Вулканот се смири, авиосообраќајот се нормализира

Вулканската пепел, што вчера изутрината помина над Македонија, била со мала густина и не претставувала никаква опасност, информираа од Управата за хидрометеоролошки работи. На скопскиот аеродром Александар Велики" беа реализирани предвидените полетувања и слетувања. Во меѓувреме, интензитетот на вулканот Ејафјалајокул е намален за 80 отсто и столбот од чад е понисок од три километри, соопшти исландскиот Завод за кризни интервенции. Ветерот, што дуваше кон југоисток и кон Европа, се очекуваше да ја смени насоката кон југозапад и кон отворениот Атлантик. Во Европа вчера требаше да бидат извршени три четвртини од вообичаените летови, јавија од Европската служба за контрола на воздушниот простор - Евроконтрол. Ситуацијата е значително подобрена во споредба со вторникот кога во Европа беа изведени 13.205 летови, што е помалку од половината во споредба со вообичаеното ниво. Вчера се очекуваа да се изведат околу 21.000 летови, а веќе денеска Евроконтрол очекува воздушниот сообраќај над континентот да се ...
| | веќе видена | слични

Брисел Европската унија ќе ги забрза активностите околу реформирањето на системот за воздушна контрола во патничкиот сообраќај, соопштија денеска во Брисел. „Најлошото помина но има уште многу да се направи за системот“, изјави европскиот комесар за сообраќај Сим Калас. Поради повеќедневниот прекин на воздушниот сообраќај Германија ангажираше експерти и претставници на авиоиндустријата во Берлин каде што се одржани консултации за воспоставување на нови стандарди за авио летови. Шпанија најави дека на 4 мај ќе се одржи состанок со министрите за транспорт од државите на ЕУ на кој ќе се разговара за формирање на единствен воздушен простор. „Отсуството на заедничка европска регулатива за воздушен сообраќај значајно го отежна справувањето со кризата“,изјави Калас. Воздушниот простор над поголемиот дел од Европа денеска е отворен и воспоставени се повторно летовите кои беа во прекин, поради облакот вулканска прашина, кој од Исланд ја покри речиси цела Европа.
| | веќе видена | слични
4 копии

Се нормализира воздушниот сообраќај во Европа, но десетици илјади патници се уште се блокирани на различни аеродроми. Авиокомпаниите ги пресметуваат загубите, јавуваат француски медиуми. За првпат денеска ќе биде затворен аеродромот во Рејкјавик. Досега облакот со вулканска пепел се распространуваше кон исток, но без да биде засегнат главниот град на Исланд, кој се наоѓа во југозападниот дел од островот. Се очекува денеска воздушнито сообраќај во Европа да биде нормализиран со 28.000-29.000 летови според Евроконтрол. Многу малку летови ќе бидат откажани денеска заради ограничувања во скандинавски држави. Десетици илјади патници се блокирани далеку од местата каде тргнале поради недоволен број летови. Во Варшава патниците продолжуваат да користат автобуси за меѓунардони релации, како единствен начин да стигнат до европските главни градови. Од аеродромот во Мексико, Ер Франс се надева оти ќе успее до утре да превезе повеќе од 300 патници кои чекаат лет до Париз или други европски дестинации. Европската ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската агенција за авиосообраќај соопшти дека воздушниот сообраќај над Европа е речиси целосно исчистен од вулканската пепел што минатата недела го поремети летањето. Во соопштението на Евроконтрол се вели дека облакот од вулканска пепел е ограничен на областа меѓу Исланд и северниот дел на Шкотска, па се очекува летовите ширум Европа денеска да бидат нормализирани. Летаат дури и авионите меѓу Северна Америка и Европа, што ги користат рутите меѓу Исланд и Шкотска, бидејќи летаат на височина над 9.000 метри, додека облакот пепел лебди пониско од 6.000 метри.
| | веќе видена | слични

Воздушниот сообраќај во Европа вчера беше речиси целосно воспоставен, соопшти Европската агенција за контрола на воздушниот простор - Евроконтрол. Во соопштението на Евроконтрол се забележува дека целиот воздушен простор над Европа ќе биде отворен на височина 6.000 метри. Под оваа височина остануваат затворени некои зони над Финска и во северна Шкотска. Ограничувања имаше и во делови од Шведска и во Норвешка поради облакот од пепел од исландскиот вулкан, кој повторно се врати над овие земји. Во европскиот воздушен простор завчера беа извршени 22.500 летови (приближно 80 проценти) од предвидените 28.500. Вкупните загуби на авиокомпаниите поради вулканскиот облак од Исланд надминуваат две милијарди долари, а превозниците се обидуваат да превезат уште стотици илјади патници, кои останаа заглавени по аеродромите. Цивилните авијациски власти и натаму ја бранат одлуката за приземјување на авионите по засилените критики на раководствата на воздушните превозници дека оваа одлука била донесена врз основа на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Над седум милиони патници една недела беа заглавени на европските аеродроми поради хаосот во воздушниот сообраќај предизвикан од облакот вулканска пепел по ерупцијата на вулканот Ејафјалајокул на Исланд. Во текот на изминативе шест дена беа откажани над 100.000 летови. Според податоците на Евроконтрол, небото над Европа е делумно отворено од вчера, освен во некои многу специфични области. Во Шкотска и Финска сè уште има ограничувања на летовите.Данска пак, денеска целосно го отвори воздушниот простор за прелети. Се очекува речиси 100 отсто од летовите закажани за денеска да бидат реализирани. Најфрекфентниот европски аеродром во Франкфурт во Германија, работи само со половина капацитет на првиот ден на отворањето на воздушниот сообраќај на германското небо. Од Меѓународната асоцијација за авиосообраќај (ИАТА) проценуваат дека европската авиоиндустрија поради овој проблем, загуби над 2,2 милијарди евра.
| | веќе видена | слични

За првпат денеска ќе биде затворен аеродромот во Рејкјавик. Досега облакот со вулканска пепел се распространуваше кон исток, но без да биде засегнат главниот град на Исланд, кој се наоѓа во југозападниот дел од островот. Се очекува денеска воздушнито сообраќај во Европа да биде нормализиран со 28.000-29.000 летови според Евроконтрол. Многу малку летови ќе бидат откажани денеска заради ограничувања во скандинавски држави. Десетици илјади патници се блокирани далеку од местата каде тргнале поради недоволен број летови. Во Варшава патниците продолжуваат да користат автобуси за меѓунардони релации, како единствен начин да стигнат до европските главни градови. Од аеродромот во Мексико, Ер Франс се надева оти ќе успее до утре да превезе повеќе од 300 патници кои чекаат лет до Париз или други европски дестинации. Европската комисија вчера соопшти дека сите авиокомпании кои извршуваат летови од ЕУ, се должни да ги почитуваат правата на патниците. Проценките на Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт за ...
| | веќе видена | слични

Хаосот во воздушниот простор на европските земји, предизвикан од ерупцијата на вулканот во Исланд роди старо-нова иницијатива - да се создаде единствена управа на воздушниот простор на Европската Унија, изјави портпаролката на еврокомесарот за транспорт, Хелен Карнс, пишуваат британските медиуми. Брисел планира во тесна соработка со експерти за воздушен сообраќај од земјите од ЕУ, до крајот на годинава да го усогласи мандатот за Управата на европските авиорути и на тој начин да ги постави темелите за воведувањето единствен воздушен простор на ЕУ.Пред шест години Европската комисија усвои пакет предлози за интегрирање на воздушните простори на земјите од ЕУ од 2012 година. Повеќе влади досега активно се спротивставуваа на овој план, оценувајќи го како ризик за националната безбедност.Во исто време синдикатите стравуваат дека ќе следуваат намалувања на авиопревозниците.Со воведување на единствената управа на воздушниот простор на ЕУ, рече Карнс, Европејците би можеле поефикасно и побрзо да излезат од сегашната ...
| | веќе видена | слични

Воздушниот сообраќај во Европа вчера целосно беше воспоставен, соопшти Европската агенција за контрола на воздушниот простор „Евроконтрол“. Беше предвидено да се извршат сите летови низ Европа предвидени за вчерашниот ден, како и сите 338 трансатлантски лета. Во соопштението на „Евроконтрол“ се забележува дека целиот воздушен простор над Европа ќе биде отворен на височина над 20.000 фита (6.000 метри). Под оваа височина остануваат затворени некои зони над Финска и над северна Шкотска. Последните информации покажуваат дека вкупните загуби на авиокомпаниите надминуваат 2 милијарди долари. Превозниците се обидуваат да ги превезат стотиците илјади патници што останаа на аеродромите во последната недела поради блокирањето на воздушниот сообраќај во Европа, предизвикан од облаците пепел од еруптираниот вулкан во Исланд.Цивилните авијациски власти завчера ја бранеа одлуката за приземјувањето на авионите и за затворање на воздушниот простор. Нивната реакција следуваше по засилените критики на раководствата на ...
| | веќе видена | слични

Европските влади да им ги компензираат загубите на авиокомпаниите поради приземјувањето на авионите поради вулканот на Исланд, како што направи Вашингтон по терористичките напади од 11 септември 2001 година, побара вчера генералниот директор на Меѓународната асоцијација за воздушен сообраќај (ИАТА) Џовани Бизињани. Тој соопшти дека 29 проценти од светската цивилна авијација и 1,2 милион патници на ден биле зафатени од затворањето на воздушните простори, за што владите дале согласност. Раководствата на воздушните превозници критикуваа дека одлуката за затворање на европското небо била донесена врз основа на некоректни податоци или непотврдени стравувања. Воздушниот сообраќај во Европа вчера речиси целосно беше воспоставен, соопшти Европската агенција за контрола на воздушниот простор - Евроконтрол, по блокадата што настана од облаците пепел од еруптираниот вулкан. Целиот воздушен простор над Европа вчера беше отворен на височина над 6.000 метри. Под оваа височина останаа затворени само некои зони над Финска и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вулканот се смири, авиосообраќајот се нормализира

Од:
До кого (е-маил):
Порака: