Аргентина тргна со победа

Репрезентацијата на Аргентина со победа го отвори настапот на Светскиот шампионат во Јужна Африка. Само еден гол во мрежата на Нигерија беше потребен Гаучосите да стигнат до три бода. Единствениот погодок беше дело на дефанзивецот, Габриел Хајнце, кој во шестата минута успеа да ја затресе мрежата на противникот.Тимот на Диего Армандо Марадона тргна офанзивно уште од самиот почеток, Лионел Меси и Гонзало Игуан не успеаа да го совладаат голманот, Винсент Енејама, кој бранеше одлично. И по водството Аргентина играше трпеливо , но доминираше иако на моменти и Нигеријците се обидуваа да ја затресат мрежата на противникот.И во второто полувреме Аргентина создаваше шанси, Меси имаше неколку можности да го постигне својот мундијалски првенец, но не успеа да се запише во листата на стрелците.
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот ас Лионел Меси искажа еден тон пофални зборови за голманот на Нигерија, Винсент Енејама, откако само поради неговите одбрани Аргентина победи со минимални 1-0 во воведниот меч за избраниците на селекторот Диего Марадона. - Голманот беше феноменален. Сите пофалби одат на негов адреса. Ние игравме супер, создадовме многу шанси, упативме многу удари, но голманот беше неприкосновен. Никако не можевме да дадеме втор погодок - рече Меси. На Енејама му годеа овие зборови од најдобриот фудбалер на светот, а притоа призна дека пред мечот најважно му било да не му дозволи на Меси да постигне гол. - Бранев најдобро што можев против најдобриот во светот. Немам тајни, само Бог ми помогна да бидам смирен и мирен на голот - рече Енејама откако беше прогласен за играч на натпреварот. Тој не можеше да го сопре ударот со глава на Габриел Хајнце, гол со кој Аргентина го отвори мечот, но затоа, пак, ја „спушти ролетната“ на голот пред обидите на Меси и Гонзало Игуаин. - Меси и Игуаин требаше да дадат 60 гола. ...
| | веќе видена | слични

Арегентинците имаа повеќе шанси, но само Хајнце ја затресе мрежата на "суперорлите" Големиот фаворит за шампионската титула, Аргентина, заслужено имаше победнички старт во групната фаза, но до трите бода дојде потешко од очекуваното. Избраниците на Марадона не дозволија изненадување на премиерата против селекцијата на Нигерија, совладувајќи ја со 1:0 (Хајнце 6'), а "суперорлите" од потежок пораз ги спаси блескавиот голман Енјем. Лионел Меси беше најконкретен играч на теренот, но безуспешно се обидуваше да се запише во листата на стрелците, како и Игуаин кој не реализира неколку шанси. - Голманот на Нигерија беше фантастичен и благодарение на него, противникот доби шанса да го израмни резултатот во финишот од натпреварот. Победивме и сега сме далеку посигурни. Не сум задоволен од играта во нападот, ќе поработиме на ова поле. Има непишано правило, кој не ги користи шансите, другиот ќе го казни. За среќа, не се исполни тоа правило, изјави селекторот на Аргентина. Селекторот на Нигерија, Швеѓанецот Ларс Лагербег ...
| | веќе видена | слични

ГРУПА Б Еден од главните фаворити за титулата, Аргентина, иако играше офанзивно со тројца напаѓачи, минимално со еден гол славеше над Нигерија. Селекторот на „гаучосите“, Диего Армандо Марадона не можеше да се изначуди како неговиот тим не победил со многу поголема разлика. - Како да не сакавме да му дадеме уште голови. Мислам дека Игуаин и Меси заедно промашија 60 шанси за гол. Многу е важно да се искористат можностите. Многу работевме на играта во нападот, но овојпат бевме слаби и не сум задоволен. Среќа што не се повтори правилото да следи казна кога нема да се искористат шансите. Нигерискиот голман беше одличен - вели Марадона, кој сепак најде и пофални зборови за својот најдобар играч Меси. - Тактиката беше топката да биде во нозете на Меси. Тешко е да му ја одземете топката, како што е тешко на дете да му одземете чоколадо - додаде легендарниот Марадона.Нигерија единствено што се спаси од висок пораз и тоа благодарение на одличниот голман, кој не дозволи ниту еднаш да биде матиран од напаѓачите ...
| | веќе видена | слични

Диего Марадона не е премногу задоволен од играта на својата репрезентација, но вели дека на стартот е најважно да се победи. Синоќа Аргентина минимално со 1-0 ја совлада селекцијата на Нигерија, Гаучосите не блескаа но создадоа доволно шанси да дојдат до поубедлива победа. Тоа и беше деби победа за Марадона на Светските првенства во улогата селектор на Аргентина. "Важно беше да се искористат шансите. Не успеавме да ги искористме сите и Нигерија во финишот имаше шанси" - изјави Марадона. "Постојат некои фудбалски закони, благодарение на Бога, овој пат не се исполнија". "Минатата недела многу работевме на напаѓачкиот дел од играта, но не сум задоволен како изгледаше тоа денес". "Нигерискиот голман денеска беше неверојатно добар". "Најважно е дека дојдовме до победата. Со три бода добивме сигурност за во продолжение на турнирот" - заврши Марадона.
| | веќе видена | слични

Останато

Советот на јавни обвинители денеска треба да го констатира престанокот на мандатот на обвинителите од Специјалното јавно обвинителство. Во саботата сецијалната ...
сите 321 | | | веќе видена

Лекарската фела се подели- на една страна младите лекари, а на друга институциите. Откако Асоцијација на млади лекари и специјализанти(АСМЛ) најавија протест ...
сите 154 | | | веќе видена

Криминалците и арамиите коишто се власт не смеат да биат причината која ќе го загорзи датумот за почнување на преговори со Европска Унија, истакна во ...
сите 249 | | | веќе видена

Наспроти увереноста на премиерот дека земјата станала „гордост европска“, од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ порачаа дека сега е време кога треба да покажеме и ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Аргентина тргна со победа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: