НБРМ бележи историски највисок одлив на странски директни инвестиции

Историски највисок одлив на СДИ во последните 10 години покажуваат извештаите на НБРМ. За три месеци повлечени се 26 милиони евра. Од Народната банка очекуваат ...
| | веќе видена | слични

Која компанија колку вреди во земјава. Податоците можат да се видат и од билтените на Макледонската Берза за хартии од вредност. Берзата го објави месечниот ...
| | веќе видена | слични

Втора година по ред Велика Британија не е на прво место според бројот на странски инвестиции, а причина за тоа е излегувањето на земјата од Европска Унија и ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Иако германските компании во земјава сметаат дека актуелната деловна состојба им е полоша во споредба со изминатите години и не очекуваат никакви промени во ...
| | веќе видена | слични
5 копии

 Иако бројките се лоши, сепак скоро 70% од компаниите повторно би инвестирале тука. Германските инвеститори мака мачат да најдат работници, а тешкотии во ...
| | веќе видена | слични

Инвестицискиот план, вреден осум милијарди евра, што неодамна го најави премиерот Зоран Заев го покрена прашањето за опсегот на јавно-приватните партнерства. ...
| | веќе видена | слични

Според интерната анкета која што ја спроведе Стопанската комора кај големите ресторански и хотелски капацитети кои се нејзини членки од кои голем број не беа и ...
| | веќе видена | слични

Инвестиции во вредност од осум милијарди и 175 милиони евра предвиде Владата со Интервентниот план за инвестиции ИПИ 2021-2027.Премиерот, Зоран Заев, кажа дека ...
| | веќе видена | слични

Владата предложи нов таканаречен Интервентен план за инвестиции вреден над 8 милијарди евра до 2027 година. Додека се планираат јавните и приватните инвестиции ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што ветив пред граѓаните за време на кампањата, нема чекање, веднаш го реализираме првото клучно ветување, го слушаме гласот и потребите на граѓаните.Од ...
сите 139 | | | веќе видена

Државната изборна комисија информира дека лицата на кои им е признаено правото на глас како болно и немоќно лице тоа право ќе го остварат и во втор изборен ...
сите 864 | | | веќе видена

Европската комисија потврди со уште еден извештај дека Македонија ги исполнува критериумите да ги почне преговорите за членство и очекува првата меѓувладина ...
сите 245 | | | веќе видена

Државната изборна комисија го отфрли барањето на Алијанса за Албанците и Алтернатива за поништување на гласањето на едно избирачко место во општина Дебар. ...
сите 346 | | | веќе видена

Кандидатот за градоначалник од „За наше Куманово“ Максим Димитриевски повика граѓаните во вториот круг да му ја дадат поддршката за да продолжи да ги реализира ...
сите 183 | | | веќе видена

„Сите сме ние граѓани. Не ме интересира ни етнички, па не ме интересира ниту политички што се луѓето. Како претседател на СДСМ и како претседател на Влада ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НБРМ бележи историски највисок одлив на странски директни инвестиции

Од:
До кого (е-маил):
Порака: