Јованка Денкова: За децата е нормално постоењето на светови кои за нас, возрасните, се тешко замисливи

Литературата со научна фантастика им дава можност да сонуваат, да фантазираат, да се заскокотка нивната бесконечна фантазија. На тој начин, кај децата се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во кафе и бар „Шила“ во Охрид синоќа беше промовирана првата збирка раскази на Mарина Шикова Димовска ‒ „Приказни од кујната“, издание на ПНВ Публикации од ...
| | веќе видена | слични

Далибор Плечиќ, книжевен критичар и писател Далибор Плечиќ е книжевен критичар, писател и преведувач. Неодамна имаше промоција на збирката раскази „Буники“. ...
| | веќе видена | слични

Стихозбирката „Тајнописец“ на младата писателка Верица Мукоска, е објавена деновиве во издание на „Современост“ – Скопје. Од рецензијата на стихозбирката ...
| | веќе видена | слични

„Современост“ ја објави стихозбирката „Тајнописец“ на Верица Мукоска Билјана Богоеска 21.09.2022 / 08:33 Култура Стихозбирката „Тајнописец“ на младата ...
| | веќе видена | слични

Од рецензијата на стихозбирката напишана од македонскиот писател, историчар на литературата и книжевен критичар – Васил Тоциновски се истакнува дека „уводните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Останато

Лидерот на десничарската Напред Италија и поранешен италијански премиер Силвио Берлускони, кој е дел од десничарската коалиција која победи на вчерашните ...
сите 154 | | | веќе видена

Излезноста на референдумот во ДНР и ЛНР за три дена беше над 76 отсто, а во регионот Херсон и Запорожје – повеќе од 48 отсто, изјави Александар Холодов, ...
сите 245 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Изгоре ресторанот „Камин Кама“ сопственост на водителот на ТВ Сител Трајче Толевски. Пожарот се случил вчера утрото, а ресторанот се наоѓа пред мостот во ...
сите 91 | | | веќе видена

Артан Груби главен внатрепартиски проблем на ДУИ. Повторно видни членови, посебно од скопското крило на интегративците гласно проговореа против првиот ...
сите 144 | | | веќе видена

Цела година Скопје стои во место поради лични и бизнис интереси на шпицниот градоначалник и ВМРО-ДПМНЕ. По 11 месеци локална власт на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, ...
сите 236 | | | веќе видена

Кремљ денеска призна дека биле направени „грешки“ при мобилизацијата на стотици илјади резервисти за борба во Украина, нагласувајќи дека во оваа фаза „не е ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јованка Денкова: За децата е нормално постоењето на светови кои за нас, возрасните, се тешко замисливи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: