СПЦ ЌЕ ЈА ПРИЗНАЕ црквата како Охридска Архиепископија, објавија српските медиуми


Соборот на СПЦ треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија наместо како ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Во посета на Македонската Православна Црква (МПЦ) – Охридска Архиепископија денеска и утре ќе престојува делегација на Српската Православна Црква (СПЦ), ...
| | веќе видена | слични

-Утре, со почеток од 9 часот, во Соборниот храм „Св. Климент Охридски" во Скопје, неговата светост српскиот патријарх г. г. Порфириј и неговото блаженство ...
| | веќе видена | слични
9 копии
8 копии

На средбата со Игуменот, Епископот Партениј, таа ја поздравила одлуката на Вселенската патријаршија да го признае канонскиот статус на МПЦ-ОА. Амбасадорката на ...
| | веќе видена | слични

Признавањето на Охридската Архиепископија од страна на Вселенската патријаршија пред неколку дена беше можност за ексклузивно интервју на грчкиот портал ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Координаторите на пратеничките групи и други претставници на парламентарните партии денеска се очекува да одржат прва средба на која ќе се разговара за ...
сите 288 | | | веќе видена

-Откога се приклучи во НАТО, Македонија е силен сојузник. Може да има и важен придонес во ЕУ. Ги охрабруваме нашите пријатели да ја искористат можноста да го ...
сите 296 | | | веќе видена

Вицепремиерот за евроинтеграции Бојан Маричиќ го демантираше министерот за надворешни работи, Бујар Османи дека билатералниот протокол со Бугарија бил ...
сите 210 | | | веќе видена

ДС, ЛДП и ДОМ денеска преку предлог заклучок велат дека ја охрабруваат Владата на Република Северна Македонија да ги продолжи разговорите со Европската Унија ...
сите 189 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СПЦ ЌЕ ЈА ПРИЗНАЕ црквата како Охридска Архиепископија, објавија српските медиуми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: