Маричиќ за Поглавје 23: Судската реформа клучна за пристапување во ЕУ, имаме уште за работа

Дводневниот билатерален скрининг состанок за Поглавјето 23, „Правосудство и фундаментални права“, покажа дека имаме системски капацитет и подготвеност да го ...
| | веќе видена | слични
7 копии

– Сеопфатната заштита на човековите права преку законодавната и институционалната рамка, административните капацитети, и се разбира спроведувањето, ќе биде ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со ЕУ, по повод Меѓународниот ден на човековите права вели дека човековите ...
| | веќе видена | слични

Меѓународниот ден на човековите права се основата на секоја држава, а истите нѐ потсетуваат на должноста за нивна заштита, промоција и почитување, како основен ...
| | веќе видена | слични
2 копии

По повод Меѓународниот ден на човековите права AIRE Центарот ја претстави и запозна јавноста со неодамна воспоставената Мрежа на судии и судијки посветени на ...
| | веќе видена | слични

Народната банка соопшти дека претставници од Дирекцијата за трезорско работење учествувале на билатералниот скрининг за поглавје 24 – Правда, слобода и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Време зa читање: 2 минути Народната банка е активно вклучена во активностите на работните групи за подготовка на преговарачките позиции за преговори за ...
| | веќе видена | слични

Борбата против организираниот криминал и корупцијата и напредокот на патот кон Европската Унија се два меѓусебно зависни процеси кои го забрзуваат процесот на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, по повод Меѓународниот ден на борба против корупцијата, во соработка со ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Сите ние во оваа сала сме одговорни за состојбите во државата, вклучително и за степенот на корупција. Денеска на меѓународниот ден на борбата против ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алијанса за Албанците чека да види дали владејачките партии ќе ги исполнат нејзините барања за влез во владиното мнозинство и ако тоа не се случи, ...
сите 480 | | | веќе видена

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија и Северна Македонија да бидат во добри односи. Тоа се оние луѓе кои не сакаат РСМ да биде дел од Европската ...
сите 761 | | | веќе видена

Денес заседаваше Централниот Комитет на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Гоце Делчев при што беа донесени повеќе заклучоци. Пред да ги прочитам заклучоците ...
сите 187 | | | веќе видена

Голем број граѓани денес излегоа пред Младинскиот културен центар да протестираат во одбрана на МКЦ. На собирот имаше голем број музичари, уметници и љубители ...
сите 104 | | | веќе видена

Девојка од Кичево во полициската станица Аеродром пријавила таксист за недолично однесување, соопштија попладнево од Министерството за внатрешни работи. – Во ...
сите 161 | | | веќе видена

Али Ахмети го повтори повикот на неговиот поранешен владин партнер, експремиерот Зоран Заев, за „камшикари“ од странство, со тоа што би правеле ветинг врз ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Маричиќ за Поглавје 23: Судската реформа клучна за пристапување во ЕУ, имаме уште за работа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: