СЕФФ: Фокусирање на зелената агенда, дигитализацијата и инвестирањето во човечкиот капитал неопходни за одржлив раст


Фокусирањето на зелената агенда, дигитализацијата и инвестирањето во човечкиот капитал се неопходни за обезбедување на одржлив раст. Користењето на дигиталното ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Корона-кризата во глобални рамки го нагласи уште повеќе прашањето за родовата рамноправност и степенот на вклученост на жените во општеството, бидејќи согласно ...
| | веќе видена | слични

Со или без ковид-19, економскиот живот мора да продолжи, а со тоа се согласуваат 93,8 отсто од домашните компании, кои во анкетата што ја спроведе Стопанската ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Угостителската дејност, транспортните компании и градежништвото во гостиварскиот регион се најпогодени од пандемијата. Инвестиции речиси и да нема, бидејќи ...
| | веќе видена | слични

Иако градежништвото е сектор кој постојано алармира за лошата состојба во која се наоѓа, сепак тоа е секторот кој во анкетата, покрај земјоделството и ИКТ ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во периодот септември 2021 – август 2022 година, 93,8 отсто од од приватните компании планираат инвестиции. Вкупниот планиран износ на инвестиции на овие ...
| | веќе видена | слични

Ова се податоците од анкетата што ја спроведе Стопанската комора на Македонија меѓу своите членки, на тема „Инвестиции на компаниите членки на СКСМ во следните ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Време зa читање: 2 минути Исплатата на првата транша од средствата на новата кредитна линија на Европската инвестициска банка (ЕИБ) се очекува во следните ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Секретарот за меѓународна соработка на СДСМ Бојан Маричиќ во гостувањето на дебата на Алсат Телевизија, кажа дека владејачката партија во вториот круг влегува ...
сите 367 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Никола Димитров, денеска копретседаваше заедно со Михаела Матуела од ГД НЕАР надлежна за Северна ...
сите 128 | | | веќе видена

Вистинското решение за Демир Хисар е Никола Најдовски. Им благодарам на сите граѓани кои во огромно мнозинство гласаа во првиот круг, а неговото водство во ...
сите 345 | | | веќе видена

Евентуалното формирање на новото парламентарно мнозинство на кое се надева опозицијата по изборите а пак власта иако тенко се уште тврди дека е стабилно во ...
сите 199 | | | веќе видена

Гледаме дека врз еден од кандидатите се врши полициски притисок и нашите симпатизери ни даваат препорака да покажеме солидарност и да му помогнеме на тој ...
сите 198 | | | веќе видена

Охрид, 22. октомври 2021 (ИНПРЕС) – „Урбана култура“ е еден од клучните проекти во нашата предизборна програма кој наскоро започнува да се реализира. Со овој ...
сите 52 | | | веќе видена

Оливер Илиевски кандидатот на СДСМ за градоначалник на Куманово на дебата на ТВ Телма се обрати до актуелниот градоначални Димитриевски и му порача да не врши ...
сите 197 | | | веќе видена

Формално правно мораме да ги запазиме процедурите. Треба прво да се внесе забелешката во дневникот на денот на гласање, рече претседателот на ДИК, Александар ...
сите 306 | | | веќе видена

ЕДЕН ЧЛЕН СЕ ПОВЛЕЧЕ ОД КОМИСИЈАТА ЗА ИСТОРИСКИ ПРАШАЊА Во последно време имаше отворени обиди за политичко влијание врз работата на Комисијата што кулминираше ...
сите 106 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЕФФ: Фокусирање на зелената агенда, дигитализацијата и инвестирањето во човечкиот капитал неопходни за одржлив раст

Од:
До кого (е-маил):
Порака: