Во соработка со ИНФЕ-ОЕЦД и Министерството за финансии на Холандија се засилуваат активностите за спроведување на националната Стратегија за финансиска едукација и финансиска инклузија

Време зa читање: 8 минути Спроведувањето на првата национална Стратегија за финансиска едукација и финансиска инклузија засилено напредува. Оттука, четвртокот ...
| | веќе видена | слични
2 копии
4 копии

Општина Карпош е рангирана на прво место на национално ниво по финансиска транспарентност на локалните самоуправи. Ова го потврдува Извештајот – Проценка на ...
| | веќе видена | слични

Бројни анкети спроведени меѓу средношколците укажуваат дека голем дел од младите имаат делумно знаење за финансиската писменост и сметаат дека имаат потреба од ...
| | веќе видена | слични

Индексот на отвореност што бил предмет на истражување на Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис во рамки на проектот на УСАИД , за граѓанско учество, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Повеќето општини во државата не работат доволно за да ги задоволат стандардите за отвореност. Просечната отвореност на општините годинава е 25 проценти, ...
| | веќе видена | слични

Просечната отвореност на општините за 2021 година изнесува ниски 25%, покажува ново истражување на Фондацијата за интернет и општество Метаморфозис кое опфаќа ...
| | веќе видена | слични

Охрид/Скопје, 23. септември 2021 (ИНПРЕС) – Општина Охрид е меѓу најтранспарентните општини според проценка на состојбата на доброто владеење во единиците на ...
| | веќе видена | слични

Единиците на локалната самоуправа применуваат ниски стандарди за консултации, транспарентност, мониторинг и контрола во нивното работење, покажаа податоците од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Шилегов изгуби во Скопје со разлика од 8.000 гласа, граѓаните во огромен број се определија за промени. Народот јасно даде глас против власта и против силно ...
сите 468 | | | веќе видена

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Радовиш оствари средба со граѓаните и со пензионерите, кои ги повика на 31 октомври обединети заедно да ја донесат ...
сите 276 | | | веќе видена

Генералниот секретар на Алијанса за Албанците Арбен Таравари во интервју за Сител обвини дека во првиот круг на локалните избори, по нивните математики и ...
сите 398 | | | веќе видена

-До Општинската изборна комисија за вториот круг локални избори, во Кичево се доставени рекорден број барања на лица болни и изнемоштени кои побарале своето ...
сите 498 | | | веќе видена

Институционалната поставеност и правната рамка на процесите за јавни набавки во Северна Македонија во голема мера се усогласени со законодавството на ЕУ, но ...
сите 377 | | | веќе видена

Актерот Алек Болдвин присуствуваше на приватна комеморација за Халина Хачинс, снимателката која случајно ја уби на снимањето на новиот филм, заедно со ...
сите 124 | | | веќе видена

Првиот човек на Директоратот за билатерални односи со европски држави, Методија Белевски бил високиот функционер од МНР кој вршел политички притисоци врз ...
сите 180 | | | веќе видена

Одиме по граѓаните, тропаме по вратите, ја бараме нивната поддршка едноставно она кое што е потребно и покрај огромната предност на ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг ...
сите 66 | | | веќе видена

На мојата денешна посета на Ново Лисиче, изразив благодарност до граѓаните за поддршката што ми ја дадоа во првиот круг на изборите и што овозможија на тој ...
сите 234 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во соработка со ИНФЕ-ОЕЦД и Министерството за финансии на Холандија се засилуваат активностите за спроведување на националната Стратегија за финансиска едукација и финансиска инклузија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: