Можно е брзо решавање на спорот за името

Хрватска сака спорот со Грција што поскоро да се реши и да отпаднат пречките што стојат на патот на Македонија кон НАТО и кон ЕУ. Мислам дека е можно тоа да се направи многу брзо и тоа е потребно поради целиот регион и ЕУ- изјави Јосиповиќ Можно е брзо решение на спорот за името меѓу Македонија и Грција, смета хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ кој е во посета на Македонија. Тој по средбата со својот македонски колега, Ѓорге Иванов, рече дека решавањето за спорот со името е добро и за регионот и за Европската унија. Тој, како и неговиот претходник, Стипе Месиќ, порача земјите да го следат примерот на Хрватска и Словенија, кои граничниот спор го ставија надвор од ЕУ-интеграциите. Вели, иако смета дека хрватско-словенечкиот граничен спор е од различна природа, сепак неговото надминување го гледа како добар пример за решавање на некои идни спорови на регионално и на светско ниво. "Во секој случај, Хрватска сака спорот со Грција што поскоро да се реши и да отпаднат пречките што стојат на патот на Македонија ...
| | веќе видена | слични

Хрватска наскоро ќе влезе во Европската унија. Нашиот стратешки интерес не е само да му се приклучиме на европското семејство, туку тоа да го сторат и нашите соседи, вклучувајки ја секако и Македонија, бидејки ни се потребни стабилност и добри односи на заедничкиот пазар, рече хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ во денешното обраќање пред бизнисмените, членки на Стопанската комора и на Македонско-хрватскиот деловен клуб. Подобрување на соработката и зголемување на трговската размена меѓу двете земји која бележи пад за 15,5 отсто, беше целта на средбата со бизнис заедницата што се одржа во рамки на првата официјална посета на Јосиповиќ во Македонија. - На владите останува да го отстранат проблемот, да ги решат прашањата со ограничувањата, бариерите и трошоците, за да им овозможат на бизнисмените подобра трговија. Македонскиот пазар е интересен за нас, добар дел од хрватските производи овде функционираат на високо ниво. Тоа покажува дека соработката е повеќе од потребна, истакна Јосиповиќ. Тој информира дека ...
| | веќе видена | слични

Се намалува економската соработка помеѓу македонските и хрватските компании. Хрватска од седмото падна на десетото место на листата на трговски партнери на Македонија, а трговската размена меѓу двете држави е намалена за 15, 5 отсто. Се намалува економската соработка помеѓу македонските и хрватските компании. Хрватска од седмото падна на десетото место на листата на трговски партнери на Македонија, а трговската размена меѓу двете држави е намалена за 15, 5 отсто. - Она што е особено важно е дека во базичните сектори, во оние во кои се остварува значаен дел од трговијата има најголем пад. Во металната индустирја и во електроиндустријата падот изнесува речиси 40 отсто, а во неметланата индустрија и градежништвото над 20 отсто, изјави Антони Пешев од Стопанската комора на Македонија. Не е тајна дека хрватските компании имаат проблеми при водењето бизнис во Македонија, но исто така и македонските фирми се соочуваат со проблеми во Хрватска. Сепак властите во двете држави работат на нивно решавање, порача ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Владата Никола Груевски денеска оствари средба со претседателот на Република Хрватска Иво Јосиповиќ кој престојува во официјална посета на Република Македонија. На средбата, како што соопшти Кабинетот на премиерот Груевски, беше изразено задоволството од билатералните односи и соработката меѓу двете држави, како и високиот степен на заемно разбирање кои во континуитет бележат позитивен развој. Груевски искажа благодарност за поддршката што Република Хрватска и ја дава на Република Македонија во напорите за побрзо приклучување кон НАТО и ЕУ. Притоа истакна дека искуството од преговорите за членство на Република Хрватска во ЕУ е многу значајно за Република Македонија, со оглед на тоа што Република Македонија очекува преговорите за членство во ЕУ да се одвиваат по иста методологија и во тој контекст се очекува голема помош од Република Хрватска. Воедно, премиерот го информираше својот соговорник дека и покрај блокадата од Република Грција, македонската Влада посветено работи на модернизација на ...
| | веќе видена | слични

Македонија има суфицит во трговијата со Хрватска, но и загрижувачки пад во извозот. Двете бизнис заедници пред хрватскиот претседател се договорија - обединети да настапат на трети пазари. - На големите пазари не сме интересни, можеби со квалитет, но не и со количина. Затоа е добро да се здружиме во кластери, вели Вита Хузјан - Македонско - хрватски деловен клуб. Хрватските компании присутни во авиосообраќајот и туризмот успешно работат на македонскиот пазар. - Имаме потешкотии што нема директен чартер лет, се направивме со хрватската туристичка заедница и успеавме Хрватска да ја промовираме како туристичка дестинација во Македонија, но се соочуваме со недостиг на промотивен материјал, вели Ања Шевченко, Одема турс. Сепак не сите биле задоволни од бизнис климата во земјава. Дел од нив му се пожалиле и на претседателот на Хрватска. - Покажана е добра волја за проблемите што ги имате, а кои се поврзани со трансферот на добивката, за квотите, за учество на тендерите кои можеби завршувале ...
| | веќе видена | слични

Понеделник, 12 јули 2010 година Претседателот на Собранието на Република Македонија, г. Трајко Вељаноски се сретна со претседателот на Република Хрватска, г. Иво Јосиповиќ, во рамките на неговата прва официјална посета на Република Македонија. На средбата, претседателот Вељаноски го нагласи значењето на овој континуитет на средби на највисоко ниво меѓу двете страни како поттик и наша заедничка определба да ги зацврстуваме нашите билатерални пријателски односи и во иднина . Претседателот Вељаноски посебно се задржа на нашата определба кон евроатлантските интеграции и ја истакна активноста на Собранието на Република Македонија кон реформите кои ги прави во поглед на агендата на ЕУ, како и активната посветеност и напори кои ги вложуваме во изнаоѓање на заемно прифатливо решение за спорот што го имаме со Република Грција, решение во кое нема да има ниту победници нити поразени и со кое ќе се затвори овој проблем и сите заедно ќе се свртиме кон нашите европски определби и вредности. Претседателот Вељаноски ...
| | веќе видена | слични

Македонија Груевски очекува помош од Хрватска за членство во ЕУ Македонија очекува голема помош од Хрватска затоа што очекува преговорите на нашата земја за членство во ЕУ, се очекува да течат по истата методологија како оние на Хрватска, му порачал премиерот, Никола Груевски на претседателот на Хрватска, Иво Јосиповиќ на средбата во Скопје. Двајцата изразиле задоволство од билатералните односи и соработката меѓу двете држави, како и високиот степен на заемно разбирање кои во континуитет бележат позитивен развој. „Претседателот на Владата Груевски искажа благодарност за поддршката што Република Хрватска и ја дава на Република Македонија во напорите за побрзо приклучување кон НАТО алијансата и ЕУ. При тоа истакна дека искуството од преговорите за членство на Република Хрватска во ЕУ е многу значајно за Република Македонија, со оглед на тоа што Република Македонија очекува преговорите за членство во ЕУ да се одвиваат по иста методологија и во тој контекст се очекува голема помош од Република Хрватска“, ...
| | веќе видена | слични

Македонија Јосиповиќ го гледа целиот регион во ЕУ Претседателот на Република Хрватска Иво Јосиповиќ е задоволен од фактот што двете земји немаат отворени прашања и тоа, според него, претставува една добра основа за унапредување и зајакнување на меѓусебните односи. На денешната средба со претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, Јосиповоќ ја истакнал определбата на Република Хрватска, а тоа е заеднички целиот регион да биде интегриран во ЕУ и го изразил својот став дека билатералните спорови не треба да бидат пречка за интеграција во меѓународните организации, соопштија од кабинетот на Вељаноски. Евроинтеграцијата е определба на Македонија и на Собранието кое презема бројни активноста кон реформите кои ги прави во поглед на агендата ЕУ, порачал Вељаноски. Според него, Македонија е активно посветена и вложува напори за изнаоѓање взаемно прифатливо решение за спорот со Република Грција, решение во кое нема да има ниту победници ниту поразени и со кое ќе се затвори овој проблем и сите заедно ќе се свртиме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје, 12 јули 2010 (МИА) - Хрватскиот спор со Словенија, иако може да биде пример за решавање отворени прашања и меѓу други држави, сепак е од различна природа споредено со оној што Mакедонија го има со Грција. Сепак и тој спор може брзо да биде решен за да се ослободи патот на Македонија кон ЕУ и НАТО, за што има целосна хрватската поддршка, изјави претседателот на Хрватска Иво Јосиповиќ по денешната средба во Скопје со македонскиот претседател Ѓорге Иванов. - Хрватска сака спорот со Грција што поскоро да се реши и да отпаднат пречките што ги има Македонија на патот кон ЕУ и НАТО. Мислам дека тоа е можно да се направи брзо, што е добро и за целиот регион и за Европската унија, истакна хрватскиот претседател. Шефот на македонската држава пак запрашан да го коментира отпимизмот на меѓународната заедница за скоро решавање на спорот со Грција, истакна оти тој најверојатно се темели на зачестените средби на премиерско ниво. - Македонскиот и грчкиот премиер остварија шест средби, на нив веќе се постигнува ...
| | веќе видена | слични

Германски печат му посветува внимание на одбележувањето на 15-те години од масакрот во Сребреница на 11 јули. Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ не е уште ни половина година на функцијата, а од тогаш не помина тукуречи ниту една недела, а тој да не скрши некое табу - пишува денешен „Франкфуртер рундшау“. Во интервјуто со Јосиповиќ, новинарот Норберт Мапес-Нидек го праша дали неодамна изразеното „длабоко жалење“ за улогата на Хрватска во босанската војна било и извинување, како и каков бил одекот во главниот град Загреб. На тоа Јосиповиќ нагласува дека станува збор за жалење, а не за извинување и појаснува дека тој смета оти хрватската политика учествувала во стравотиите што се случиле во Босна. Но, исто така нагласува дека анкетите на јавното мислење покажале оти тој за оваа изјава на жалење добил голема поддршка од хрватскиот народ. Во статијата во истиот весник, посветена на одбележувањето на масакрот во Сребреница пред 15 години, истиот автор Норберт Мапес-Нидек пишува за стравот од помирување на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Мотивот на Заев за заштита на криминалот од „Рекет“ го знаеме. Сомнежите се дека тој и неговите структури се силно вплеткани во оваа криминална – октопод мрежа ...
сите 242 | | | веќе видена

Се работи за страв јавноста да не дознае дали во телефонот на Боки Тредичи имало фотографии и видео материјал со компромитирачка содржина за него. Но ...
сите 365 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Портпаролката на данското кралско семејство рече дека одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп да ја одложи посетата на Данска е изненадувачка.Според ...
сите 138 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Можно е брзо решавање на спорот за името

Од:
До кого (е-маил):
Порака: