Околу 2700 неформални собирачи на отпад треба да се групираат во групи и да даваат услуги на ЈКП или општините

Интегрирањето на неформалните собирачи на амбалажен отпад во формален систем е нешто од што сите би имале корист. Самите неформални собирачи добиваат можност ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Собрани се 252 тони отпад во третата еко-акција „Генералка викенд“ што од 12 до 14 мај 2023 се одржа на 304 локации во 51 општина и во Националниот парк Шар ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Старата депонија во Гевгелија повеќе нема да биде проблем за граѓаните од овој регион. Наместо сликите со купишта смет кои гореа речиси секој ден, сега има ...
| | веќе видена | слични

Охрид, најголемиот туристички центар во државата, на стартот од сезоната интензивно се подготвува за пречек на туристите. Се уредуваат зелените површини, се ...
| | веќе видена | слични

На 12 локации во Струмица, Општината неодамна постави контејнери за електронски и електричен отпад каде граѓаните може да депонираат батерии, и секаков вид ...
| | веќе видена | слични

Управувањето со отпадот сè уште е голем предизвик кај нас, уште повеќе што во област, спроведувањето на европските директиви бара ангажирање на големи ...
| | веќе видена | слични

Бројот на неформални собирачи на отпад е намален на половина од пред десет години, односно дека 2.500 до 3.000 лица се неформални собирачи на отпад, а една ...
| | веќе видена | слични

Останато

Тешка сообраќајна незгода се случила на патот во село Враништа, Струшко, при што млад возач со своето возило излетале од патот и завршил во Специјалната ...
сите 434 | | | веќе видена

Западот „директно се бори“ против Русија во Украина, рече рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во седиштето на ОН во Њујорк. „Можете тоа да го ...
сите 336 | | | веќе видена

Министерката за надворешни работи на Косово, Доника Грвала, по средбата со нејзиниот грчки колега, Гиоргиос Герапетритис, во рамки на заседанието на ...
сите 11 | | | веќе видена

Хеликоптер на МВР вчера исфрли над 45 тони вода при гаснењето на пожарот кај село Милетино, општина Брвеница. Како што соопшти МВР, по барање на Центарот за ...
сите 138 | | | веќе видена

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска - ...
сите 56 | | | веќе видена

Седумдесет и пет прекршоци се констатирани при акциска контрола на Министерството за внатрешни работи со цел зголемување на безбедноста на учениците, односно ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Околу 2700 неформални собирачи на отпад треба да се групираат во групи и да даваат услуги на ЈКП или општините

Од:
До кого (е-маил):
Порака: