БГНЕС: Македонија и Бугарија меѓу најсиромашните десет во Европа


Луксембург, Швајцарија или Норвешка, често се споменуваат како најбогати земји во Европа…Но, медалот секогаш има две страни“ пишува весникот „Вирчафтс вохе’, ...
| | веќе видена | слични

Граѓаните лесно можат да западнат во ризик од сиромаштија, но потешко излегуваат од таа состојба. Ако примањата се ниски, и несигурни, без социо-економска ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Над 50 отсто од населението од Албанија биле изложени на ризик од сиромаштија или социјална исклученост, покажуваат податоците на Евростат за 2020 година. ...
| | веќе видена | слични

Стравуваат  дека актуелната ситуација ќе удри по нивниот џеб уште во текот на претсојната зима. Очекуваат повисоки трошоци во услови на исти примања и мерки ...
| | веќе видена | слични

Околу 35 отсто од населението во Македонија е под ризик на сиромаштија, oбјави Евростат. Најлошо рангирана држава од регионот е Албнија каде повеќе од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонија е меѓу земјите кои лани имале висок ризик од изложеност од сиромаштија. Во земјава околу 35 отсто население е под влијание на овој ризик, покажуваат ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Македонија е меѓу земјите со висок ризик од изложеност од сиромаштија, каде повеќе од една третина од населението се под тој ризик(околу 35 отсто), покажуваат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Останато

Откако судија на претходна постапка синоќа одреди 30 дневен притвор за 22 годишното момче кое во четвртокот вечерта на пешачки кај Сити мол прегази 24 годишна ...
сите 164 | | | веќе видена

Училиштата се префрлија на онлајн часови, кои не важат само за учениците од прво до четврто одделение кои се уште посетуваат настава, објави АП.Масовните ...
сите 182 | | | веќе видена

ДЕНЕС НАД 1.900 ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: ...
сите 69 | | | веќе видена

Согласно член 153 од Закон за енергетика, Производство на топлина Балкан Енерџи ДООЕЛ како регулиран производител на топлинска енергија е должен во текот на ...
сите 318 | | | веќе видена

Осветувањето на водите на Вардар и положување на Светиот крст во Скопје се одржа точно напладне на мостот „Слобода“ кај Холидеј ин. Поради пандемијата, ...
сите 153 | | | веќе видена

Ова го потврди германската министерка за одбрана Кристин Ламбрехт.„Мораме да направиме се` за да спречиме ескалација. Во моментов испораката на оружје не би ...
сите 411 | | | веќе видена

Аки Рахимовски утрово планирал патување во Македонија и посета на мајка си. Тој телефонски разговарал со пријателот Здравко Ситновски во Скопје и се договорил ...
сите 62 | | | веќе видена

Средствата од договорот склучен со три угостителски субјекти од страна на претходното градско раководство, во вредност од околу 32 илјади евра ќе бидат ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БГНЕС: Македонија и Бугарија меѓу најсиромашните десет во Европа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: