Фаучи: Првите извештаи за омикрон покажуваат дека е помалку опасен од делта сојот на коронавирусот


Главниот советник на американскиот претседател за пандемијата, инфекторлогот д-р Ентони Фаучи, изјави денеска дека иако има броз ширење на омикрон сојот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Две антиковид вакцини го намалуваат ризикот од хоспитализација или смрт предизвикана од коронарен вирус омикрон до 84 проценти, додека бустер дозата ја ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Микробиолозите не се изненадени од новата мутација на вирусот. Очекуваме дополнителни мутации. Кога ќе погледнете колку мутации има во овој сој, тоа се повеќе ...
| | веќе видена | слични
13 копии
2 копии
5 копии

Доктор Злате Мехмедовиќ од Здравствениот дом во Скопје во изјава за вели дека третата бустер доза создава отпорност кога е во прашање сојот омикрон, како и ...
| | веќе видена | слични

Постојат не само можности за примање четврта доза, туку и можности за бустер доза која ќе биде адаптирана на омикрон варијантата, предупреди д-р Злате ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Градоначалничката на ВМРО ДПМНЕ, Данела Арсовска, ги заборави скопјани, заборави на проблемите и заборави на своите ветувања пред граѓаните. Се наближуваат 82 ...
сите 557 | | | веќе видена

Во текот на вториот ден од собраниската седница за избор на влада, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и потпретседател на партијата Александар Николоски реплицираше на ...
сите 342 | | | веќе видена

Во програмата „Зборувај сега“ на БНТ, поранешниот преговарач на македонската Влада Владо Бучковски коментира дека сè уште верува дека клучот за напредок меѓу ...
сите 74 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Фаучи: Првите извештаи за омикрон покажуваат дека е помалку опасен од делта сојот на коронавирусот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: