Почина доајенот на македонската архитектура Борис Чипан

Реномораниот македонски професор и архитект Борис Чипан почина денеска во Скопје на 94 годишна возраст. Комеморација на Архитектонскиот факултет на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ ќе се одржи в понеделник. Негово најпознато дело е зградата на МАНУ во Скопје за која во поранешна СФРЈ е добитник на сојузната награда на „Борба“ во 1976 година. Архитектот Чипан е добитник на најпрестижната награда за придонес во архитектурата и за животно дело „Андреја Дамјанов“. Два пати ја добил државната награда „11 Октомври“. Тој е автор, или коавтор е на повеќе значајни објекти во Македонија и на територијата на поранешните југословенски републики. Чипан работеше на обновата на црквата Света Софија во 1952 година, конзервацијата на црквата Свети Пантелејмон во скопско Нерези, и на други значајни споменици на културата. Автор е на десетина книги од областа на архитектурата, од кои од особено значење се „Старата градска архитектура во Охрид“ објавена во 1955 година и „Света Софија – катедрален храм на Охридската ...
| | веќе видена | слични

Борис Чипан 1918 – 2012 - Печат со неговото име носат многубројни објекти низ Македонија меѓу кои и зградата на МАНУ Македонското градителство остана посиромашно за еден голем архитект. Завчера почина доајенот на современата македонска архитектура, Борис Чипан. Имаше 94 години. Заслугата во создавањето многубројни генерации дипломирани архитекти, неговата творечка активност, како и огромниот труд вложен во заштитата на изворниот архитектонски израз го прават Чипан траен авторитет на повоената архитектура. Неговото име ќе остави траен печат на периодот во кој се создаваше, зрееше и се развиваше домашниот архитектонско-градежен израз. Борис Чипан е роден е во Охрид. Татко му бил кројач, а мајка му домаќинка. Неговата љубов кон архитектурата лесно го водела низ студиите на архитектонскиот отсек при Техничкиот факултет во Белград, каде што дипломирал во 1941 година, по што се вработил во Проектантското биро за нови железнички линии во Софија. Но, таму останал само една година, за да се врати во родната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Вчера во Скопје почина Борис Чипан еминентен македонски архитект и професор. Чипан починаа на 94 годишна возраст, а погребот ќе биде денеска на гробиштата Бутел во Скопје со почеток во 12:00 часот. За утре пак е закажана комеморацијата која ќе се одржи во просториите на Архитектонскиот факултет на Универзитетот "Свети Кирил и Методиј" Чипан е роден охриѓанец, за свое животно дело ја сметал обновата на црквата "Света Софија" во 1952 година. Најпознато дело на Чипан е зградата на МАНУ во Скопје за која во бивша СФРЈ е добитник на сојузната награда на "Борба" во 1976 година, а е добитник и на најпрестижната награда за придонес во архитектурата и за животно дело "Андреја Дамјанов". Борис Чипан е автор и на десетина книги од областа на архитектурата, од кои од особено значење се „Старата градска архитектура во Охрид“ објавена во 1955 година и „Света Софија – катедрален храм на Охридската архиепископија“ во 1996 година.
| | веќе видена | слични

Македонскиот архитект професор Борис Чипан почина денеска во Скопје на 94-годишна возраст. Погребот ќе се изврши утре во 12 часот на Градските гробишта Бутел, а посмртните останки ќе бидат изложени во капелата од 11 часот. В понеделник ќе се одржи комеморација на Архитектонскиот факултет во Скопје. Негово најпознато дело е зградата на МАНУ во Скопје за која во поранешна СФРЈ е добитник на сојузната награда на „Борба“ во 1976 година. Чипан е добитник на најпрестижната награда за придонес во архитектурата и за животно дело „Андреја Дамјанов“, а два пати ја доби и државната награда „11 Октомври“. Тој е автор или коавтор на повеќе значајни објекти во Македонија и на територијата на бившите југословенски републики. Работеше на обновата на црквата Света Софија во Охрид во 1952 година, конзервацијата на црквата Свети Пантелејмон во скопско Нерези и на други значајни споменици на културата. Автор е на десетина книги од областа на архитектурата, од кои од особено значење се „Старата градска архитектура во Охрид“ ...
| | веќе видена | слични

Останато

Повторно тензично на судскиот процес. Обвинетиот Игор Југ вербално ги нападна судијката Добрила Кацарска и сведокот Агим Нухиу и потоа стана од столчето ...
сите 174 | | | веќе видена

ДА Кристина, можат да живеат поубаво. Затоа ајде на 30 септември да избереме ЗА европска Македонија. За нашите деца, за идните генерации! #ИзлезиЗА
сите 67 | | | веќе видена

Доколку пратениците од опозицијата одбијат да гласаат за уставни измени во согласност со Преспанскиот договор, во случај на референдумот да има цензус и ...
сите 92 | | | веќе видена

Секторот за внатрешни работи Штип поднесе кривична пријава против Н.А.(31) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување ...
сите 124 | | | веќе видена

Големата италијанска и светска актерка Клаудија Кардинале, како и оскаровецот Роџер Дикинс денеска во попладневните часови пристигнаа во Македонија. Клаудија ...
сите 71 | | | веќе видена

Михаил Рот, државниот министер задолжен за Европа во рамките на министерството за надворешни работи на Сојузна Република Германија, придружуван од германскиот ...
сите 51 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оствари средба со граѓани во Ѓорче Петров, каде народот совршено јасно вели НЕ за капитулантскиот ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Почина доајенот на македонската архитектура Борис Чипан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: