Зошто централните банки ги зголемуваат каматните стапки за да ја спречат инфлацијата?

Време зa читање: 5 минути Растат цените на струја, дизел, зеленчук, интернет, хотели, летови, а сега растат и каматните стапки. Војната во Украина, ...
| | веќе видена | слични

На прв поглед, стапката на невработеност во Русија едноставно нема смисла. Западните земји воведоа огромни финансиски и технолошки санкции кон Русија, ...
| | веќе видена | слични

Намалените приноси на кафе во Бразил, најголемиот светски производител, би можеле да предизвикаат нагло зголемување на цените на кафето ширум светот во ...
| | веќе видена | слични

Пониските приноси на кафе во Бразил кој е најголем производител во светот, би можеле да предизвикаат зголемување на цените на кафето во наредните месеци. ...
| | веќе видена | слични

Време зa читање: 4 минути Економската главоболка во Европа се засили откако Европската Централна Банка објави дека инфлацијата достигна 9,8 отсто во јули, и ја ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Вчера во 17.00 часот во тетовско Слатино, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 37-годишниот Џ.А. од ова село, кој работејќи со багер околу ...
сите 305 | | | веќе видена

„Секоја употреба на нуклеарно оружје е апсолутно неприфатлива, тоа целосно ќе ја промени природата на конфликтот, а Русија мора да знае дека во нуклеарна војна ...
сите 407 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Властите на секој од четирите региони – Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје – потврдија дека меѓу 96 и 98 отсто од гласачите гласале „за“ припојување кон ...
сите 233 | | | веќе видена

Владата се уште ја нема избрано ЕСМ производство за производител на топлинска енергија. Или поточно, Владата ја поништила постапката за избор на вршител на ...
сите 306 | | | веќе видена

Вчера во 22.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на ул.„Ферид Бајрам“ две лица физички го нападнале вработениот и одзеле пари ...
сите 301 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зошто централните банки ги зголемуваат каматните стапки за да ја спречат инфлацијата?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: