Спорт - Фетел во шпионска мисија

Актуелниот шампион во Формула 1, Себастијан Фетел, по саботните квалификации пред трката за Големата награда на Европа во Валенсија ја искористи можноста добро да го разгледа болидот на Ферари што го вози Фернандо Алонсо. Само неколку минути подоцна, возачот на Ред Бул искористи шанса да го разгледа и болидот на Мекларен во кој настапува Луис Хамилтон. Сликата на Фетел како детално ги разгледува конкурентските болиди во медиумите веднаш покрена шпекулации дека лидерот во генералниот пласман добил наредба од својот тим да ги шпионира противниците. Потегот на Фетел беше регистриран и од поранешниот возач на Мекларен, Мартин Брандл, сега коментатор на „Би-Би-Си“. - Ова е специфично барање на некој од Ред бул - прокоментира Брандл. Но, сето тоа беше брзо демантирано од шефот на Ред бул, Христијан Хорнер, кој изјави дека од Фетел никој не побарал да шпионира и да собира информации од конкурентските тимови. - Сите возачи се љубопитни и сакаат да знаат што имаат нивните ривали на управувачот. Фетел секогаш ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот Ф1 возач Џони Херберт смета дека Марк Вебер не успева да го совлада својот колега од Ред Бул Рејсинг, Себастијан Фетел и дека тоа влијае лошо на шампионатот. Многумина сметаат дека трката за титулата во 2011 веќе е завршена, откако актуелниот шампион Фетел направи разлика од 77 поени со шест победи во осумте трки оваа година. Вебер, иако е втор во генерален пласман заедно со Џенсон Батон со 109 поени, не успеа да го предизвика својот помлад колега за разлика од 2010 година, кога Австралиецот беше многу блиску до Фетел до крајот на сезоната. Херберт во својата последна колумна вели дека тоа е "неуспех за сезоната". "Ова не е првпат еден тим да има предност пред другите, но навистина е проблем кога само еден од двајцата возачи во тој тим победува и постојано е подобар од колегата. Тоа се случува оваа година и Фетел цело време е пред Вебер. Тоа наштетува на шампионатот и затоа нема предизвик", пишува Херберт. Британецот смета дека главната причина за неуспехот на австралискиот ветеран е неговиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тимскиот шеф на „биковите“, Кристијан Хорнер, посакува добрата форма на Марк Вебер да продолжи и на наредните трки, откако Австралијанецот успеа да стигне до третата позиција на трката во Валенсија. Во генералниот поредок, Марк Вебер се наоѓа на втората позиција зад Себастијан Фетел, иако сеуште нема ниту една победа. За разлика од него, неговиот тимски колега забележа шест победи на осумте трки досега и е на најдобар пат да ја одбрани ланската титула. Според Хорнер, трката во Валенсија била најдобрата на Вебер оваа сезона и се надева дека во ист стил ќе продолжи и на Силверстоун и наредните трки кои следуваат. „Ова беше најдобрата трка на Марк сезонава со такви пневматици. Во Валенсија тој беше најблиску до Фетел оваа сезона. Возеше одлично цел викенд и заслужено стигна до третата позиција.“ - изјави Хорнер. „Се надевам дека моментумот ќе биде задржан и така ќе продолжи на наредните трки.“ „Не е тајна дека на меките пневматици има поголеми проблеми отколку Себастијан, но мислам дека сега подобро ги разбира. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Луис Хамилтон го промени своето мислење откако по завршувањето на ГН на Европа заедно со поранешниот тимски колега Фернандо Алонсо му ја поклонија титулата на Себастијан Фетел. Хамилтон изјави: „Битката за титулата е завршена уште во овој момент.“ Но, Хамилтон подоцна се демантираше самиот себеси на својот твитер профил. „Порака до сите мои фанови, игнорирајте го напишаното во медиумите денес. Јас и мојот тим не се откажуваме од битката, и нема никогаш да се откажеме.“ - напиша Хамилтон. Ваквите изјави не ги изненадија медиумите на Островот. Sunday Express пренесе дека промената на мислењето кај Хамилтон најверојатно доаѓа по иницијатива од неговиот тим, додека Daily Telegraph објави дека на Хамилтон му бил потребен добар сон за да ја разбистри својата глава. За разлика од британците, францускиот L'Еquipe смета дека првичното мислење на Хамилтон било исправно, додавајќи дека „Фетел е осамен во битката за шампионската титула.“ Превземено од: pitstop.com.mk!
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон преку ноќ го смени својот став околу шансите некој да го загрози Себастијан Фетел во борбата за шампионската титула во Формула 1. По шестата победа на Фетел во осмата трка оваа сезона, големата награда на Европа во Валенсија, делува дека се’ е решено и дека прашањето на шампионот е познато. Возачот на Ред Бул има 186 бодови, односно 77 повеќе од Џенсон Батон и Марк Вебер. Хамилтон пак, има освоено 97 бодови до сега. Така, тој по трката во Валенсија изјави: „ Кога се зборува за првенството, мислам дека шампионот е речиси познат ”. Сепак, само еден ден покасно тој целосно го смени својот став. „ Им порачувам на сите наши навивачи - игнорирајте го она што го читате во денешните весници. Мојот тим никогаш нема да се откаже. Јас никогаш нема да се откажам ” - напиша Британецот на својот Твитер профил. Следната трка се вози за Големата награда на Велика Британија на патеката Силверстоун, каде Хамилтон се надева дека на домашен терен ќе успее да ја намали разликата со Фетел. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични

Возачот на Мекларен, Луис Хамилтон, призна дека ја загубил битката за шампионската круна иако сезоната во Формула 1 е на крајот од првата половина, извозени се осум од вкупните 19 трки. Повод за таквата изјава на шампионот од 2009 година беше триумфот на Себастијан Фетел на неделната трка за ГН на Европа во Валенсија. На актуелниот првак ова му беше шеста победа од досегашните осум трки. Единствени што забележале победи во сезонава во која доминира Фетел се токму двајцата возачи на Мекларен. Хамилтон го победи Фетел на трката во Кина, а Џенсон Батон славеше на трката за ГН на Канада во Монтреал. Но, последниот настап во Валенсија, на кој Фетел одново беше супериорен, а Хамилтон и Батон завршија на четвртото и на шестото место, дефинитивно ги оддалечи од борбата за титулата. - Сакам да ги завршам трките до крај. Себастијан отиде многу далеку и тешко дека некој сега може да го сопре или да биде подобар од Ред Бул. Реално, Фетел освои многу, победи на шест од првите осум трки и треба да не заврши ниедна од ...
| | веќе видена | слични

Фернандо Алонсо и Луис Хамилтон како да ги отпишаа своите шанси за титулата оваа година по победата на Себастијан Фетел на Европското ГП во Валенсија. Со шестата победа во осум трки, Фетел стигна до зголемено водство во генерален пласман на 77 поени пред колегата Марк Вебер и Џенсон Батон во Мекларен, додека Хамилтон заостанува 89 поени, а Алонсо дури 99. Тоа значи дека Фетел може да не ги заврши следните три трки и се уште да биде лидер, и Алонсо вели дека фокусот од освојување на титулата мора да се префрли на едноставни победи. "Задоволен сум од перформансите и од начинот на кој Ферари се движи напред по тешкиот старт на сезоната, но разликата е 99 поени, што е многу, и шампионатот сега не влегува во нашите пресметки. Тоа не е во нашите раце. Мораме да одиме трка по трка, да се обидеме да победиме некаде и да чекаме грешки од Ред Бул. Но, во моментов дефинитивно не можеме да мислиме на титулата. Ќе треба да видиме што ќе се случи на крајот на сезоната. Се уште заостануваме осум десетинки или една ...
| | веќе видена | слични

Луис Хамилтон и Фернандо Алонсо го признаа поразот од Себастијан Фетел во битката за шампионската титула, додавајќи дека нивните шанси за освојување се минимални. Возачот на Red Bull заврши... како победник на шест од досегашните осум трки. Тоа му овозможи предност од 77 поени во однос на неговите најблиски ривали, Џенсон Батон и Марк Вебер. Хамилтон и Алонсо се наоѓаат на четвртата и петата позиција во генералниот пласман, со 89 и 99 поени негатива во однос на Фетел. „Во поглед на битката за шампионската титула, битката реално е завршена.“ - изјави Хамилтон. И покрај тоа, Хамилтон се фокусира на престојната трка во Британија, и се надева на добар настап пред домашните фанови. „Фановите секогаш го прават викендот поубав. Се надевам дека временската прогноза ќе биде на наша страна. На трката ќе го дадам мојот максимум, и ќе се обидам да бидам што е можно побрз на патеката.“ Фернандо Алонсо го дели мислењето на Хамилтон, додавајќи дека одбраната на шампионската титула на Фетел е неизбежна. „Освојувањето на ...
| | веќе видена | слични

Себастијан Фетел може да оди и да се испружи на некоја тропска плажа од сега па до крајот на август и потоа да се врати одморен, исончан и се' уште во водство во годинашниот Светски шампионат во Формула 1. Дури и да не освои ни поен во следните три трки, возачот на Ред бул со завчерашната победа во Валенсија си го обезбеди првото место најмалку до Белгиското гран-при на 28 август во Спа Франкошамп. Шестата победа во осмата трка сезонава го остави светскиот шампион во водство со 77 поени повеќе од Џенсон Батон од Мекларен и од тимскиот колега Марк Вебер, а до крајот остануваат уште 11 трки. Тоа им создаде итна математичка задача на луѓето во падокот, кои фатија да пресметуваат кога 23-годишниот Германец би можел и теоретски да си ја обезбеди својата втора титула едноподруго со сегашната прогресија на резултатите. Сингапур на крајот на септември, по што ќе останат уште пет трки, изгледа во рамките на веројатното. Арно ама, Фетел нема намера самиот да пресметува. „Не бев добар по математика. Ја сакам, но добро ...
| | веќе видена | слични

Германскиот пилот во Формула 1, Себастијан Фетел (Ред Бул), по шестата победа сезонава од осум трки изјави дека не ја пресметува предноста на табелата и се уште не размислува за својата втора светска титула. Тој се закани дека ќе ја напаѓа победата на секоја наредна трка и ќе се обиде да извлече максимум на патеката. -Не пресметувам со колку бодови водам пред останатите на табелата. Сезоната е многу долга и имам уште многу трки и поени за освојување. Вистина е дека стартот на сезоната е феноменален, но ќе продолжам во ист ритам и ќе атакувам на победата и на преостанатите трки до крајот на сезоната, изјави Германецот. Актуелниот шампион има голема предност од 77 поени во генералниот поредок пред второпласираниот, Британецот Џенсон Батон од Мекларен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 300 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Фетел во шпионска мисија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: