САД, ЕУ и ОБСЕ ги осудија насилствата пред седиштето на ПД во Тирана


Во врска со тензиите во опозицската Демократска партија(ПД), кои денеска ескалираа со насилство, реагираа американската амбасадорка, Јури Ким, делегацијата на ...
| | веќе видена | слични

Никогаш нема да се откажеме од ЕУ, макар додворувачите да донесат и кавијар, порача албанскиот премиер, Еди Рама. Рама призна дека чекањето е фрустрирачко, но ...
| | веќе видена | слични

„Кога Албанија го почна пристапниот процес пред речиси две децении, клучот беше да се оддалечиме од балканскиот национализам, но денес нашиот проблем не се ...
| | веќе видена | слични
4 копии

"Албанците имаат сопствени разочарувања од Брисел, но тоа не го менува уверувањето дека мораме да бидеме таму", рекол албанскиот премиер. Албанскиот премиер ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Премиерот на Албанија, Еди Рама ги повика лидерите на Западен Балкан да ги отфрлат предлозите на „странските сили и да ја задржат вербата во сонот за членство ...
| | веќе видена | слични

Албанскиот премиер Еди Рама ги повика лидерите на Западен Балкан да ги отфрлат влијанието на некои надворешните сили и да ја задржат вербата во сонот за влез ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Историскиот лидер на опозициската Демократска партија и поранешен албански претседател и премиер, Сали Бериша, обвини дека минатата сабота членовите на ...
| | веќе видена | слични

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Лулзим Баша, кој попладнево даваше изјава во Обвинителството во Тирана, во врска со случувањата пред и во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот албански претседател, експремиер и историски лидер на опозициските демократи, Сали Бериша, ги повика САД и другите партнерски агенции за ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – тешки дела против безбедноста на ...
сите 285 | | | веќе видена

Шефот на дипломатијата, Бујар Османи вели дека не се преговара за идентитетските прашања ниту за јазикот со официјална Софија. Тој денеска реферираше пред ...
сите 251 | | | веќе видена

Пожарот кој попладнево избувна во објект на улицата позната како „Пластичарска“е изгаснат. Територијалната противпожарна единица на Град Скопје интервенирала ...
сите 114 | | | веќе видена

Комисијата за заразни болести одлучи, а владата прифати, времетраењето на изолацијата да биде седум дена.Новата одлука за кратење на периодот на изолација ќе ...
сите 144 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски денеска се сретна со грчкиот амбасадор во земјава Русос Кундурос, кој му ја пренесе силна и недвосмислена поддршка од Грција и ...
сите 155 | | | веќе видена

Владејачките партии во парламентот се задоволни од работата на владата на Кирил Петков за напредокот во односите со Република Северна Македонија (РСМ), а ...
сите 250 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Зоран Заев беше познат по бројните гафови и изјави што ги даваше за време на меѓународни средни, интервјуја или настани, но таквата пракса ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

САД, ЕУ и ОБСЕ ги осудија насилствата пред седиштето на ПД во Тирана

Од:
До кого (е-маил):
Порака: