40.000 луѓе во Србија го злоупотребиле боледувањето


Пред шест години Дафина од Струмица одлучила да ја напушти Македонија. Потрагата по подобар живот била причина да замине во Германија, каде сега работи во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Македонските граѓани купуваат мали монтажни куќи со површина од 20, 30 или 40 квадрати. Дел од нив ги користат како викендички, а некои и за постојано живеење. ...
| | веќе видена | слични

Во потрага по подобра заработувачка и услови за живот, се повеќе македонски граѓани ја напуштаат државата, а со такви мисли се и младите кои остануваат. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Дебатата е прва од дискусиите во рамките на Европската година на вештините. Што им е неопходно на младите за да бидат конкурентни на пазарот на трудот? ...
| | веќе видена | слични

Отсуството на глобална стратегија за развој на домашната економија е главната причина поради која Македонија од земја со константен вишок на образовани ...
| | веќе видена | слични

Драган од Ниш, Србија, кој веќе 15 години живее во Норвешка за српските медиуми го опиша животот во Осло, нагласуваќи дека таму не е лесно, истакнувајќи дека ...
| | веќе видена | слични

Вештините на младите во Македонија се за десет пати пониски во споредба со бројките во земјите од Европската унија. Ова е посочено во Извеештајот за прогрес, ...
| | веќе видена | слични

Сонот за достоинствен и нормален живот во земја во која се цени трудот, а не партиската книшка, натера стотици илјади граѓани од Македонија својата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Руски борбен авион во понеделникот пресретнал два американски нуклеарни бомбардери и ги следел сè додека не се оддалечиле од рускиот воздушен простор. Рускиот ...
сите 165 | | | веќе видена

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, изјави дека Кина многу внимателно набљудува како Вашингтон и светот реагираат на руската воена операција во ...
сите 241 | | | веќе видена

Mинистерот за надворешни работи, Бујар Османи вели дека „Oгнените“ немаат право да се наметнуваат затоа што се малцинство во ДУИ. Тој вечерва на телевизијата ...
сите 177 | | | веќе видена

Духовниот водач на православните христијани, екуменскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека моќната Руска православна црква ја споделува одговорноста за ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Достоинство и директор на ЦУК, Стојанче Ангелов смета дека промената на Уставот и внесувањето на бугарското малцинство треба да се случи што ...
сите 129 | | | веќе видена

Министерот за надворешни работи и член на Претседателството на ДУИ Бујар Османи вели дека новата кампања на ДУИ насловена „Тој доаѓа“ не се однесува на избори ...
сите 30 | | | веќе видена

СДСМ на дело покажува вистинска грижа за сите граѓани. Во време кога се уште се соочуваме со последиците од глобалната економска криза, преку конкретни мерки и ...
сите 183 | | | веќе видена

Еден ден откако француската влада тесно го преживеа гласањето за недоверба поради најавената пензиска реформа, францускиот парламент со големо мнозинство го ...
сите 123 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

40.000 луѓе во Србија го злоупотребиле боледувањето

Од:
До кого (е-маил):
Порака: