Царовска: Со новата концепција училиштето и учењето треба да стане интересно

Образованието е систем којшто се подготвува подолг период и реформите не се прават од денес за утре. Сега дојде времето за оваа промена со којашто фокусот на ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Предложените реформи во основното образование од страна на МОН се во целосна согласност со препораките на Светска банка, објавени во последната белешка која се ...
| | веќе видена | слични

Со оглед на препораките на Светска банка во последниот напис, предложените реформи во основното образование се комплетно по нивните препораки. Имено, Светската ...
| | веќе видена | слични

Светска банка препорачува создавање подобар образован систем во кој учениците ќе бидат во фокусот, а наставниците ќе добијат поддршка, како и подобрување на ...
| | веќе видена | слични

На една прослава, каде бев поканет со поздравен говор, чинам на почетокот на 2011 година, близу една декада од денес (за што може да ми посведочат студентите) ...
| | веќе видена | слични

Според Марија Монтесори, континуираната работа почнува уште од најраната детска возраст, преку практичен ангажман и грижата за другите во околината. На тој ...
| | веќе видена | слични

Политичарите не смеат да го крeираат образовниот систем. Промените започнуваат од оние што се дел од системот и од оние што се во училницата. Затоа сите ...
| | веќе видена | слични

Како и се овие три години во „блескавата“ држава, се претставува дека и образованието е во нагорна линија, но фактичката состојба на терен е многу поинаква. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 22. февруари 2021 (InPress) – Денеска е трет ден откако се собираат потписи под мотото „Стави потпис за вистински попис“ насекаде низ Македонија, ...
сите 210 | | | веќе видена

Со мерката 22 во петтиот сет економски мерки е вклучено бришењето камати на граѓаните кон Јавни институции и претпријатија, посочи на денешната ...
сите 258 | | | веќе видена

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје бара повлекување од дневниот ред на точката за преименување на улиците во Скопје и го обвинува градоначалникот ...
сите 173 | | | веќе видена

Легендарниот кошаркар Дино Раџа напиша песна од најубавите стихови на Ѓорѓе Балашевиќ и му ја посвети на починатиот музичар. „Луѓето како тебе никогаш не ...
сите 226 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница по екс директорот на УБК Сашо Мијалков, кој од неделата е недостапен за полицијата. Тоа отвори ...
сите 54 | | | веќе видена

Досега 1040 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19. Кај мал број од нив се пројавени реакции по вакцината како болки на местото каде таа е ...
сите 295 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Царовска: Со новата концепција училиштето и учењето треба да стане интересно

Од:
До кого (е-маил):
Порака: