Поради климатските промени, океаните ја губат нивната „меморија“

Океаните се менуваат со климатските промени. Промените се манифестираат не само во температурата на океаните, туку и во нивната структура, струите, па дури и ...
| | веќе видена | слични

 Најосаменото дрво во светот за кое многумина велеа дека е „чудо“ и чии корени продираа 30 метри во земјата до подземен резервоар со вода се наоѓаше среде ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во интервјуто за порталот „Макфакс“, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски рече дека местото на Република Македонија е во ЕУ, а не во други ...
сите 591 | | | веќе видена

Факт се неколку работи. Прво и основно дека целкупниот процес доби на динамика како резултат на одлуката на Вселенската Патријаршија да ја прими МПЦ во ...
сите 440 | | | веќе видена

Премиерот Ковачевски оцени дека иако СОНК донесе одлука да оди во штрајк тој дијалог не беше прекинат и се потврди дека нашата држава има институции и законски ...
сите 291 | | | веќе видена

Војната во Украина влезе во 85. ден, а главна тема и натаму е судбината на заробените војници на баталјонот Азов по падот на Мариупол. Бошко Зориќ од ...
сите 232 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11-то издание на самитот на „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот беа забрзаната ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради климатските промени, океаните ја губат нивната „меморија“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: