Занаетчиите бараат субвенции за најавеното зголемување на минималната плата и посебен надомест за струја


Избраните градоначалници да ги почитуваат барањата на занаетчиите кои се однесуваат на мерки и субевнции, Владата да ја субвенционира минималната плата доколку ...
| | веќе видена | слични

И покрај огромниот раст на цената на струјата за компаниите, никој од владата не ги повикал претставниците на работодавачите за да разговараат за актуелната ...
| | веќе видена | слични

Сојузот на синдикати на Македонија најавува Генерален штрајк доколку пратениците не ги изгласаат измените во законот за работни односи со кои недела станува ...
| | веќе видена | слични

Златарници, фризерски салони, пиљарници, училишта за странски јазик и мали бутици, со првиот мрак ги гаснат излозите и светлечките реклами за да заштедат и да ...
| | веќе видена | слични

Законот за недела неработен ден - нема абер да се донесе. Измените во законот со кој се предвидува недела да биде неработен ден за 90% од работниците и ...
| | веќе видена | слични

На работниците им е веќе преку глава од партиските препукувања, надмудрувања и лицитирања околу тоа кој отсега ќе биде на власт. Тие си го бараат ветеното, а ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Сојузот на синдикати на македонија бара од пратениците веднаш да ги усвојат сите законски решенија кои се заглавени во собранието, а се однесуваат на ...
| | веќе видена | слични

Работодавачите ги нервираат и „лажните боледувања“ во време на корона кризата. Сум рекол и повторувам, имаше многу лажни боледувања, па дури и во здравствениот ...
| | веќе видена | слични

Бараат да се усвои законското решение со кое недела се прогласува за неработен ден и со кое сите оние кои работат во дејностите каде не може да има застој во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Има голема разлика која што овие денови стана уште повидлива. СДСМ работи за граѓаните, се грижи за стандардор и се справува со кризата. ВМРО ДПМНЕ се обидува ...
сите 702 | | | веќе видена

Група академици, општествени, научни, просветни, здравствени, културни работници од повеќе сфери во земјава испратија отворнео благодарствено писмо до ...
сите 437 | | | веќе видена

Од објавувањето на аудиоснимката на која се слуша Претседателот на Собранието, Талат Џафери, како им вика и со најпогрдни пцости ги малтретира и омаловажува ...
сите 183 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на свеченоста по повод 9 Мај – Денот на победата над фашизмот и Денот на Европа, што се одржа во дворот на Владата. var ...
сите 182 | | | веќе видена

Фалсификувал рецепти за издавање на лекарства на наркозависници. Полициски службеници во Надворешната канцеларија за криминалистички работи извршиле службен ...
сите 283 | | | веќе видена

Ирина Верешчук на украинската телевизија рече дека „турската страна навистина може да биде посредник во прашањата за извлекување. Сега зборуваме за сериозно ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Занаетчиите бараат субвенции за најавеното зголемување на минималната плата и посебен надомест за струја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: