Никаква паралела не постои помеѓу Илинденското и Преображенското востание

Никаква врска или паралела не може да се пронајде помеѓу Илинденското и Преображенското востание, велат историчари за Плусинфо. Испровоцирани од преписката ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Поранешниот шеф на македонската дипломатија, Никола Димитров во гостувањето на „24 отворено“ кажа дека е време да се повторат македонските позиции. Димитров ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Информациите дека наводно сум прифатил Илинденското востание да стане „Илинденско преображение“ дојде тој ден, грижејќи се на топењето на условите кои ...
| | веќе видена | слични

Темата за Илинденско востание досега не била дел од разговорите на мешовитата македонско-бугарска историска комисија и оваа тема историчарите од македонска ...
| | веќе видена | слични
8 копии

„На еден ден до крајот на француското претседателство, рамно на чудо е очекувањето на некаков евентуален договор за разликите помеѓу Македонија и Бугарија во ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За Илинденското востание досега не се разговарало во комисијата, тврди Драги Ѓоргиев, копретседател во заедничката македонско-бугарска комисија за историски и ...
| | веќе видена | слични

Откако министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на Фејсбук објави дека во единствениот потпишан протокол од неговиот претходник Никола Димитров, било ...
| | веќе видена | слични

“Но, уште еднаш да кажам. И покрај огромниот притисок од ЕУ, Никола Поповски редовно не свикуваше група историчари и сите застанавме на ставот дека нема ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Русија која е мнозински инвеститор во изградбата на „Северен тек 1“ и „Северен тек 2“ вели дека технички можат да се поправат, но за тоа ќе бидат потребни ...
сите 414 | | | веќе видена

Откако партијата „Браќа на Италија“ предводена од Џорџа Мелони освои најголем број гласови на парламентарните избори во Италија, во оваа земја следеа ...
сите 150 | | | веќе видена

Начинот на кој македонската влада се обидува да ја преброди енергетската криза, високите цени на храната, но и меѓусебните политички расправии меѓу власта и ...
сите 103 | | | веќе видена

Она кое што е важно за нас како советници, како избраници од народот, всушност и наш приоритет како партија, е исполнување на програмата За модерно Скопје, зад ...
сите 189 | | | веќе видена

Еден од највлијателните бугарски интелектуалци историчарот Николај Овчаров се откажува од тврдењето дека Македонците можат да се вратат во бугарски јасли. Тој ...
сите 106 | | | веќе видена

Утринава во 9 часот на Граничниот премин Деве Баир полициски службеници го лишија од слобода Н.П.С. (34) од Плевен, Република Бугарија. По претходно преземени ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Никаква паралела не постои помеѓу Илинденското и Преображенското востание

Од:
До кого (е-маил):
Порака: