Општина Новаци со поддршка на процесите за родово еднакво буџетирање


Општина Новаци ги поддржува процесите за родово еднакво буџетирање, потврди градоначалникот Стевче Стевановски на средба со Ивона Паунович Бишевац, национална ...
| | веќе видена | слични

Нема голем напредок во подобрувањето на состојбата со женските права за што свое влијание имаше и пандемијата. „Ако се сетиме како ја почнавме оваа година, тоа ...
| | веќе видена | слични

Воведни обраќања на јавната расправа имаа Гордана Сиљановска-Давкова, претседателка на Комисијата за еднакви можности на жените и мажите; Јагода Шахпаска, ...
| | веќе видена | слични

„Ковачевски е родово- сензитивен политичар, кој во новата Влада ќе даде шанса за жените политичарки “, вели за Утрински брифинг пратеничката од СДСМ Лидија ...
| | веќе видена | слични

Во петокот во Сообранието на Република Северна Македонија се оддржа јавна расправа оргинизиран од односот за еднакви можности помеѓу на мажите и жените за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Со Стратегијата за родова еднаквост 2021-2026 ќе се воспостави сеопфатна рамка на активности за унапредување на родовата еднаквост и статусот на жените, рече ...
| | веќе видена | слични

Целосна еднаквост меѓу мажите и жените, зајакнување на положбата на жените и нивен еднаков пристап до права, ресурси и учество во носење одлуки, вака ...
| | веќе видена | слични

Шахпаска говореше на јавната дебата на Комисијата за еднакви можности на жените и мажите. Таа посочи дека целта на Стратегијата е да обезбеди  потполна родова ...
| | веќе видена | слични
4 копии
повеќе

Останато

Вчера во 17.00 часот во тетовско Слатино, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 37-годишниот Џ.А. од ова село, кој работејќи со багер околу ...
сите 331 | | | веќе видена

„Секоја употреба на нуклеарно оружје е апсолутно неприфатлива, тоа целосно ќе ја промени природата на конфликтот, а Русија мора да знае дека во нуклеарна војна ...
сите 414 | | | веќе видена

Властите на секој од четирите региони – Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје – потврдија дека меѓу 96 и 98 отсто од гласачите гласале „за“ припојување кон ...
сите 312 | | | веќе видена

Македонската фудбалска репрезентација остана во четвртиот шешир за ждрепката за ЕУРО 2024 откако Грција не дозволи изненадување во Атанина и ја совлада ...
сите 414 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави видео од инцидентот што доцна синоќа се случи во срцето на Дебар Маало. Граѓани преку Фејсбук сведочат дека станувало збор за ...
сите 65 | | | веќе видена

Шпицниот градоначалник Мицкоски, градоначалничката на Скопје Данела Арсовска и локалната власт во Град Скопје предводена од ВМРО-ДПМНЕ да излезат и да им се ...
сите 287 | | | веќе видена

Вчера во 22.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во спортска обложувалница на ул.„Ферид Бајрам“ две лица физички го нападнале вработениот и одзеле пари ...
сите 301 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Општина Новаци со поддршка на процесите за родово еднакво буџетирање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: