Лазовски: Нема потреба од зголемување на прагот за задолжителна регистрација за ДДВ, тоа ќе ја намали конкуренцијата на македонската економија и ќе го дестимулира извозот

Зголемувањето на прагот за задолжителна регистрација за ДДВ од сегашните два милиони денари на три милиони денари за дел од даночниците е неприфатлив предлог. ...
| | веќе видена | слични

Александра Ефремова, Македонско здружение на млади правници Бездржавјанството како феномен и проблем е појава која зазема глобални рамки. Според статистиките ...
| | веќе видена | слични

Воведување на вредносни ваучери во прометот на добра и услуги како и даночни застапници на странските компании кои немаат претставништво во земјава се дел од ...
| | веќе видена | слични

Од крајот на следната година, здравствените работници вработени во здравствените домови, и педијатрите и гинеколозите вработени во болниците, ќе може да бидат ...
| | веќе видена | слични

„ Најважната задача кое едно општество треба да ја исполни за своите граѓани е заштитата на здравјето на луѓето, како највисоко човеково право. Целокупниот ...
| | веќе видена | слични

На илјадници пациенти во државата ќе нема кој да им пропише терапија, а вработени медицински сестри ќе завршат на улица. Ова ќе се случи во следните неколку ...
| | веќе видена | слични

Со шок и неверување се соочил Јосиф Дамјанов кога неговиот татко за првпат ја добил дијагнозата Алцхајмерова болест. Прифаќањето било тешко и болно, во ...
| | веќе видена | слични

Пишува: Проф. Др. Мирјана Мирчевска Во етнолошките и антрополошки истражувања на миграциите, особено на бегалските, покрај законската регулатива задолжително е ...
| | веќе видена | слични

Дали личиме на ЕУ: предизвикот на генерациите „За нас, старите, при крај е иднината, ама за младите е тешко за вработување бидејќи се затворени многу фабрики“ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во 2020 и 2021 година континуирано зборувавме дека на овој договор ќе му следи Анекс или нов договор, каде јас ги гледам првите знаци дека тоа ќе се случи е ...
сите 714 | | | веќе видена

ГОЛЕМ ПОЖАР ВО БИТОЛА Пожарот во „Жито Битола“ e ставен под контрола. Ангажирани се 27 пожарникари од битолската единица, а на помош пристигна и ...
сите 333 | | | веќе видена

Западните земји подготвуваат неколку големи провокации во врска со ситуацијата околу Украина, а Москва не исклучува дека тие може да бидат информативни или ...
сите 458 | | | веќе видена

Девет пожарникарски возила со 22 пожарникари го гаснат пожарот кој попладнево во 17:20 часот избувна во поранешната фабрика „Жито Битола“ што се наоѓа на ...
сите 96 | | | веќе видена

Денешната посета на „Дура Аутомотив Системс“ е одлична можност да се види како изгледа примената на законското решение „Недела неработен ден“. Вработените на ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лазовски: Нема потреба од зголемување на прагот за задолжителна регистрација за ДДВ, тоа ќе ја намали конкуренцијата на македонската економија и ќе го дестимулира извозот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: