Потрошувачката на домаќинствата 73.7 проценти од БДП

Финалната потрошувачка на домаќинствата вклучувајќи ги непрофитните институции кои им служат на домаќинствата, во второто тримесечје од 2014 година оствариле номиналeн раст од 2.5 проценти и имале најголемо учество во структурата на бруто домашниот производ од 73.7 проценти. Државниот завод за статистика, ДЗС, доцна попладнево ги објави тримесечните податоци за БДП со кои ја потврди неговата претходно објавена проценета стапка на раст од 4,3 насто, која според во моментов расположивите податоци е меѓу највисоките во Европа. Според ДЗС освен зголемената лична потрошувачка, во тримесечниот период пораснале и узозот и извозот, а регистриран е раст и во повеќето сектори. Јавната потрошувака забележала раст од 3,5 проценти, а бруто инвестициите за 1,3 проценти. Извозот на стоки и на услуги номинално е зголемен за 14.2 насто, а увозот на стоки и на услуги забележува зголемување во номинален износ од 10.7 насто По сектори, најголем пораст е забележан во трговија на големо и трговија на мало; поправка на моторни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Проценетите податоци за приходите од илегални активности, како што се проституцијата и шверцот од овој месец имаат удел во растот на македонската еконномија. Државниот завод за статистика ја имплементира новата методологија на Европскиот статистички систем ЕСС 2010 по примерот на Велика Британија и многу други европски земји, како и на Хрватска, која од неодамна работи по новата методологија, пишува Дневник. Иако податоците се нови, од Заводот за статистика нема подетални објаснувања како кај нас се правени пресметките за приходите од овие илегални активности. Податоците за движењето на БДП веќе се ревидирани за периодот од 2000 година наваму, а ДЗС најавува дека до крајот на месецот ќе објави публикација „БДП – ревидирани податоци", но во неа нема да бидат издвоени податоците за приходите на илегалните активности.туку ќе бидат евидентирани групно, во секторот услуги. Праксата од земјите што работат по оваа методологија досега покажа дека приходите од илегалните активности имаат минимален удел во БДП на тие ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Проститутките и дрогата влегоа во македонскиот домашен бруто-производ (БДП), односно проценетите приходи од илегалните активности, како што се проституцијата и шверцот, веќе имаат удел во растот на македонската економија што го нотира државната статистика во својот последен извештај. Државниот завод за статистика ја имплементира новата методологија на Европскиот статистички систем ЕСС 2010 по примерот на Велика Британија и многу други европски земји, како и на Хрватска, која од неодамна работи по новата методологија. Иако податоците се нови, од Заводот за статистика нема подетални објаснувања како кај нас се правени пресметките за приходите од овие илегални активности. Од таму најавуваат дека до крајот на месецот ќе излезе публикацијата „БДП - ревидирани податоци“, каде што приходите и процентот на учество на секоја од илегалните активности поединечно во БДП нема да бидат посебно дадени, туку ќе бидат заедно во делот услуги. Така, јавноста ќе остане без податокот колкави проценети приходи се вртат во овие ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Падот на хрватската економија годинава ќе биде посилен од претходо проектираните минус 0,2 проценти, објавено е на интернет страницата на Народна банка на Хрвстска. На вакви прогнози наведуваат податоците за падот на економијата во јули и август, како и објавениот податок за падот од 0,3 отсто во второто тримесечје, добиен со примена на новата методологија ЕСА 2010, која во најноватта пресметка на кварталниот БДП за прв пат ја примени и македонскиот Државен завод за статистика. Аналитичарите на хрватската централна банка наведуваат дека падот на БДП главно е резултат на контракциите на домашната потрошувачка. Личната потрошувачка благо се намалила за 0,2 отсто поради падот на реалните нето плати и стагнацијата на невработеноста во претходните три месеци. Потрошувачката на државата се намалила за 0,9 отсто. Достапните месечни показатели за јули и август упатуваат на стагнација на реалната стопанска активност во текот на третото тримесечје на 2014 година, истакнуваат аналитичарите на Народна банка на ...
| | веќе видена | слични

Позитивниот тренд на економијата во првото полугодие од 2014-та влева оптимизам кај бизнисмените и аналитичарите дека ќе се остварат проекциите за раст на БДП од 3.7& до крајот на годинава. Позитивниот тренд на економијата во првото полугодие од 2014-та влева оптимизам кај бизнисмените и аналитичарите дека ќе се остварат проекциите за раст на БДП од 3.7& до крајот на годинава. Последните податоци покажуваат дека економијата се зголемила за 3 и пол отсто во првиот и 4.3 проценти во вториот квартал. Најголемо раздвижување има во финансиските дејности. Таму има плус од 4.1%, земјоделството завршило во позитива од 1.7, а изградбата и трговијата со недвижности за 2.7 отсто. Сепак, главен двигател на растот во вториот квартал биле домаќинствата, а помалку државните институции и компаниите. Јавната потрошувачка се зголемила за 3 и пол, а бруто инвестициите за 1.3 отсто. Затоа стопанствениците велат дека треба да се фаворизираат домашните пред странските бизнисмени и дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Според податоците на Државниот завод за статистика, индустриското производство на Македонија во јули 2014 година во однос на јули 2013 година бележи раст од 5,9%. Додека, индустриското производство во периодот јануари - јули 2014 година, во однос на периодот јануари - јули 2013 година е повисоко за 4,7%. Со овие бројки, Македонија е рамо до рамо со земјите-членки во Европската унија кои бележат најголем скок на индустриското производство. Хрватска во јули, заедно со Ирска, Естонија и Словенија предничат со скок на индустриското производство на месечно ниво меѓу земјите на ЕУ, покажаа податоците на европскиот статистички уред - Евростат. - Во јули сезонски прилагоденото индустриско производство во 28-те земји-членки на ЕУ порасна за 0,7% во однос на претходниот месец кога се намали за 0,1% - објави Евростат. Далеку најголем скок на сезонски прилагоденото индустриско производство во јули на месечно ниво, според податоците на Евростат има Ирска за дури 11,3%. Следат Естонија со 2,8%, Словенија со 2,3% и ...
| | веќе видена | слични

Македонската економија во вториот квартал од годинава пораснала за 4,3 отсто, јави денеска Државниот завод за статистика. Најголем двигател на овие позитивни статистички податоци е личната потрошувачка и инвестициите, велат од статистика, од каде што информираа дека е променета методологијата за пресметка на бруто-домашниот производ и дека сега биле вклучени поголем број податоци од досегашните анализи (истражување и развој на компаниите во вид на инвестиции, трошоци за службени возила, бонуси, примања на членови на управни одбори...). Кварталните податоци за бруто-домашниот производ во ова соопштение се подготвени според методологијата Европски систем на сметки (ЕСА 2010), а како резултат на спроведената ревизија на годишните податоци според оваа методологија. Серијата на податоци по постојани цени е прикажана со референтна 2005 година и по цени од претходна година. Според проценетите податоци на Државниот завод за статистика, стапката на раст на бруто-домашниот производ за второто тримесечје од 2014 ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на Шри Ланка Маитрипала Сирисена побара оставки од секретарот за одбрана и шефот на националната полиција откако силите за безбедност не реагираа ...
сите 451 | | | веќе видена

Кандидатката за претседател на државата од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова по откажувањето на дебатата закажана за вечерва на телевизија ...
сите 367 | | | веќе видена

И Пендаровски и Сиљановска секојдневно одржуваат средби и трибини со граѓаните. Пред малку двајцата претседателски кандидати  дадоа и изјави за медиумите. ...
сите 73 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 177 | | | веќе видена

На средби со граѓани и митинзи кандидатите за претседатели ги продолжија изборните кампањи пред нивните партиски поддржувачи. Фокусот на обраќањето пендаровски ...
сите 73 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Потрошувачката на домаќинствата 73.7 проценти од БДП

Од:
До кого (е-маил):
Порака: