Клајстерс ја одбрани титулата

Ова е трета последователна титула за Белгијката во Големото јаболко по триумфите во 2005, 2009 и 2010 година Белгијската тенисерка Ким Клајстер ја одбрани титулата на последниот грен слем турнир сезонава, САД опен, откако во финалето ја прегази Русинката Вера Звонарева со 6::2, 6:1. Клајстерс по тешкото полуфинале против постарата од сестрите Вилијамс, Венус, во мечот против Русинката доминираше од првиот до последниот поен, со што стигна до својата трета победа на турнирот во Њујорк (2005, 2009 и 2010 година). Ова е 21. последователна победа на САД опен за поранешниот женски светски тениски рекет број еден. Резултатот на Ким е второ најдобро остварување во победи на САД опен по Крис Еварт, која на турнирот во Големото јаболко има 31. победа во низа. Клајстерс, третата последователна титула во Њујорк, ја оствари откако поради повреда го пропушти турнирот во 2006, а во 2007 и 2008 година не играше, заради пензионирањето. -Голема е радоста да победите на турнирот на кој отсекогаш сте играле добро. Секогаш ...
| | веќе видена | слични

Без поголеми проблеми, 27-годишната Белгијка го одбрани трофејот до кој што стигна лани, во завршниот меч на последниот сезонски грен-слем. Таа станува само втора тенисерка која успева да го осбрани пехарот на овој турнир по Венус Вилијамс. Успехот добива на тежина и поради фактот што пред нецели две години таа се врати по пензијата на тениските терени. Русинката Вера Звонарева немаше никакви шанси против Белгијката, па Клајстерс убедливо триумфираше во два сета со 6-2, 6-1 Тоа беше 21 победа во низа на Флашинг Медоуз, со кој што Клајстерс го завери 39 трофеј во кариерата. Вечерва се игра мачкото финале помеѓу Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ.
| | веќе видена | слични
2 копии

Тенисерката од Белгија, Ким Клајстерс, ја одбрани титулата на последниот грен слем турнир во сезоната, Отвореното тениско првенство на САД. Во финалето, во Њујорк, Клајстер ја збриша од теренот Вера Звонарева. Мечот на теренот „Артур Еш“ траеше само 59 минути, Клајстерс победи со 6:2 и 6:1. „Голема чест за мене што се вратив тука. Ова е терен каде секогаш со задоволство се враќам да играм и каде можам да го играм најдобриот тенис. Знаев дека доколку одиграм најдобро, дека можам да ги победам најдобрите тенисерки“, изјави по победата Клајстерс. За Ким ова е трета титула на УС Опен, претходно победуваше во 2005 и 2009 година. Клајстерс во Њујорк е непоразена, таа има низа од 21 победа. Најдолгата низа од 31 победа на УС Опен ја има легендарната Крис Еверт.
| | веќе видена | слични
2 копии

Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе се борат за титулата на грен слем турнирот во Њујорк. Ѓоковиќ до финалето стигна со победата над петкратниот победник на УС Опен, Рожер Федерер. Светскиот рекет број 1, Надал во полуфиналето го совлада Михаел Јужњи. Ѓоковиќ по 3 часа и 44 минути го совлада Федерер со 3:2 (5:7, 66:1, 5:7, 6:2, 7:5). На патот до победата Ѓоковиќ спаси две сет топки во последниот сет. Противник во финалето на Ѓоковиќ ќе му биде Надал. Шпанецот до своето прво финале во Њујорк стигна по победата од 3:0 (6:2, 6:3, 6:4) над Михаел Јужњи. Надал на кого во кариерата му недостига трофејот на УС Опен, на теренот во полуфиналето мина 2 часа и 13 минути.
| | веќе видена | слични

Ким Клистерс од Белгија ја одбрани титулата на Грен слем турнирот во Њујорк откако рано утрово во финалето ја совлада Вера Звонарева со 2:0 (6:2 и 6:1) во сетови. Финалето траеше само еден час. Со оваа победа Клистерс ја одбрани титулата освоена минатата година. Поради паузата што ја имаше во кариерата, таа има серија од 21. меч без пораз на овој турнир откако претходно триумфираше и во 2005 година. За Клистерс ова беше трета Грен слем титула. Во машкото финале вечерва ќе играат Рафаел Надал и Новак Ѓоковиќ. Надал без поголеми проблеми за 133 минути игра го победи Русинот Михаел Јужњи со 3:0 (6:2; 6:3; 6:4) во сетови. Голема драма и извонреден тенис видоа (мечот траеше 3 часа и 40 минути) гледачите на Централниот терен на Флешинг Медоу во полуфиналето меѓу третиот светски рекет Новак Ѓоковиќ од Србија и вториот Рожер Федерер од Швајцарија. Првиот сет му припадна на Федерер со 7:5 во гемови, а возврати Ѓоковиќ со 6:1 во вториот. Следниот сет повторно го освои Федерер пак со 7:5, а Ѓоковиќ изедначи на 2:2 ...
| | веќе видена | слични

Новак Ѓоковиќ во спектакуларен натпревар го победи Роже Федерер со 3: 2 и се пласира во финалето на Отвореното превенство на Америка. Српскиот тениски ас денеска игра за втората гренд слем титула против Рафаел Надал. „Конечно!“- вака спрските медиуми ја прославуваат победата на нивниот Ноле! „По три години разочарувања што му ги приредуваше Федерер на US Оpen, Новак Ѓоковиќ конечно славеше“, пишува Пресс. Српскиот тенисер, како што пренесува еРепортер, по три часа и 44 минути игра и две спасени меч топки, го победи во спектакуларното полуфинале Швајцарецот Федерер со 3:2 (5:7, 6:1,5:7, 6:2, 7:5) и денеска во борба за пехарот ќе се состане со Рафаел Надал. Ѓоковиќ со оваа победа од Федере го презеде второто место на АТП листата. „Очекувам навистина тешко финале. Кога Новак игра добро, тогаш е навистина најдобар. Тој ме победувал на вакви подлоги. Тој е навистина прекрасен тенисер, мошне позитивна личност која сигурно заслужува да биде во тенискиот врв“, изјави Рафаел Надал пред натпреварот.
| | веќе видена | слични

Белгијката Ким Клијстерс ја одбрани титулата на УС Опен со убедлива победа од 6:2 и 6:1 во финалето над Русинката Вера Звонарева. По тешката победа во полуфиналето над Американката Венус Вилијамс, Клијстерс доминираше во мечот со Звонарева од почетокот до крајот и стигна до третата титула на УС ОПен (2005, 2009, 2010. година). “Секогаш е чест да се вратиш на местото каде добро играте и победувате и секогаш сакам овде да играм и да победувам. Знаев дека ако го дадам максимумот можам да ги победам и најдобрите тенисерки”, изјави Клијстерс, која заработи 1.700.000 долари, додека нејзината противничка и припадна двојно помала награда.
| | веќе видена | слични

Ким Клајстерс и Вера Звонарева ќе играат во финалето на тенискиот Гренд слем УСА Опен. Во полуфиналните дуели ноќеска бранителката на титулата, Белгијката Клајстерс во три сета славеше над Венус Вилијамс. Иако го загуби воведниот сет со 6-4, Клајстерс се врати во живот во вториот кој и припадна во тај-брејк со што дојде до израмнување, потоа со 6-4 го доби третиот решавачки сет. Ким Клајстерс претходно има две титули на Флешинг Медоуз, од 2005 и од минатата година. Белгијката кој пред повлекувањето беше и број еден во светот има вкупно 7 титули од Гренд слем турнирите. Нејзината противничка во финалето, Русинката Вера Звонарева нема Гред слем титула, но годинава вторпат е во финале на најголемите турнири, се бореше и за трофејот на Вимблдон и загуби од Серена Вилијамс. Синоќа во полуфиналето во два сета се справи со првата турнирска носителка, Каролине Визњацки. Звонарева славеше со 6-4 и 6-3 и првпат во кариерата ќе игра во финале на УСА Опен. Денеска во Њујорк ќе бидат одиграни и полуфиналните ...
| | веќе видена | слични

Клајстерс - Звонарева 6:2, 6:1 Само 60 минути игра и беа потребни на Ким Клајстерс во финалето на Ју Ес Опен да ја победи Вера Звонарева. Белгијанката трети пат триумфираше на турнирот во Њујорк совладувајќи ја Русинката со 2:0, по сетови 6:2, 6:1. За одбрана на титулата на Ју Ес Опен Клајстерс заработи 1.700.000 долари, додека на Звонарева и припадна двојно помала награда за второто изгубено Гренд слем финале оваа сезона.
| | веќе видена | слични

Ким Клајстерс, во женското финале на US OPEN многу полесно од очекувањата ја совлада русинката Вера Звонарева со 6:2 и 6:1 во сетови. Белгијанката го освои овој турнир и во 2005 година и стана прва тенисерка која ја одбранила титулата по Венус Вилијамс која го стори истото во 2001 година. 27 годишната Ким од “грен слем“ турнирите го има освоено само US OPEN. Со триумфот во Њујорк ова е веќе 39 титула во кариерата на Клајстерс. Инаку, Клајстерс беше втора, додека Звонарева сема носителка на турнирот. Вечерва на програмата е машкото финале, каде се среќаваат Ѓоковиќ и Надал. Ноќеска во мошне изедначен дуел, Ѓоковиќ (3) успеа да го совлада вториот носител Федерер во 5 сета (5-7, 6-1, 5-7, 6-2, 7-5). При резултат од 4-5 во петтиот сет Федерер имаше 2 меч топки, но ја пропушти својата шанса. Подоцна Ѓоковиќ го искористи својот прв брејк поен во последниот сет и успеа да го совлада Федерер.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Залудни се обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ преку неосновани кривични пријави да го блокираат напредокот на државата, се наведува во реакцијата на СДСМ на прес ...
сите 202 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 61 | | | веќе видена

Од прогласувањето на епидемијата, досега, се вакцинирани 2.925 деца. Денеска до 13 часот вакцинирани се 181 дете, соопшти Министерството за здравство. За време ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Клајстерс ја одбрани титулата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: