Петковиќ: Екстремистичката политика на Курти ги охрабрува екстремистите да ги напаѓаат Србите


Директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, денеска изјави дека пермиерот, Албин Курти, ги довел до работ на конфликт, дека сака да го запали целиот ...
| | веќе видена | слични

Припадници на косовската полицијата утрово уапсиле србин од Лепосавиќ за кој велат дека е вмешан во нападот врз новинарите во Лепосавиќ на 16 јуни. Уапсениот ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Портпаролот на ЕУ Петер Стано денеска изјави дека датумот на средбата меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Косово Албин Курти се уште не е ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот на Албанија, Еди Рама, побара од Србија да ги ослободи тројцата уапсени припадници на косовската полиција, а на косовскиот премиер Албин Курти му ...
| | веќе видена | слични

Ако Белград не ги ослободи косовските полицајци, Албанија ќе ги залади односите со Србија, се закани албанскиот премиер Еди Рама. Тој предупреди дека ќе има ...
| | веќе видена | слични

Адвокатот Тома Фила денеска изјави дека косовскиот премиер, Албин Курти, не сака војна меѓу Албанците и Србите, туку меѓу НАТО и Србија, што, доколку се случи, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Албанскиот премиер Еди Рама денеска изјави дека доколку Србија наскоро не ги ослободи тројцата неодамна уапсени косовски полицајци, тоа ќе значи враќање на ...
| | веќе видена | слични

ЕУ очекува српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на приштинските институции Албин Курти да одговорат без предуслови на поканата на високиот ...
| | веќе видена | слични

Српскиот претседател Александар Вучиќ не испратил писмо до ЕУЛЕКС за околностите на апсењето на тројцата косовски полицајци, соопшти денеска ЕУЛЕКС и додаде ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

ОБСЕ е живо, неговата вредност е колку повеќе се користи за надминување на несогласувањата. Блокадата или непочитувањето на принципите на Организацијата е ...
сите 470 | | | веќе видена

Сите профили кои објавуваат лажни вести се детектирани, кажа министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на прашање за исчезнатата Вања Ѓорчевска од ...
сите 202 | | | веќе видена

Израелските одбранбени сили потврдија дека Хамас предал две жени со двојно, руско и израелско, државјанство на Црвениот крст во Појасот Газа. – Според ...
сите 87 | | | веќе видена

Помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан во интервју за „360 степени“ на МРТ 1 вели дека е важно Северна Македонија да ...
сите 352 | | | веќе видена

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска одржа тет-а-тет средба со помошникот државен секретар на САД за Европа и ...
сите 174 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Петковиќ: Екстремистичката политика на Курти ги охрабрува екстремистите да ги напаѓаат Србите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: