Експерти: Пораките од извештајот треба сериозно да се сфатат

Документот кој вчера го испорача Брисел не беше изненадување. Повторувањето на препораката беше очекувано, а нотираните забелешки веќе видени во претходните извештаи. Документот кој вчера го испорача Брисел не беше изненадување. Повторувањето на препораката беше очекувано, а нотираните забелешки веќе видени во претходните извештаи. Најважна е пораката за враќање на политичкиот дијалог во земјата. Вака познавачите на состојбите го читаат Извештајот од ЕК. Според политичкиот аналитичар Александар Парндов, бриселските пораки за враќање на дијалогот во Парламентот треба сериозно да се сфатат. На иста линија е и аналитичарот Владимир Божиновски. ЕК вели тој нотира проблем во политичкиот дијалог, а со самото тоа што посочува дека тој треба да се врати и да се води во законодавниот дом, го посочува како главен причинител за кризата СДСМ. Последните политички кризи меѓу власта и опозициските партии покажаа дека партиските интереси се над националните, заклучи Комсијата во документот и порача дека одговорноста ја ...
| | веќе видена | слични

Политичката криза, статус кво состојбата во прегововорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и опоизцискте оставки се рефлектира и во опозицискиот фронт, но и во внтатрешните соостојби во партиите. Новите социјалдемократи епилогот од политичката криза го чекаат со понуда да се претопат во СДСМ. Таков предлог добил Петковски, лично од лидерот на СДСМ Заев. Од НСДП ја потврдуваат информацијата, но велат тоа прашање засега не се отворило во ниедно партиско тело. Неофицијално порачуваат дека мали се шансите за таков потег на Петковски. Оттаму порачуваат дека во моментот фокусот е ставен на политичката криза и опозициските оставки. Дел од пратениците на Петковски порачуваат дека не се согласуваат со одлуките на Бихаќка, но велат го следат партискиот став. ЛДП пак разрешницата од политичката криза ја дочекува предконгресно и со најави за смени на лидерското кормило. Потпретседателот на партијата и актуелен пратеник во оставка, Горан Милевски, како и аспирант за лидерското столче, на Жерновски му забележува лошо менџирање ...
| | веќе видена | слични

Отчукува часовникот за враќање на опозицијата во Собрание . Пратениците од СДСМ имаат рок уште еден месец да се вратат во законодавниот дом. Ако претседателот Трајко Вељаноски не закаже продолжение на седницата зна која ќе се констатираат оставикте , согласно Уставот, на 10 ноември истекува последниот рок тие да ги пополнат пратеничките столчиња. Ако не го најават отсуството и неоправдано не се појавуваат на работните места во Собрание, ќе им бидат одземени пратеничките мандати , бидејќи тогаш истекуваат шесте месеци од верификација на нивните мандати. Потоа ќе заседава Комисијата за мандатно имунитетни прашања и да констатира престанок на нивниот мандат , а празните места ќе бидат понудени на следните пратеници од листите. До сега не е закажано продолжение на седницаа за констатирање на оставикте, а тоа значи дека сите опции се во игра. Опозиционерите се повикуваат на дијалог и неколку барања , но политичкиот дијалог и исполнување на барањата на опозицијата се се подалеку од реалноста. ...
| | веќе видена | слични

ДПА ќе се врати во Собранието, СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ уште тактизираат со преговорите од кои зависи дали во пратеничките клупи ќе седнат и пратениците на најголемата опозициска партија. По забелешките во Извештајот на ЕК, дека и Владата и опозицијата се одговорни да обезбедат политичката дебата да се одвива првенствено во парламентот и тоа да придонесе да се создадат услови за негово правилно функционирање, засега нема најави за чекор напред во разговорите меѓу Груевски и Заев. Лидерска средба Груевски - Заев (Фото: Телеграф.мк/Влатко Перковски) Во СДСМ не добиле покана за продолжување на преговорите со ВМРО-ДПМНЕ, но порачуваат дека ако власта сака, може уште веднаш да ги констатира оставките на нивните пратеници. Од ВМРО-ДПМНЕ не добивме одговор дали забелешката за дијалогот повторно ќе ги седне на маса лидерите на двете партии. Во СДСМ ќе продолжат да инсистираат на петте клучни теми: медиуми, двоење на државата од партијата, попис, чесен изборен процес и техничка влада која тоа ќе го овозможи. Од ВМРО-ДПМНЕ, ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, според вчерашните неофицијални информации од двете партии, ќе се обидат во наредниот период да ги откочат преговорите за надминување на парламентарната криза, по критиките во Извештајот на ЕК за отсуството на дијалог во Македонија. Владејачката партија и опозицијата не успеаја да постигнат договор пред објавувањето на Извештајот, така што сега како нов рок за разрешување на кризата се посочува декември, пред да заседава Советот на ЕУ. Нема засега информации од каде ќе потекне иницијативата за обновување на преговорите, односно дали тоа ќе биде на предлог на ВМРО-ДПМНЕ или повторно ќе има дипломатски лобирања за деблокирање на процесот. Информациите говорат дека мандатот на европскиот претставник Петер Ванхоуте, кој прв го воспостави контактот меѓу ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ по изборите, не е врзан со Извештајот на ЕК, така што се очекува тој и наредниот период да асистира при обидите за обновување на разговорите. По објавувањето на Извештајот, заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, ...
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 554 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 474 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Експерти: Пораките од извештајот треба сериозно да се сфатат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: