Грчката влада ги избегна предвремените избори

АТИНА, Грција -- Владејачката партија ПАСОК води во областите на Поголема Атина, западна Грција, централна Грција, источна Македонија, Крит и јужниот Егеј, според нецелосните резултати од локалните избори во неделата (7-ми ноември). Резултатите и помогнаа на владата на премиерот Јоргос Папандреу да избегне предвремени избори -- можност која Папандреу ја навести во случај на пораз. „Ние знаеме дека промените не се лесни. Меѓутоа, заради овие промени грчкиот народ не донесе на власт пред една година. И денес, тој пак потврди дека ја сака оваа промена", рече Папандреу во телевизиската изјава од неделата. Главната опозициска партија, Нова демократија, води во централна Македонија, западна Македонија, северен Егеј, Епир, Тесалија и Јонските острови, според нецелосните резултати. Двете партии се со тесна разлика во областа на Пелопонез. Излезноста на гласачите помеѓу 10-те милиони луѓе со законска обврска да гласаат беше околу 60%. Евентуалниот втор круг од изборите ќе се одржи на 14-ти ноември. (ББЦ, Хинхуа, ...
| | веќе видена | слични

Една грижа помалку за актуелната власт Дури 40 отсто од Грците останале дома или "попаметно" го искористиле убавото време Грчката владејачка социјалистичка партија ПАСОК води во осум од вкупно 13 региони по вчерашниот прв круг од локалните избори, покажуваат прелиминарните официјални резултати. Во другите пет региони води Нова демократија, но во три разликата е многу мала, па на 14 ноември ќе има прегласување во трите најголеми административни центри во земјата. Прексиноќа се огласи грчкиот премиер Јоргос Папандреу, изјавувајќи дека е задоволен од резултатите на локалните избори и дека нема да свикува предвремени парламентарни избори, пренесоа светските агенции. "Не е лесно да се изврши промена. Грчкиот народ не донесе на власт пред година и денеска потврди дека ја сака оваа промена. Утре ќе продолжиме да ги исполнуваме нашите задачи", рече Папандреу во обраќањето кон јавноста. Меѓутоа, загрижува високиот процент "воздржани" и бројните празни и неважечки гласачки ливчиња, што аналитичарите го сметаат за ...
| | веќе видена | слични

На локалните избори во Грција ПАСОК освои најголем број гласови-34%, но партијата на свое конто има дури 10 проценти помалку гласови во споредба со изборите во 2009. Опозиционата Неа Демократија освои 32,7% гласови. Грчкиот премиер Јоргос Папандреу исходот од изборите го протолкува како налог на граѓаните за продолжување со курсот на штедење на неговата влада. Уште вчеравечер (07.11.10), на прес-конференција изјави: „Од утре продолжуваме со нашата работа. И натаму концентрирано ќе ја имаме својата цел пред очи - спас на нашата земја. Сакаме да создадеме татковина која ќе биде подобра, поправедна и која ќе има одржлива економија, која ќе ни‘ дозволи само да ја градиме иднината.“ Во Грција значи, засега, нема да има предвремени парламентарни избори. Со ваквото решение Папандреу стави крај на збунувачката игра која во изминатите денови ја втурна Грција во голема криза на доверба. Папандреу со својата опција - да се распишат предвремени избори доколку резултатите од локалните избори бидат лоши за неговиот ...
| | веќе видена | слични

Грчкиот премиер Јоргос Папандреу ја отфрли можноста за одржување на предвремени парламентарни избори откако неговите социјалисти на локалните избори добија голема поддршка од гласачите. Според првичните официјални процесни ПАСОК победиле во седум од 13 региони додека конзервативната Нова Демократија е во предност во останатите региони, но најверојатно во голем број од изборните единици поради малата разлика ќе се одржи и втор круг следната недела. “Спроведувањетоа промени не е едноставно. Грчкиот народ не избра нас пред година, а денеска ни потврди дека сака промени. Утре ќе продолжиме со спроведувањето на нашата програма“, изјави Папанреду по објавувањето на првите изборни резултати. Пред изборите Папандреу најави дека ќе оди на предвремени избори доколку неговата партија не ја добие поддршката од граѓаните, јавува Нетпрес.
| | веќе видена | слични

И покрај кризата која ја тресе земјата и непопуларните мерки кои се преземаат за нејзино надминување, Грците вчера излегоа на локални избори. Право на глас имаат 9,8 милиони луѓе. Овие избори ќе претставуваат своевиден тест за владата на Јоргос Папандреу за тоа колкава е поддршката од граѓаните за антикризните мерки што ги спроведува владата за намалување на буџетскиот дефицит. Спроведувањето на овие мерки е услов што Грција мора да го исполни ако сака да добие заеми од ЕУ и ММФ во вредност од 110 милијарди евра. Грчкиот премиер Папандреу вчера рече дека доколку граѓаните не ја поддржат ПАСОК на овие локални избори, тогаш тој ќе распише предвремени парламентарни избори. Тој е на власт од октомври 2009, а во мај 2010 година земјата се согласи да ги намали државните трошоци и да почне длабоки социјални реформи во замена за 110-милијарди евра кредитна поддршка од ЕУ и од ММФ. Доколку не е задоволен од резултатите, грчкиот премиер има право да објави нови општи избори, што според уставот ќе можат да се спроведат ...
| | веќе видена | слични

Локалните избори се проверка за мерките на штедење на грчкиот премиер. Тој повтори оти ќе свика вонредни општи избори ако не добие поддршка на локалните. Анкетите предвидуваат победа на ПАСОК, но со порази во клучни места, како Атина Незадоволните Грци вчера гласаа на локални избори, кои се сметаат за тест за мерките на штедење на премиерот Јоргос Папандреу, кои беа услов за помошта од 110 милијарди евра на ЕУ и на Меѓународниот монетарен фонд за спасување на државата од банкрот. Папандреу во петокот уште еднаш повтори дека ќе свика вонредни парламентарни избори доколку гласачите не ја поддржат неговата политика на локалните. Тој рече дека одлуката ќе ја заснова на резултатите од првиот круг, иако не прецизираше колкава поддршка бара. Некои аналитичари посочуваат дека изјавата на премиерот е обид да ги мобилизира гласачите на ПАСОК, а други веруваат дека тој сака вонредни избори за да го обнови мандатот без разлика на резултатот од локалните. Вториот круг од изборите е на 14 ноември. - Не сум залепен за ...
| | веќе видена | слични

Атина - Грција вчера излезе на локални избори, но победникот, според општите уверувања, ќе ја реши судбината на државата, односно дали ќе продолжат досегашните мерки на владата на Јоргос Папандреу или, пак, ќе има предвремени избори? Премиерот Папандреу целосно остави граѓаните да пресудат каде ќе се движи Грција и до последен момент пред почетокот на вчерашното гласање го задржа ставот дека доколку ПАСОК биде поразен на локалните избори ќе распише нови парламентарни избори. Ова се првите локални избори од кои директно зависат следните парламентарни. Изборите се први по реформата на административната поделба на Грција, која сега има 13 административни области наместо претходните 54 и 325 општини наместо 1.014. Мандатот на локалните гувернери е зголемен од четири години на пет, а нивната власт и контрола за локалните и за регионалните проекти и финансии е значително зголемена. Исходот од изборите се' до доцните вечерни часови беше неизвесен за разлика од минатогодишните парламентарни избори кога победата на ...
| | веќе видена | слични

Во Грција вчера почнаа избори за локални органи на власта, кои ќе бидат проверка за поддршката на власта и нејзините антикризни мерки за да се справи со огромниот буџетски дефицит и долговите. Почитувањето на тие мерки е задолжителен услов за добивање заеми од ЕУ и од ММФ од околу 110 милијарди евра. Премиерот Јоргос Папандреу изјави дека ако владејачката ПАСОК не добие поддршка од мнозинството од 9,8 милиони регистрирани гласачи, ќе распише предвремени парламентарни избори. Според анкетите, најверојатно ПАСОК ќе добие мнозинство на локалните избори, но можно е да претрпи мали порази во некои важни региони, како што е Атина.
| | веќе видена | слични

Грчката владејачка социјалистичка партија ПАСОК води во осум од вкупно 13 региони по вчерашниот прв круг од локалните избори, покажуваат прелиминарните официјални резултати. - Кандидатите на ПАСОК победија во осум региони, а конзервативната опозициска партија Нова демократија во пет, додека во три региони разликите се сосема мали, изјави Јанис Карадакас од социолошката агенција „Сингулар лоџик“, ангажирана од Владата.
| | веќе видена | слични

Во Грција се одржаа локални избори во текот на вчерашниот ден, при што 9,8 милиони гласачи требаше да ги изберат новите градоначалници и членови на општинските совети, информира „Та неа“. Според овој весник, изборите се проверка за поддршката на власта и на нејзините антикризни мерки за соочување со огромниот буџетски дефицит и со долговите. Почитувањето на овие мерки е задолжителен услов за добивање заеми од ЕУ и од ММФ за Грција во износ од околу 110 милијарди евра. Според премиерот Јоргос Папандреу, ако владејачката ПАСОК не добие поддршка на овие избори, во државата ќе бидат распишани предвремени парламентарни избори. Но, според последните анкети, се очекуваше ПАСОК да освои мнозинство на локалните избори, но се најавуваше дека ќе претрпи мали порази во некои важни региони, пред се во главниот град Атина. Инаку, изборите во Грција се први според реформата на административната поделба на нашиот јужен сосед, која сега има 13, место претходните 54 административни области, и 325 место 1.014 општини. Мандатот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ќе останат ли уште долго опасните хемикалии во магацинот во ОХИС со се експлозивниот винил хлорид ќе се знае по 21 ноември откако собранието на доверителите ќе ...
сите 250 | | | веќе видена

Договорот за предвремени избори на лидерската средба кај претседателот на државата Стево Пендаровски се случил за помалку од еден час. Како што изјави ...
сите 465 | | | веќе видена

Христијан МИЦКОСКИ: Почитувани наставници и професори, драги колеги и пријатели, вие сте луѓето коишто ја образуваат нашата нација и од мене ја имате целата ...
сите 206 | | | веќе видена

Библија му го спаси животот на боливиски полицаец, кој беше застрелан во градите од страна на демонстрантите.Полицаецот изјави дека „чудесниот“ инцидент се ...
сите 239 | | | веќе видена

Владиниот советник Дане Талевски го навлече гневот на граѓаните на социјалните мрежи откако на емисијата „Само Вистина“ во која дебатираше со Тимчо Муцунски ги ...
сите 177 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 72 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчката влада ги избегна предвремените избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: