Генерали Инвестментс: Инфлацијата ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

2 копии

Портфолио менаџерите во Генерали Инвестментс составија резиме за тековните случувања кои влијаат врз пазарот на капитал и актуелни совети за инвеститорите. ...
| | веќе видена | слични

Ниските каматни стапки и повисоката инфлација парават амбиент за зголемено вложување во хартии од вредност, глобално ама и дома. Пазарот на капитал во земјава ...
| | веќе видена | слични

Текстилната индустрија е пред банкрот и доколку не се обезбеди некаква поддршка резултатот ќе биде масовно затварање на голем број компании. Ова го тврдат ...
| | веќе видена | слични

Домашните експерти укажуваат дека Македонија како земја увозник на енергенти ќе го почувствува поскапувањето на светските берзи и додаваат дека во следниов ...
| | веќе видена | слични

Текстилните фабрики од Југоистокот ќе бараат помош од државата за полесно да ја пребродат енергетската криза и евентуалното зголемување на минималецот на 18 ...
| | веќе видена | слични

Текстилците од Југоистокот бараат помош од Владата бидејќи се пред ставање клуч на своите капацитети. Тврдат дека ковид пандемијата им нанесе тежок удар која ...
| | веќе видена | слични

Континуираниот пораст на цените на нафтата и на нафтените деривати може да биде причина за пораст на цените на услугите кои ги нудат скопските јавни ...
| | веќе видена | слични

Како што завршив во претходната колумна, така и ќе започнам во оваа, со прашањето: Каде се гледа македонската економија во стратешки рамки, на среден рок во ...
| | веќе видена | слични

Избраните градоначалници да ги почитуваат барањата на занаетчиите кои се однесуваат на мерки и субевнции, Владата да ја субвенционира минималната плата доколку ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кадровските решенија што ќе ги предложи Алтернатива за министри и заменици министри ќе го чекаат новиот мандатар за да бидат избрани во Собранието. -Владата ...
сите 645 | | | веќе видена

Со највисоки државни почести беа преземени телата на 45 македонски државјанаи кои трагично го загубија својот живот во автобуската несреќа која се случи во ...
сите 420 | | | веќе видена

Првите охрабрувачки знаци доаѓаат во однос на сериозноста на инфекција што ја предизвикува варијантата омикрон. Првите „малку охрабрувачки сигнали“ доаѓаат од ...
сите 418 | | | веќе видена

Во недостиг на ефикасни мерки за справување со економската и енергетската криза, од центарот за комуникации на СДСМ излегуваат банални соопштенија.Центарот за ...
сите 290 | | | веќе видена

Владата ги замрзна цените откако се поскапи, инфлацијата го јаде стандардот. Одлуката за замрзнување на цените е задоцнета. Замрзнувањето на цените требаше да ...
сите 121 | | | веќе видена

Речиси 120 луѓе биле позитивни на тестот за Ковид-19 по посетата на норвешки ресторан каде што се одржал деловен настан кој се претворил во жариште на ...
сите 396 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Генерали Инвестментс: Инфлацијата ќе трае подолго од очекувањата на јавноста

Од:
До кого (е-маил):
Порака: