ЕСЕ: Власта го скрати буџетот за скрининг на рак на грлото на матката за 2 милиони денари


Здружение за еманципација, солидарност и еднаквост на жените – ЕСЕ бара итно зголемување на буџетот на програмата за скрининг на ракот на грлото на матката. ...
| | веќе видена | слични

Поради карцином на грлото на матката, жените кои се борат со оваа болест остануваат без репродуктивните органи и тоа само доколку станува збор за почетна фаза, ...
| | веќе видена | слични

За околу 2.000 се намали бројот на лекарите во Македонија во последниве десет години, беше кажано на денешната панел-дискусија „Пристап до третман и до услуги ...
| | веќе видена | слични

Не смее да има проблем со снабдувањето на лекови, рече денеска проф. д-р Елизабета Ѓоргиевска, сопруга на претседателот Стево Пендаровски, на панел дискусијата ...
| | веќе видена | слични

За заболените лица од рак мора да се обезбеди најсовремена терапија, смета сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска која денеска учествуваше на панел ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на панел дискусијата „Пристап до третман и до услуги за рано детектирање" по повод одбележувањето ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Светски ден на борба против ракот. Лицата со малигни заболувања се соочуваат со континуиран недостиг на терапија. Акцелераторот во ГОБ "8 Септември" иако ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Високите претставници на бизнис-заедницата и на Владата на Македонија ги соочија своите спротивставени ставови за замрзнувањето на цените на основните ...
сите 230 | | | веќе видена

Реакциите на обвинението против поранешниот претседател Доналд Трамп беа предвидливи со оглед на острите поделби во американската политика и општество. ...
сите 123 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 59 | | | веќе видена

Беса бара со отворањето на Уставот за вметнување на Бугарите во Преамбулата да се вметне и употреба на албанскиот јазик како службен јазик на ниво на цела ...
сите 445 | | | веќе видена

Македонскиот напаѓач, Бојан Миовски игра во голема форма во шкотското првенство, со неговите изданија и голови за Абердин го привлекува вниманието на поголеми ...
сите 145 | | | веќе видена

Секој од судиите кои учествуваа во застарувањето на овој и сите други случаи на високи функционери е криминалец на исто рамниште со Мијалков. Се додека не се ...
сите 87 | | | веќе видена

Македонија ќе потроши околу 900 милиони евра за модернизација и опремување на армијата во периодот 2019 – 2032 година, соопшти министерката за одбрана ...
сите 60 | | | веќе видена

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека новата стратегија за надворешна политика усвоена од претседателот Владимир Путин го ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЕСЕ: Власта го скрати буџетот за скрининг на рак на грлото на матката за 2 милиони денари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: