Пешева од МАСИТ: Проблематичните закони за оданочување во ИТ секторот, ќе генерираат одлив на нашите кадри

Во аналитичкиот и прецизен осврт за нашиот ИТ пазар, претседателката на МАСИТ- Анета Пешева, подеднакво внимание посветува на неговите предности, како и на ...
| | веќе видена | слични

Откако вештачката интелигенција (AI) ChatGPT го освои светот со своите импресивни способности, фокусот е префрлен на Google, односно како технолошкиот гигант ...
| | веќе видена | слични

Како што веќе знаеме, вештачката интелигенција полека се интегрира во сите поголеми интернет пребарувачи, и во пишан облик може да ви одговара на прашањата ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 5 минути Кинеските технолошки гиганти во текот на изминатата недела ги објавија своите намери да лансираат производи во стилот на ChatGPT, ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Јужнокорејскиот стартап Rebellions Inc лансира чип за вештачка интелигенција (AI) во понеделник, во трка за освојување владини ...
| | веќе видена | слични

„Неверојатно, ChatGPT би добил работно место на L3 програмер“, се вели во документот на Google, но самиот ChatGPT вели дека не може да одговара на таа човечка ...
| | веќе видена | слични

Компанијата „Гугл“ го претстави четбот сервисот „Бард“ (Bard) - нејзиниот „одговор“ на сè попопуларниот „ЧетГПТ“ (ChatGPT) - и успеа со рекламата да ја загрози ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руски борбен авион во понеделникот пресретнал два американски нуклеарни бомбардери и ги следел сè додека не се оддалечиле од рускиот воздушен простор. Рускиот ...
сите 165 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската воена операција во ...
сите 241 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека „Oгнените“ немаат право да се наметнуваат затоа што се малцинство во ДУИ. Тој вечерва на телевизијата ...
сите 177 | | | веќе видена

Духовниот водач на православните христијани, екуменскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека моќната Руска православна црква ја споделува одговорноста за ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Достоинство и директор на ЦУК, Стојанче Ангелов смета дека промената на Уставот и внесувањето на бугарското малцинство треба да се случи што ...
сите 129 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи и член на Претседателството на ДУИ Бујар Османи вели дека новата кампања на ДУИ насловена „Тој доаѓа“ не се однесува на избори ...
сите 30 | | | веќе видена

СДСМ на дело покажува вистинска грижа за сите граѓани. Во време кога се уште се соочуваме со последиците од глобалната економска криза, преку конкретни мерки и ...
сите 183 | | | веќе видена

Голем предизвик беше подготовката на програмите и одобрувањето на новите учебници за реформирањето на основното образование што се одвива етапно. Сега имаме ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пешева од МАСИТ: Проблематичните закони за оданочување во ИТ секторот, ќе генерираат одлив на нашите кадри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: