Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат


Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев на Фејсбук пишува дека доколку Македонија не ги признае реалностите, датумот за нејзината средба со ЕУ ќе биде одложен и ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Во моментов Бугарија не може да се согласи на започнување на преговорите за членство на Северна Македонија во Европската Унија, изјави бугарската министерката ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Нема начин во оваа фаза да се каже „да“ за почетокот на преговорите меѓу Македонија и ЕУ, изјави бугарската министрска за надворешни работи. Екатерина ...
| | веќе видена | слични

Бугарија останува на своите позиции , позицијата на Бугарија не може да се промени поради надворешен притисок ова го потенцираше вицепремиерката и министерка ...
| | веќе видена | слични

Во моментов Бугарија не е во состојба да ја одобри Преговарачката рамка со РС Македонија. Има Договор за пријателство и добрососедство којшто е потпишан во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Бугарија целосно ги поддржува земјите од Западен Балкан и нивниот пат кон ЕУ, но поддршката кон Северна Македонија никогаш не била безусловна, потенцираше и ...
| | веќе видена | слични

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во утринскиот блок на Бугарската национална телевизија рече дека бугарската допломатија не ...
| | веќе видена | слични

Не постои начин во оваа фаза да се каже „да“ за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ, вели шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Околу 300 припадници на Армијата за време на прогласената кризна состојба ќе бидат ангажирани во поддршка на полицијата за обезбедување на објектите согласно ...
сите 286 | | | веќе видена

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, најави дека првите вакцинации на граѓани на Европската Унија ќе бидат извршени против Ковид-19 ...
сите 430 | | | веќе видена

Во Хрватска се регистрирани рекордни 3.603 нови случаи на инфекција со коронавирус, а бројот на активни случаи се зголеми на вкупно 20.691. Починаа 56 лица. На ...
сите 879 | | | веќе видена

Претседателот на Владата, Зоран Заев по завршувањето на состанокот на Советот за безбедност истакна дека со воведување на кризна состојба на целата територија ...
сите 204 | | | веќе видена

Бугарскиот заменик министер за надворешни работи Георг Георгиев тврди дека Бугарија не е единствената која ја стопира Македонија за влез во ЕУ.Сега се зборува ...
сите 530 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна дека го ...
сите 258 | | | веќе видена

Денешното рочиште за предметот "Траекторија" кој го води Судијата Горан Бошевски а застапник на обвинението е јавниот обвинител Лиле Стефанова започна со ...
сите 58 | | | веќе видена

Озогласената „жолта куќа“ во која до пред десетина години се вадеа органи на Срби се наоѓа на југот на Албанија во близна на градот Бурел. Неколку хирурзи под ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Од:
До кого (е-маил):
Порака: