Јаневски: Од нас зависи исходот

Многу важен натпревар, но не е важно како ќе игра противникот, важно е како ќе играме ние, а публиката ќе биде мотив плус, бидејќи е убаво чувството кога се игра на полн стадион, вели македонскиот селектор Не е само хрватскиот, и селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Чедомир Јаневски е оптимистички расположен пред можеби најважниот натпревар за нашата селекција во актуелниот квалификациски циклус за Мундијалот 2014 во Бразил. Предводникот на нашиот национален тим остана на ставот дека конечниот резултат најмногу ќе зависи од тоа како в петок на Националната арена "Филип Втори" (20.30 ч.) ќе се однесуваат репрезентативците на Македонија кои мора да одиграат дисциплинирано, колективно и сконцентрирано, особено пред противничкиот гол. - Многу важен натпревар, но не е важно како ќе игра Хрватска, важно е како ќе играме ние. Од Македонија зависи како ќе заврши натпреварот. Тука се сите повикани фудбалери, сите се мотивирани и подготвени да го дадат максимумот. Нема да ја менуваме нашата игра. ...
| | веќе видена | слични

Избраниците на македонскиот селектор Јаневски вечерва, понесени од полното гледалиште, добрите игри од стартот на квалификациите треба да ги потврдат со победа Македонската фудбалска репрезентација е пред вистински тест на можностите и квалитетот. Подобри натпревари за потврда на вредноста веројатно и нема од судирот со некогашните братски републики Хрватска и Србија. Атмосферата во Македонија е на точка на вриење, а лакмус до каде сме во фудбалската игра ќе ни биде денешниот дуел со Хрватите (20.30 ч.) на националната арена „Филип Втори“ во Скопје. Распоредот во А-групата за пат на светското првенство во Бразил 2014 година ~ е тежок, па веднаш по „коцкестите“ на мегдан на 16 октомври ни доаѓаат „орлите“ од Србија. Имаме само еден бод од стартните два меча, но н` грее оптимизам по добрите игри во Загреб, каде што загубивме од Хрватска со 0-1, и во Глазгов по ремито со Шкотска 1-1. - Треба да ја повториме играта од стартот на квалификациите, но овој пат секако посакуваме и подобар ефект, да освоиме повеќе ...
| | веќе видена | слични

Исходот од вечерашниов дуел лесно може да се покаже како пресуден за амбициите на нашиот национален тим и борбата за едно од двете места кои водат на завршницата и во баражот Се е подготвено за можеби најважниот натпревар на фудбалската репрезентација на Македонија во новиот квалификациски циклус за претстојниот Мундијал во Бразил. Вечерашниов дуел против Хрватска на "Националната Арена Филип Втори" (20.30 ч.) лесно може да се покаже како пресуден за амбициите на нашиот национален тим и борбата за едно од двете места кои водат на завршницата и во баражот. Со евентуален пораз, избраниците на Чедомир Јаневски прво ќе ги разочараат верните фанови кои до последно место ќе го наполнат фудбалскиот храм во Скопје, а потоа ќе ја расипат и добрата слика која ја оставија по првите два натпревара во групната фаза. Пред натпреварот, селекторот на нашиот национален тим изјави дека конечниот резултат најмногу ќе зависи од играта на репрезентативците на Македонија и дека неговите избраници мора да ја искористат секоја ...
| | веќе видена | слични

Одличниот настап на македонската фудбалска репрезентација од пред еден месец против Хрватска кој не беше ефектуиран со позитивен резултат, избраниците на селекторот Чедомир Јаневски вечерва ќе имаат шанса да го повторат со резултатска одмазда над Хрватите. За потсетување, тој седми септември, на Максимир, ги имавме Хрватите во раце. Во поголемиот дел од мечот и ги надигравме. Но, недуседениот пенал над Пандев и неговиот удар во гредата не беше доволен македонската репрезентација да освои барем бод во Загреб. Нашите репрезентативци и против Хрватска и против Шкотска покажаа дека со доаѓањето на Чедомир Јаневски дувнаа нови ветрови во националниот тим. Се врати атмосферата во тимот по заминувањето на Тошак, се игра многу похрабро, се напаѓа и кога не сме во резултатска негатива, со еден збор, се врати вербата во македонскиот репрезентативен фудбал. Тоа го докажаа и македонските фанови кои за вечерашниот меч, за само три дена комплетно го откупија целиот капацитет на 'Филип Втори". По пауза од 23 години, ...
| | веќе видена | слични

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација Чедомир Јаневски на денешниот брифинг со новинарите во пресрет на утрешниот дуел со Хрватска истакна: - Составот го знам. Ќе има една до две промени во однос на последниот натпревар. Хрватска е фаворит во дуелот и јасно е дека тие ќе дојат во Скопје да освојат три бодови. Меѓутоа за конечниот исход на натпреварот треба да се знае дека не се прашува само едната реперезентација, туку во зависнот од тоа како ќе одиграат двете селекции. Атмосферата во тимот е добра, работата на тренинзите го праваи селекторот задоволен,но Јаневски потенцира: - Треба по добрите игри од претходните два натпревара да освоиме и бодови. Тоа нема да биде лесно бидејќи имаме квалитетен ривал. Притоа мора да покажеме респект за секој, но и за себе и да не подлегнеме на провокации.
| | веќе видена | слични

Македонскиот фудбалски селектор Чедомир Јаневски побара трпение од навивачите кои ќе бидат утре на арената „Филип втори“ да го бодрат нашиот национален тим. Нашите навивачи често во минатото знаеја да негодуваат и погрдно да им скандираат на македонските фудбалери во случај на лоша партија, што наидуваше на огорчување кај играчите. „ Да не заборавиме, оваа атмосфера што сега ја има во јавноста, ја направија играчите со добрите партии против Хрватска и Шкотска на гости. И секако, ние знаеме дека публиката може уште повеќе да ја придобиеме ако го почнеме мечот со добра игра. Навивачите се желни по долго време да застанат зад овој тим и да го поддржат. Но, ќе треба тие да нѐ бодрат и кога ќе играме лошо, но и кога ќе имаме слаби моменти на мечот. И една Барселона не може да држи исто темпо цел меч “, побара селекторот поддршка од навивачите. Јаневски е свесен за тоа дека неговите избраници сега се пред голем притисок, особено што по добрите игри во првите две кола, апетитите на јавноста нагло се зголемија. „ Се ...
| | веќе видена | слични

На аеродромот Плесо во загреб, претпладнето хрватската репрезентација замина за Скопје, каде утре во 20:30 часот ќе го одигра натпреварот од квалификациите за СП против Македонија. „Коцкастите“ вечерва ќе тренираат на Арената Филип Втори. Пред заминувањето за хрватските медиуми играчот кој во Загреб беше „верна сенка“ на нашиот капитен Горан Пандев, Огњен Вукојевиќ изјави: - Очекувам тежок натпревар. Знаеме дека во Скопје стадион ќе биде полн и ќе има жешка атмосфера. Ние трениравме добро и добро сме подготвени за се. Се надевам на добар натпревар и на победа на Хрватска.
| | веќе видена | слични

Квалификациите за Светското првенство во Бразил 2014 година се во почетна фаза, но македонската фудбалска репрезентација утре и следниот вторник, на својата Арена "Филип Втори" ќе ги игра можеби клучните два дуели. "Црвено-жолтите" се домаќини на фаворизираните Хрватска и Србија, натпревари кои треба да покажат дали Македонија по речиси 20-годишна фудбалска независност, конечно, созреа и дали создаде тим кој може да донесе радост на љубителите на најважната споредна работа во нашата земја. Во досегашните девет квалификациски циклуси за пласман на едно големо натпреварување, Македонија никогаш не стигнала подалеку од четвртото место во групата, што значи дека била далеку од шансата да се најде на завршница на европско или светско првенство. Во јубилејниот 10. обид да се стигне до една завршница, Македонија стартуваше со еден освоен бод од две тешки гостувања во Загреб против Хрватска (пораз 0-1) и реми во Глазгов против Шкотска (1-1). Резултатски, избраниците на новиот селектор Чедомир Јаневски не поминаа ...
| | веќе видена | слични

Последните подготовки на арената „Филип Втори“ се во тек, а утре вечер се ќе биде подготвено за квалификацискиот меч помеѓу Македонија и Хрватска. Македонската фудбалска репрезентација утре вечер со почеток во 20:30 часот на арената „Филип Втори“ го игра квалификацискиот меч против селекцијата на Хрватска. Владее одлична атмосфера во репрезентативниот табор, но и кај навивачите. Се очекува полн стадион, а подготовки на македонскиот фудбалски храм се во завршна фаза. До почетокот на мечот се ќе биде подготвено за фудбалски спектакл, а останува уште по завршувањето на натпреварот нашата репрезентација да ја забележи првата победа во овие квалификации, а ние задоволни да го напуштиме стадионот. Превземено од www.backstage.com.mk
| | веќе видена | слични

Течат последните подготовки пред големиот натпревар со Хрватска закажан за утре со почеток во 20.30. Македонската селекција, најдобра досега, подготвена е на свој терен да ги дочека северните соседи. Она што имавме можност да го прочитаме пред натпреварот, хрватските медиуми се воодушевени од Националната арена Филип Втори. Во Загреб, хрватските репрезентативци не покажаа спектакуларна игра и Македонија загуби со само еден несреќен гол. Затоа сега, доаѓаат подготвени да обезбедат уште една победа. Но Чедомир Јаневски не мисли дека има причина за страв. Нема да се предаде и до крај и спортски ќе се бори за победа пред полна арена. Од штабот на ФФМ уште еднаш потврдија дека влезниците се распродадени. Како за Хрватска така и за натпреварот против селекцијата на Србија закажана за 16 октомври. Објективот на Бекстејџ денес ги забележа екипите задолжени за теренот во работна акција. А веднаш по нив и избраниците на Јаневски на тренинг. Уживајте во фотографиите и полека подготвувајтре се да навивате. Заедно за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не дели исто мислење со Заев и СДСМ во однос на тоа како треба да се движи Македонија, после недобивањето на ...
сите 187 | | | веќе видена

Националниот празник Денот на македонската револуционерна борба, или популарно Денот на ВМРО, се одбележува денеска како неработен ден. На денешен датум во ...
сите 332 | | | веќе видена

Европскиот Парламент денеска ќе гласа за резолуцијата со која целта е да се осуди одложувањето на пристапните преговори на Македонија и Албанија, и да се даде ...
сите 554 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 922 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар Мајк Помпео го поздрави ратификувањето на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. Во неговата изјава, која денеска ...
сите 174 | | | веќе видена

Не Бугарите, туку Македонците треба повеќе да се грижат за решавањето на историските прашања, рече министерката за надворешни работи на Бугарија Екатерина ...
сите 474 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јаневски: Од нас зависи исходот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: