Еве какво време не очекува за викендот?

За време на викендот ќе остане трендот на нестабилно време попладне, со тоа што во недела има потенцијал врнежите да бидат со локален пороен карактер, особено во западниот дел од земјата, објави Метеопро. Во сабота врнежите, слично како и во петок, ќе бидат позастапени во планинскиот крај во западната половина од земјава. Температурата во сабота ќе биде слична на петочната, додека недела во однос на овие два дена ќе биде посвежа за околу 2 целзиусови степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од променлив правец. Во доцните попладневни и вечерни часови се очекува зголемување на облачноста особено во северните делови каде ќе има услови за краткотраен дожд со ретки грмежи. УВ-индексот ќе изнесува 8. Температурата ќе се движи од 25 до 35 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Температурата ќе достигне до 33 степени.
| | веќе видена | слични

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 24 Лазарополе и Маврово, 27 Берово, 28 Претор, 29 Охрид, Струга, К.Паланка и Прилеп, 30 Тетово 31 Виница, 30 Битола, 31 Штип и Струмица, 32 Скопје-З.Рид, 34 Д.Капија до 35 степени во Гевгелија. НАВРНАТ ВОДЕН ТАЛОГ до 17 часот (во л/м2):без врнежи (податоците се само од мрежата на станици на УХМР со класични мерења). ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Сончево и топло со мала до умерена локална  облачност и со слаб до умерен ветер од југозападен правец. ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ:сончево со мала до умерена облачност и сослаб до умерен југозападен ветер.Преку ноќта ќе ведро со слаб  југозападен ветер. ВРЕМЕТО УТРЕ:ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност во доцните попладневни часови се очекува извесно зголемување на облачноста а во вечерните  часови можен е краткотраен локален дожд со ретки грмежи, особено во северозападните  планински подрачја на земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.  Утрнската температура во земјава ќе биде во интервалот ...
| | веќе видена | слични

Времето утре во Македонија ќе биде сончево и топло со мала до умерена локална облачност во доцните попладневни часови се очекува извесно зголемување на облачноста а во вечерните часови можен е краткотраен локален дожд со ретки грмежи, особено во северозападните планински подрачја на земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец. Утрнската температура во земјава ќе биде во интервалот од 9 до 17, а највисоката дневна 27 до 35 степени. УВ индексот ќе има вредност 8. Во Скопје времето утре ќе биде сончево и топло со мала облачност и со слаб ветер од југозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до околу 14, а највисоката дневна ќе достигне до 33 степени. ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ Локална нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и со грмежи се очекува и в четврток. Но во попладневните часови од север ќе се спушта постуден воздух проследен со умерен, а долж Повардарието и со засилен северен ветер, кој ќе предизвика пад на дневната температурура на воздухот за 3 до 5 ...
| | веќе видена | слични

УВ-индексот ќе изнесува 8. Температурата ќе се движи од 25 до 35 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Температурата ќе достигне до 33 степени. 
| | веќе видена | слични
3 копии

Времето во поголемиот дел од земјава ќе биде сончево со слаб до умерен североисточен ветер. Во северните делови и на планините попладне ќе настапи умерена локална облачност. Дневната температура ќе се движи од 27 до 34 степени. Во Скопје слично време, сончево со мала до умерена облачност и со слаб северен ветер. Дневната температура ќе се искачи до 32 степена. Стабилно ќе биде и утре , но во четврток поради продор на постуден воздух од север температурата ќе биде во опаѓање, а во попладневните часови ќе има локален дожд со ретки грмежи.
| | веќе видена | слични

Сончево време со слаб до умерен североисточен ветер во поголемиот дел од земјава, најавуваат од УХМР. Според метеоролозите, во текот на денешниот ден се очекува во северните делови и на планините попладне да настапи умерена локална облачност. Исто така, денес повторно имаме и забележителен пад на температурите. Утринската температура ќе се движи од 10 до 17, а дневната од 27 до 34 степени. По овие два дена кога ќе преовладува претежно сончево време, поради продор на постуден воздух од север од четврток се очекува температурата да биде во опаѓање, а во попладневните часови ќе има локален дожд со ретки грмежи.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, долж Повардарието, наместа повремено ќе се засилува. Максималната температура ќе биде во интервал од 26 до 34 степени. УВ индексот ќе биде 8. Утре во доцните попладневни и вечерни часови се очекува зголемување на облачноста особено во северните делови каде ќе има и услови за краткотраен дожд со ретки грмежи. Појава на локална нестабилна облачност со краткотраен пороен дожд и грмежи се очекува и во четврток. Но во попладневните часови од север ќе се спушта постуден воздух проследен со умерен, а долж Повардарието и со засилен северен ветер, кој ќе предизвика пад на дневната температурура за 3 до 5 степени. Потоа за викендот следува стабилно но не многу топло време.
| | веќе видена | слични

Од утре поради продор на постуден воздух од север температурите ќе бидат во опаѓање, при што ќе дува умерен северен ветер, а во попладневните часови ќе има и локален дожд со ретки грмежи. УХМР Македонија
| | веќе видена | слични

Во вторник, во Македонија, ќе преовладува сончево време проследено со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. Температурата на воздухот ќе се движи од 15 до 23 степени на утро, а дневната од 24 до 34 степени Целзиусови. Во Скопје и околината не очекува слично време со врнежи и грмежи, со температура од 20 до 32 степени Целзиусови. Во наредните два дена времето ќе биде стабилно, а ново дестабилизирање се очекува од четврток. The post Сончево со локална облачност appeared first on Актуелно24.мк .
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Еве какво време не очекува за викендот?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: