Пендаровски не очекува изборите во Бугарија да го променат ставот кон Македонија


Претседателот Стево Пендаровски во интервју за ТВ „Клан“ вели дека и власта и опозицијата во Бугарија имаат тврд став кон Македонија, што би значело дека кој и ...
| | веќе видена | слични

Георги Прванов, историчар и поранешен претседател на Бугарија од 2002 до 2012, во своето денешно интервју за 24 Часа вели дека концептот „заедничка историја“ ...
| | веќе видена | слични

Политичките разговори со Бугарија се на пауза до изборите во април, како што неодамна соопшти премиерот Зоран Заев, а во меѓувреме се работи на Акцискиот план ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Бугарите не се појавуваат како малцинство во Уставот на Република Северна Македонија и немаат никакви права како такви“, вели бугарскиот историчар и проф. ...
| | веќе видена | слични

„Бугарските власти влада не направија доволно за да ја претстават позицијата на земјата за Македонија пред партнерите во ЕУ“, изјави денес бугарскиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарскиот претседател, Румен Радев, рече дека спорот со Северна Македонија ја потврдил тезата оти самото доделување бугарско државјанство не е доволно за ...
| | веќе видена | слични

Спорот со Бугарија може да се реши и за шест месеци, но само ако македонската и бугарската влада почнат вистински дијалог и ако на маса ги изнесат сите ...
| | веќе видена | слични

Соопшти дека ќе се кандидира за шеф на државата и на изборите кон крајот на годинава и оти повторно очекува поддршка од бугарските социјалисти. Најави дека ...
| | веќе видена | слични

Бугарскиот претседател Румен Радев ја обвини актуелната влада на Бојко Борисов, дека само со раздавање бугарски пасоши“ дека не успеле да спроведат активна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Револтот од нерешениот спор меѓу Макединија и Бугарија секојдневно се шири на двете страни. Денеска за внатрешно- политички потреби реагираше бугарскиот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Стефан Андоновски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, денеска од Неготино порача дека граѓанската акција за собирање потписи, со кои ќе се поништи Законот за пописот, ...
сите 216 | | | веќе видена

Петар Богојески од Македонски концепт во емисијата 24 анализа истакна дека нашата земја се уште не живее слободно и институциите не се функционални по ниту ...
сите 136 | | | веќе видена

Советот на град Скопје ја усвои листата на регистарот на имињата на улиците во главниот град. Со тоа завршија неколкудневните натегања меѓу власта и ...
сите 129 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Пендаровски не очекува изборите во Бугарија да го променат ставот кон Македонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: