Бугарија ги игнорира барањата на САД за тргање на ветото за Македонија


Американските конгресмени кои побараа Бугарија да го тргне ветото од македонските евроинтеграци, останаа без одговор. Бугарскиот амбасадор во САД, Тихомир ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во 2020 и 2021 година континуирано зборувавме дека на овој договор ќе му следи Анекс или нов договор, каде јас ги гледам првите знаци дека тоа ќе се случи е ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Завршуваат последните подготовки пред меѓувладината седница на Македонија и Бугарија, која треба да се одржи во вторник, на 25 јануари во Софија. Формирани се ...
| | веќе видена | слични
8 копии

И бугарската Влада ги формира работните групи за соработка со Македонија, кои треба да го интензивираат процесот на приближување и да го отворат патот за ...
| | веќе видена | слични

Три дена до меѓувладината средба на Македонија и Бугарија. Агендата утврдена, динамиката интензивирана - во фокусот економските параметри и добрососедските ...
| | веќе видена | слични

Со наредба на премиерот, Петков, како што се наведува во соопштение на бугарскиот Министерски совет формирани се четирите меѓуресорски групи за соработка со ...
| | веќе видена | слични

Копретседавачите на секоја од работните групи ќе треба ротирачки да претседаваат со состаноците на соодветната група според нивната надлежност, во согласност ...
| | веќе видена | слични

Советот на амбасадори смета дека е направен позитивен чекор со посетата на бугарскиот премиер, Кирил Петков. Оттаму велат дека со тоа се унапредуваат односите ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Министерството за труд и социјална политика и СОНК ги потпишаа измените и дополнувањата на колективниот договор со кој се регулира исплатата на плати и ...
сите 334 | | | веќе видена

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година, во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија ќе престојува ...
сите 481 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска имал опсежен разговор со холандскиот премиер Марк Руте за барањата на Шведска и Финска за членство во НАТО, ...
сите 978 | | | веќе видена

Бугарскиот премиер Кирил Петков во видеообраќање го повика претседателот на државата Румен Радев да го свика Консултативниот совет за национална безбедност за ...
сите 462 | | | веќе видена

По се изгледа во јуни ќе има уште еден самит на ЕУ на кој ќе нема датум за почетокот на преговори за Македонија, а со тоа нема ни за Албанија која е во пакет ...
сите 400 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бугарија ги игнорира барањата на САД за тргање на ветото за Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: