Османи: „Бугарскиот центар во Охрид е провокација, саботажа – овие имиња се поврзани со фашизмот, без оглед што мислат во Бугарија!“


„Тензиите во земјава настанаа по повод отворањето на бугарскиот центар во Охрид со контроверзно име, a министерот за надворешни работи Бујар Османи во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Oва не е првпат. Спречувањето да се формира македонско здружение (Никола Вапцаров) во Благоевград многу зборува. Сметам дека ова е основ за уште една тужба ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија само си го претставува вистинското лице и тоа го прават години наназад. Тие покажуваат дека имаат проблем со македонскиот народ, македонскиот јазик, ...
| | веќе видена | слични

Советот на Општина Благоевград го забрани македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“, именуван по славниот македонски поет. Благоевград нема да биде центар ...
| | веќе видена | слични

Стојко Стојков од ОМО Илинден Пирин реагира откако советниците во Благоевград остро се спротивствија на отворањето на македонскиот културен клуб Никола ...
| | веќе видена | слични

За Стојко Стојков, копретседателот на нерегистрираната партија на Македонците во Бугарија ОМО Илинден Пирин, неразбирливо е како тоа Општината Благоевград носи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Секоја моја изјава од функција на министер за надворешни работи е официјална изјава на МНР. Така што и мојата реакција кон Ангел Димитров е официјална ...
| | веќе видена | слични

Антибугарска провокација на која категорично се спротиставуваме. Општинските советници во Благоевград без ниту еден глас против усвоија декларација, со која ...
| | веќе видена | слични

„За жал, од 2019 година видовме враќање на стандардното пропагандно политичко однесување во С. Македонија, кое потсетува на раните 1990-ти. Во извесна смисла, ...
| | веќе видена | слични

Советниците од бугарскиот град Благоевград велат дека Македонците се измислена нација, а културниот центар именуван по поетот Никола Вапцаров е провокација. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ние продолжуваме да ја мислиме Македонија како територија, а не како народ Со нашиот став за преговорите за членство во ЕУ, затворивме многу европски врати за ...
сите 622 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, вечерва во Тема на денот во дневникот на телевизија Сител, го изнесе своето мислење дека Алијанса ...
сите 563 | | | веќе видена

Вечерва ќе се одржи трибина Гоце е Македонија по повод 151 година од раѓањето на македонскиот револуционер, великан, апостол на Македонската Револуционерна ...
сите 523 | | | веќе видена

На 30.01.2023 во 09.00 часот во СВР Скопје, 42-годишна жена од скопско село пријавила дека околу 08.00 часот малолетник од скопско село, кој бил во љубoвна ...
сите 418 | | | веќе видена

Затворите се решето во кое што останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и служби поставени од СДС во чија што ...
сите 157 | | | веќе видена

Двочасовната средба што се одржа зад затворени врати во Влада меѓу преговарачките тимови на премиерот, Димитар Ковачевски и лидерот на АА, Арбен Таравари, ...
сите 78 | | | веќе видена

Најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ е често напаѓан од страна на јавноста поради неговото однесување на теренот, а често знае бесот да го истури на ...
сите 232 | | | веќе видена

Американскиот претседател Џо Бајден денеска најави дека со претседателот Володимир Зеленски ќе разговара за најновите барања на Украина за софистицирано оружје ...
сите 240 | | | веќе видена

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата, ...
сите 145 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Османи: „Бугарскиот центар во Охрид е провокација, саботажа – овие имиња се поврзани со фашизмот, без оглед што мислат во Бугарија!“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: