Хамас го одби примирјето, Израел одреди кога ќе нападне на последното засолниште на Палестинците


Палестинската милитантна група Хамас денеска соопшти дека предлогот на Израел, поднесен со посредство на Катар и Египет, не исполнува ниту едно од барањата на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот државен секретар Антони Блинкен вчера разговараше со министерот во израелскиот воен кабинет Бени Ганц во врска со тековните тензии меѓу Израел и ...
| | веќе видена | слични

Обединетите нации сè уште се борат да го спречат гладот во појасот Газа и иако имаше одредено подобрување во координацијата со Израел, испораката на помош во ...
| | веќе видена | слични
5 копии
2 копии
2 копии

Израел поставува „незаконски ограничувања“ на хуманитарната помош што влегува и се дистрибуира во Појасот Газа, соопшти канцеларијата на ОН за човекови права. ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, телефонски разговараше со емирот на Катар, шеикот Тамим бин Хамед Ал Тани, за повеќе регионални теми, вклучително и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во обраќање на пленарната сесија на Самитот за мир во Украина, што викендов се одржува во Бургеншток на езерото Луцерн во Швајцарија, претседателката на ...
сите 239 | | | веќе видена

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави денеска дека верува оти многу брзо ќе се донесат одлуки за највисоките позиции во Европската Унија (ЕУ), вклучувајќи го и ...
сите 355 | | | веќе видена

„Земјите од Западен Балкан постигнаа значителен напредок во енергетскиот сектор во насока на приклучување кон трендовите во Европа и светот. Регионот презеде ...
сите 90 | | | веќе видена

Главниот лидер на палестинскиот Хамас, Исмаил Ханијe, денеска изјави дека одговорот на организацијата на последниот предлог за договор за прекин на огнот во ...
сите 289 | | | веќе видена

Верниците од муслиманска вероисповед денеска го слават празникот Курбан бајрам. Празникот се слави во текот на четири дена и курбанот, жртвеното животно, ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Хамас го одби примирјето, Израел одреди кога ќе нападне на последното засолниште на Палестинците

Од:
До кого (е-маил):
Порака: