Јотова: Бугарија продолжува да биде под силен европски притисок да се откаже од ветото кон Македонија


Бугарија продолжува да биде под силен европски притисок да се откаже од своето вето на преговорите за членство на Македонија во ЕУ, изјави бугарската ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Сите средби со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји беа позитивни. Имаше три теми на разговор – економскиот инвестициски план, Самитот ЕУ-Западен Балкан ...
| | веќе видена | слични

Продуктивна средба исполнета со охрабрувачки пораки за тимовите на македонското и бугарското МНР да продолжат да работат за изнаоѓање заедничко прифатливо ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Има поместување во ставовите, затоа што Бугарија се повеќе ја разбира неопходноста на нашите потреби, прашања и важни аспекти од разговорите преку кои не може ...
| | веќе видена | слични

Високиот меѓународен претставник за Босна и Херцеговина, Кристијан Шмит, ги повика во четвртокот челниците на Европската унија да им испрати порака на ...
| | веќе видена | слични

 Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се само наше најважно прашање, тие се и европска вредност, како што е бугарскиот идентитет и бугарскиот јазик ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Проширувањето отсекогаш носело силни мислења и многу емоции, многу оптимизам и екстремен песимизам во исто време. Пред се за да се има успех во проширувањето ...
| | веќе видена | слични

Одлуката за почеток на преговори веќе е донесена од страна на Советот на ЕУ, и сега треба да дојдеме до решение за усвојување на Преговарачката рамка, и ова е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Атмосферата во СДСМ не беше славеничка. На партиските фронтмени им стана јасно дека резултатите не се поволни за нив. По неколку славја на минатите изборни ...
сите 379 | | | веќе видена

Ова е триумф на хероите на Македонија, луѓето кои заслужуваат надеж. Денес се слуша, трешти гласот на победата, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан ...
сите 325 | | | веќе видена

Имавме позитивна кампања, мирна пред се. Охриѓани имаа можност да ги видат нашите програми и визија за иднината на Охрид. - истакна кандидатот за Градоначалник ...
сите 139 | | | веќе видена

Иднината на Европа, вклучувајќи го и регионот на Западен Балкан ќе биде тема на разговор на состанокот на Меѓународното европско движење што ќе се одржи ...
сите 229 | | | веќе видена

„Можеме да бидеме сигурни дека ако не бевме дел од антифашистичката коалиција, денес немаше да имаме своја држава. Само како дел од неа, можевме да дојдеме до ...
сите 37 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Јотова: Бугарија продолжува да биде под силен европски притисок да се откаже од ветото кон Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: