме сите во болницава!“ Со овие зборови еден од тројцата напаѓачи, кои вчера беа приведени дека пукале во лекар од Kлиниката за дигестивна хирургија во Скопје, претходно им се заканил на останатите лекари, медицинските сестри, но и на пациентите што вчераутро биле во ходникот на болницата кога се одвивала своевидна заложничка драма, пишува ДНЕВНИК. Тензијата кулминирала кога син на пациентка со три истрели од пиштол ја изрешетил ногата на дежурниот лекар Љубомир Огненовиќ, кој прексиноќа ја оперирал жената, која неколку часа потоа починала во шок-соба. Откако бил застрелан во ногата, лекарот бил опериран и е надвор од животна опасност. Дознаваме дека епилогот можел да биде и пострашен, но, за среќа, се закочил пиштолот и напаѓачот престанал да пука. Сепак, тука драмата не прекинала, па двајцата негови роднини почнале да кршат и да демолираат дел од мебелот на клиниката извикувајќи пцости и критики до лекарите. Во тензичната атмосфера за малку ќе настрадала и медицинската сестра која била пред ...
| | веќе видена | слични

Се започнало после утринската визита на доктор Огненовиќ. Заминал во канцеларијата на неговиот колега и не ни претпоставувал дека тројца напаѓачи со пиштол во рака панично го бараат за да стрелаат. – Ми рече – Да ми го најдеш каде е? Реков, кого барате? Што е работата, зошто сте толку вознемирен? Што, вели, јас има да ве убијам сите! Велам, почекај малку, како тоа ќе не убиеш сите, што сакаш? Најдете ми го доктор Огненовиќ, ми рече. Му велам немојте така, што е ова, соземете се. Море ќе ве убиеме, сите ќе ги убиеме, кога моја мајка е убиена, ќе ги убиеме сите! И вас ќе ве убијам! – сведочи сестрата. Прекорувањата не ги премислиле. Моментот кога докторот излегувал од канцеларијата бил пресуден. Се слушнале три истрели. – Одеднаш слушнав пукање. Обично човек бега кога ќе слушне пукање, но јас, не се правам херој, едноставно некоја сила ме врати да одам назад. И кога стигнав некаде до собата на професот Караџов, тој излезе ме праша што е, леле, велам изгледа го убија Огненовиќ, го убија Огненовиќ. Еден истрел ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Мајка ми почина и за тоа ќе ве убијам сите. Вака еден од напаѓачите во Клиниката за дигестивна хирургија се заканувал по болничките ходници, раскажува сестрата која е и единствената која успеала да разговара со нив. Се започнало после утринската визита на доктор Огненовиќ. Заминал во канцеларијата на неговиот колега и не ни претпоставувал дека тројца напаѓачи со пиштол во рака панично го бараат за да стрелаат. – Ми рече – Да ми го најдеш каде е? Реков, кого барате? Што е работата, зошто сте толку вознемирен? Што, вели, јас има да ве убијам сите! Велам, почекај малку, како тоа ќе не убиеш сите, што сакаш? Најдете ми го доктор Огненовиќ, ми рече. Му велам немојте така, што е ова, соземете се. Море ќе ве убиеме, сите ќе ги убиеме, кога моја мајка е убиена, ќе ги убиеме сите! И вас ќе ве убијам! – сведочи сестрата. Прекорувањата не ги премислиле. Моментот кога докторот излегувал од канцеларијата бил пресуден. Се слушнале три истрели. – Одеднаш слушнав пукање. Обично човек бега кога ќе слушне пукање, но јас, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Мајка ми почина и за тоа ќе ве убијам сите. Ова биле зборовите со кои напаѓачите од дигестивна се заканувале по болничките годници. Се започнало после утринската визита на доктор Огненовиќ. Заминал во канцеларијата на неговиот колега и не ни претпоставувал што се случува во болничкиот ходник. Тројцата напаѓачи со пиштол во рака панично го барале за да стрелаат, раскажува сестрата во дигестивна која е и единствената која успеала да разговара со нив, пренесува Телма . Прекорувањата не ги премислиле. Моментот кога докторот излегувал од канцеларијата бил пресуден. Се слушнале три истрели. На врата ја пречекале напаѓачите. Тие ја спровеле до повредениот доктор. После ова интервенира обезбедувањето, а тројцата напаѓачи се фатени. Судот веќе поведе постапка против нив, а реконструкцијата на пукотниците од дигестивна најверојатно ќе биде еден од доказите.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ги сретнав во ходникот, едниот ме фати за раката и ми рече ќе ве убијам сите, мојата мајка почина и јас ќе ве убијам вас. Го убедував дека и јас сум изгубила мајка, можеби во овој момент уште нечија мајка умира, можеби и треба помош. Му зборував да се соземе , но тој викаше сите ќе ве убијам, сите ќе ги убиеме тука. Отиде кон собата на доктор Огненовиќ и одеднаш слушнав пукање. Вака ја започна својата приказна Биљана Анѓелковиќ, главна одделенска медицинска на Клиниката за дигестивна хирургија, која била сведок на пукањето во кое со три куршуми беше застрелан хирургот Љубомир Огненовиќ, пренесува Нова. Целата сторија е тука .
| | веќе видена | слични

Останато

Според непотврдена информација, евентуалното бегство на поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков било поврзано со лица од Унгарија, Молдавија и ...
сите 419 | | | веќе видена

Азилот што го доби екс премиерот Никола Груевски му дава право слободно да се движи само на унгарска територија, но не и надвор од неа – објаснува за Нова ...
сите 318 | | | веќе видена

Соопштение до јавноста – реакција на соопштението на СДСМ кое се однесуваше на прес конференцијата на Наум Стоилковски Македонија е единствена држава во Европа ...
сите 110 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 50 | | | веќе видена

Опозицијата во националниот парламент на Унгарија ја доведе во прашање политиката на азил на власта поради аферата со бегството на поранешниот македонски ...
сите 464 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 33 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НОВИ ДЕТАЛИ: На напаѓачот на Клинички му се заглавил пиштолот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: