Јазот меѓу платите се продлабочува, вработените во конфекциите со најмали плати


Со плати поголеми за 22 проценти и усогласување за јануарската ќе се скрасат 3.000 универзитетските професори, асистенти, административци и технички лица, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската централна банка (ЕЦБ) во четвртокот ги потврди каматните стапки во еврозоната на сегашното ниво, забележувајќи го ублажувањето на инфлацијата, но и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Живејачката поскапува. Најновите податоци на Државната статистика покажуваат дека во февруари, трошоците на живот биле поголеми за 3% во однос на истиот месец ...
| | веќе видена | слични

Домашната економија во последниот квартал од минатата година посраснала за само 0,9 проценти. Ова го покажуваат податоците на Државниот завод за статистика, ...
| | веќе видена | слични

Инфлацијата во текот на месец февруари достигнала три отсто во споредба со цените на производите истиот месец во 2023 година. Како што објави Државниот завод ...
| | веќе видена | слични

Благ пораст на бројот на вработени лица, и малку поголемо намалување на невработените. Ова е грубиот заклучок од податоците кои ги објави Државниот завод за ...
| | веќе видена | слични
8 копии
2 копии

Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на цените на угостителските услуги во февруари 2024 година, во споредба со јануари 2024 година, е ...
| | веќе видена | слични

Цените на угостителските услуги во февруари годинава, во однос на февруари лани, се зголемени за 6.3%, информираше Државниот завод за статистика (ДЗС). „За ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ЕУ нема двојни стандарди кон Техеран и Тел Авив и ги повикува и двете страни на воздржаност и спречување на понатамошна ескалација на состојбата, изјави ...
сите 606 | | | веќе видена

Новинарот Бранко Героски во објава на Фејсбук го коментира лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски кој праша какви планови ковал Ковачевски во вилата Водно со ...
сите 380 | | | веќе видена

Епископот Мари Емануел проповедаше во црквата на Христос Добриот Пастир во Вејкли на западниот дел на Сиднеј денес нешто по 19 часот по локално време, кога маж ...
сите 102 | | | веќе видена

Предлогот предвидува ослободување на израелските заложници во замена за Палестинците од израелските затвори и постепено повлекување на израелската армија од ...
сите 321 | | | веќе видена

Идејата дека со пораст на платите и разните социјални трансфери ќе ја стимулираме потрошувачката и така ќе го поттикнеме економскиот раст доведе само до ...
сите 44 | | | веќе видена

Грејната сезона завршува денеска, но од Регулаторната комисија за енергетика велат дека на дневно ниво се следат температурите и доколку има потреба ќе биде ...
сите 183 | | | веќе видена

Војната на Русија против Украина претставува егзистенцијална закана за целата Европска унија и ја принуди Унијата да ја стави одбраната во центарот на ...
сите 225 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јазот меѓу платите се продлабочува, вработените во конфекциите со најмали плати

Од:
До кого (е-маил):
Порака: