Неј заби и замина во историјата

Не, дефинитивно повеќе нема да настапувам на ова натпреварување. Не можам да поднесам вакво нешто. Среќен сум со третата победа, вели Робинсон, кој го совлада новакот од Торонто, Де Росано, во финалето со многу мала предност Натпреварите во забивање на топката во кош на Ол-стар викендот во Далас нема да бидат запаметени по нешто големо, ниту спектакуларно, но ќе останат запишани во историјата на НБА поради Неј Робинсон (Њујорк), кој славеше по третпат, со што стана единствениот играч кому тоа му појде од рака. По новата победа Робинсон се прости од ова натпреварување: "Не, дефинитивно повеќе нема да настапувам на ова натпреварување. Не можам да поднесам вакво нешто. Среќен сум со третата победа, вели Робинсон, кој го совлада новакот од Торонто, Де Росано, во финалето со многу мала предност. Руки играчите по седум години успеаја да слават победа во дуелот со кошаркарите кои втора сезона настапуваат во НБА-лигата - 140:128. Ова беше трет триумф на новаците на 11 натпревари. За МВП-играч е прогласен кошаркарот ...
| | веќе видена | слични

Нејт Робинсон од Сиетл е победник во натпреварот за „забивање“ кој се одржа во склоп на All Stars натпреварувањето кое се одржа во Далас. По трет пат во својата кариера Робинсон, кој е висок „само“ 175 сантиметри победи во ова натпреварување. Тој беше најдобар во 2006. и 2008. година. Погледнете зошто е најдобар. (Крај)
| | веќе видена | слични

Бекот на Њујорк никс, Нејт Робинсон по третпат во кариерата победи на натпреварот во забивање на Ол Стар викендот кој за првпат се одржува на новиот фудбалски стадион во Далас. Тој е првиот во историјата на НБА кој стигнал до три трофеи во ова престижно натпреварување. Ривал на малиот бек Робинсон беше дебитантот Де Мар Дерозан од Торонто, но финалето ќе остане запамтено по "неинспиративните" забивања за кои на крај победникот доби само 51% од гласовите на фановите во Далас. Она што ќе биде запамтено од саботната вечер е излегувањето на Нејт Робинсон на сцена во друштво на седум чирлидерки на Далас Каубојс. Пол Пирс победи во натпреварот во шутирање тројки, а искусниот бек Стив Неш уште еднаш ги демонстираше своите "способности" со топка. На натпреварот помеѓу дебитантите и тимот на "играчи кои се втора година во НБА", славеа првите со 140:128, а МВП на мечот беше Тарик Еванс од Сакраменто.***Далас се засили со БатлерНа Ол Стар викендот се случи и првата голема размена во НБА. Далас маверикс го доби ...
| | веќе видена | слични

Нејт Робинсон ги собра аплаузите во традиционалното натпреварување во забивање за време на олстар-викендот што се одржа во Далас. Иако е висок само 175 сантиметри, плејмејкерот на Њујорк изведе фантастично забивање со одбивање на топката од табла, по што дојде до третото признание за најдобар забивач на олстар-викендите, по тие во 2006 и во 2008 година. - Трипати победувам и тоа е тоа. Од следната сезона веќе нема да се натпреварувам на турнирот во забивање - изјави презадоволниот Робинсон. Пол Пирс го понесе признанието најдобар шутер на тројки откако во финалната серија реализираше дури 20 поени, надминувајќи ги остварувањата на Стивен Кари од Голден стејт и Чонси Билапс од Денвер. Пирс последен пат се натпреваруваше во турнирот за тројки во 2002 година кога имаше неславен резултат од само осум поени. Во првиот ден од олстар-викендот дебитантите од НБА-лигата славеа над тимот составен од играчи на кои ова им е втора сезона во елитното друштво со убедливи 140-128. Со ова дебитантите ја прекинаа црната ...
| | веќе видена | слични

Ова е мој последен настап во ова натпреварување. Задоволен сум, имам три титули, веќе нема да учествувам - изјави Робинсон кој доби 51 процент од гласовите на публиката Нејт Робинсон од Њујорк никс стана првиот кошаркар во историјата на НБА кој трипати по ред победил на натпреварот во забивање кој се одржува од 1984 година наваму. Најнискиот играч во лигата триумфираше завчера во еден од најнеинтересните и неинвентивни натпревари во забивање. - Ова е мој последен настап во ова натпреварување. Задоволен сум, имам три титули, веќе нема да учествувам - изјави Робинсон кој доби 51 процент од гласовите на публиката. Во финалето кое нема да се памети долго, финалист беше и дебитантот Дермар Дерозен од Торонто репторс. Дерозен во првата рунда од жирито доби 50 поени за второто забивање. Во жирито беше и Спад Веб (пет сантиметри понизок од Робинсон), кој е роден во Далас и победи на натпреварот во забивање во 1986 кога ол-стар викендот се одржа во овој тексашки град. Робинсон, кој победуваше во 2006 и лани, овој пат ...
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 806 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 260 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 190 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Неј заби и замина во историјата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: