БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ УШТЕ ОДАТ НАДОЛУ, ИАКО НБМ ЈА ЗГОЛЕМИ ОСНОВНАТА КАМАТА - во мај стапката на кредитите била 4,28 отсто

2 копии

Иако Народна банка на Македонија во три наврати досега ја зголеми основната камата, доведувајќи ја до ниво од два отсто, банкарските камати на кредитите и ...
| | веќе видена | слични

Кредитните пласмани на банката надминаа 800 милиони евра што е за 12 отсто подобар резултат од претходната година. Воедно Халк банка до крај на 2021 година во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Силната ценовна криза услови Централна банка на Албанија повторно да ја зголеми основната каматна стапка за 0,25 отсто и таа сега изнесува 1,25 проценти, што е ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Народната банка соопшти дека нејзиниот Совет на својата редовна седница донел одлука за натамошно раздвојување на стапките на задолжителна резерва од валутен ...
| | веќе видена | слични

Од Народната банка посочија дека ја намалиле задолжителната резерва за денарските обврски од 6,5 на 5 отсто, а истовремено ја зголеми стапката на задолжителна ...
| | веќе видена | слични

Народната банка, во рамките на своите ингеренции, креираше мерки за да им остави простор на банките да ги зголемат каматите на денарските депозити, но и да ги ...
| | веќе видена | слични
7 копии

На крајот првиот квартал од 2022 година, бруто надворешниот долг изнесува 9.977 милиони евра и забележано е квартално зголемување за 430 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични

Бруто надворешниот долг на Македонија во првиот квартал во 2022 година изнесувал 9,997 милиони евра, што претставува квартално зголемување за 430 милиони евра, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Просечната каматна стапка на вкупните кредити во мај оваа година изнесува 4,28 проценти и бележи месечен и годишен пад од 0,02 процентен поен и 0,28 процентен ...
| | веќе видена | слични

Останато

Претседателот на државата Стево Пендаровски верува дека македонските членови на Заедничката мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања со ...
сите 348 | | | веќе видена

„Исвирквуање на било кој јазик не е пријатно за никого. Јас како Македонец не се чувствувам пријатно. Но, провокации, секогаш имало. Последните 5 години, ...
сите 147 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска ја предводеше владината делегација составена од министерот за внатрешни работи, Оливер ...
сите 289 | | | веќе видена

Секторот за контрола и истраги при Царинската управа денеска поднесе кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство против едно правно лице и ...
сите 478 | | | веќе видена

Луѓето заразени со мајмунска сипаница мора да ги изолираат своите миленици, изјави претставник на СЗО, откако извештајот го покажа првиот случај на пренесување ...
сите 162 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БАНКАРСКИТЕ КАМАТИ УШТЕ ОДАТ НАДОЛУ, ИАКО НБМ ЈА ЗГОЛЕМИ ОСНОВНАТА КАМАТА - во мај стапката на кредитите била 4,28 отсто

Од:
До кого (е-маил):
Порака: