Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски раст и развој


Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи, гостуваше во ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи најавува либерализирање на пазарот на труд за странските работници, првенствено со зголемување на годишните ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Македонската економија ќе се раздвижува со увоз на работници од странство. Пазарот ќе се либерализира, но дали целосно или таргетирано, се уште е отворена ...
| | веќе видена | слични

Германската Влада планира либерализација на легислативата за работна миграција, а дел од тој пакет е таканареченото „западнобалканско“ правило. Овде се ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за луѓето од Западен Балкан, од сегашните 25.000 годишно на 50.000, јави денеска Дојче веле (DW). ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во оваа насока германските синдикати предупредуваат дека странските работници може да бидат злоупотребени како евтина работна сила на своја штета, но и на ...
| | веќе видена | слични

Германија планира двојно да го зголеми бројот на работни визи за работници од Западен Балкан Филип Здравески 05.02.2023 / 16:07 Регион Германија планира двојно ...
| | веќе видена | слични

Огромен број работници сè уште не знаат што покрива Законот за безбедност и здравје при работа, не знаат на кого се однесува и не знаат кои права ги имаат. ...
| | веќе видена | слични

Двајца градежници загинале кога врз нив паднал кран на градилиште на кое се градела зграда во Кавадарци, друг смртно настрадал додека управувал работна машина ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Она што е клучно во целата работа околу бришењето на „20 отсто“ и неговата замена со Албанци и албански јазик е што во суштина тоа би значело поништување на ...
сите 412 | | | веќе видена

Одри Елизабет Хејл, која уби три деца и тројца возрасни откако упадна во приватно христијанско училиште во понеделникот наутро, била во расправија со нејзините ...
сите 87 | | | веќе видена

Maкедонскиот репрезентативец Бојан Миовски игра во одлична форма оваа сезона, а тоа го потврди и во настапите за Македонија – постигна гол против Фарски ...
сите 110 | | | веќе видена

Денес премиерот Димитар Ковачевски повторно беше да пазари во макерт и да ги провери цените на некои од производите. Додека пазареше му пријде една пензионерка ...
сите 49 | | | веќе видена

Утринава во Македонија беа измерени навистина невообичаено ниски температури на воздухот, и тоа невообичаено ниски за крај на месец март, објави метеорологот ...
сите 221 | | | веќе видена

Британскиот Би-би-си објави интервју со Дмитриј Муратов, независен руски новинар и добитник на Нобеловата награда за мир. Новинарот и уредник на Новаја Газета, ...
сите 214 | | | веќе видена

Северна Македонија, Албанија, Косово и Црна Гора во средата во Скопје лансираа нова регионална платформа наречена „Западен Балкан КВАД – 100 процентна ...
сите 229 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Битиќи: Неопходна ни е дополнителна работна сила за да имаме економски раст и развој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: