Соборот на СПЦ прогласи канонско единство со МПЦ-ОА


Патријархот Порфириј по денешното сослужување на заедничка литургија со арихиепископот охридски и македонски, г.г. Стефан во Соборниот храм во Скопје, рече ...
| | веќе видена | слични

Професорот од Институтот за историја, во врска со преговорите со Бугарија вели дека ако се соочуваш со некој кој ти вика дека така мора да биде, тогаш нема ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот Стево Пендаровски на Економскиот форум во Давос имал куса средба со неговиот српски колега Александар Вучиќ, на која ја поздравиле одлуката на ...
| | веќе видена | слични
2 копии
2 копии

Шефот на дипломатијата Бујар Османи честиташе до МПЦ и до сите верници по повод одлуката на СПЦ за прифаќање на афтокефалноста на МПЦ-ОА. – Убава вест за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Веднаш по обзнанувањето на веста на патријархот Порфириј дека Српската црква ја прифаќа автокефалноста на МПЦ-ОА, свој говор одржа и г.г. Стефан, поглаварот на ...
| | веќе видена | слични

„Не врне ли дожд од Бога подеднакво за сите? А сонцето не грее ли исто така за сите?” – ова се зборови на Светите браќа Кирил и Методиј кои го отсликуваат овој ...
| | веќе видена | слични

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски упати срдечни честитки до македонските граѓани, за силната вера, смирението и заложбата за заедништво по повод ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Министерката за труд и социјална политика Јована Трнечевска се појави на денешниот протест пред Министерството и ги покана на средба синдикалците, но повторно ...
сите 312 | | | веќе видена

Ние не знаеме кој е премиер, а кој министер за надворешни работи, изјави новинарот Драган Павловиќ Латас за „Само вистина“ на Канал 5, посочувајќи дека откако ...
сите 501 | | | веќе видена

Заврши расправата за предлог-измените на Законот за работни односи на Комисијата за европски прашања. Потпретседателката на комисијата Арта Биљали Зендели вели ...
сите 276 | | | веќе видена

54-годишен скопјанец е приведен поради агресивно однесување кон полициски службеници. Тој извадил и им се заканувал со пиштол.-Вчера во 06.35 часот на улица ...
сите 345 | | | веќе видена

На 27.06.2022 во 17.00 часот во Полициската станица Делчево било пријавено дека на бул.„Македонија“, патничко возило „рено меган“, сопственост на МВР, ...
сите 141 | | | веќе видена

И покрај сите вложувања во конфликтот во Украина, Северноатлантската алијанса не е во состојба да ја спречи Русија да ги исполни целите, пишува кинеското ...
сите 445 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Соборот на СПЦ прогласи канонско единство со МПЦ-ОА

Од:
До кого (е-маил):
Порака: