МНР: Дражавните болници во Турција започнаа со давање на здравствени услуги на странски државјани

Со оглед на фактот што голем број македонски граѓани патуваат и престојуваат во Република Турција, Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги информира сите граѓани на Република Македонија, кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, дека почнувајќи од 13 јуни оваа година, болниците кои се поврзани со Министерството за здравство на Република Турција, започнаа со давање на здравствени услуги на странски државјани, кои претходно се даваа исклучиво од приватните здравствени установи. За туристите кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, а не го зборуваат турскиот јазик, може да се јават на кол-центарот со број 112, или доколку имаат жалби од третманот на број 184. Во поголемите градови и центри како Анкара, Истанбул, Измир, Анталија, Мугла и Ајдин, формирани се Регионални координативни центри за странци. За добивање на здравствена услуга за странски државјани во Република Турција, подетални информации може да се добијат на веб-страницата ...
| | веќе видена | слични

Турските болници кои се поврзани со Министерството за здравство на Република Турција почнаа да даваат здравствени услуги на странски државјани, кои претходно можеа да се добијат само во приватните здравствени установи. Оваа информација ја даде Министерството за надворешни работи, со оглед на фактот што голем број македонски граѓани патуваат летово во Турција. Оваа можност е дадена од 13. јуни годинава. “Туристите кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, а не го зборуваат турскиот јазик, може да се јават на call центарот со број 112 или доколку имаат жалби од третманот на број 184. Во поголемите градови и центри, како Анкара, Истанбул, Измир, Анталија, Мугла и Ајдин, формирани се регионални координативни центри за странци. За добивање здравствена услуга за странски државјани во Турција подетални информации може да се добијат на интернет-страницата на Министерството за здравство на Република Турција, “, информираат од МНР.
| | веќе видена | слични
2 копии

Болниците кои се поврзани со Министерството за здравство на Република Турција, започнаа со давање на здравствени услуги на странски државјани, кои претходно се даваа исклучиво од приватните здравствени установи. Оваа практика за сите граѓани кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга е воведена од 13 јуни, соопшти Министерството за надворешни работи. За туристите кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, а не го зборуваат турскиот јазик, може да се јават на кол-центарот со број 112, или доколку имаат жалби од третманот на број 184. Во поголемите градови и центри како Анкара, Истанбул, Измир, Анталија, Мугла и Ајдин, формирани се Регионални координативни центри за странци, соопштија од македонската дипломатија. (Крај)
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонските граѓани кои се во Турција и имаат потреба за каква било здравствена грижа, ќе може да побараат здравствена заштита во болниците кои имаат договор со министерството за здравство на Турција, информираа од македонското министерство за надворешни работи. Посебниот договор кој го овозможува тоа стапи на сила деновиве. Досега можност за лекување Македонците имаа само во турските приватни здравствени установи. Сите кои кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, а не го зборуваат турскиот јазик, може да се јават на кол-центарот со број 112, или на бројот 184 и тоа во Анкара, Истанбул, Измир, Анталија, Мугла и Ајдин.
| | веќе видена | слични

Посебниот договор кој го овозможува тоа е на сила од 13 јуни. Досега можност за лекување Македонците имаа само во турските приватни здравствени установи. Сите кои кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, а не го зборуваат турскиот јазик, може да се јават на кол-центарот со број 112, или, доколку имаат поплаки на третманот, на бројот 184. Во поголемите градови и центри како Анкара, Истанбул, Измир, Анталија, Мугла и Ајдин, формирани се Регионални координативни центри за странци.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министерството за надворешни работи на Република Македонија ги информира сите граѓани кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, дека почнувајќи од 13 јуни оваа година, болниците кои се поврзани со Министерството за здравство на Република Турција, започнаа со давање на здравствени услуги на странски државјани, кои претходно се даваа исклучиво од приватните здравствени установи. За туристите кои престојуваат во Турција и имаат потреба од здравствена услуга, а не го зборуваат турскиот јазик, може да се јават на кол-центарот со број 112, или доколку имаат жалби од третманот на број 184. Во поголемите градови и центри како Анкара, Истанбул, Измир, Анталија, Мугла и Ајдин, формирани се Регионални координативни центри за странци.
| | веќе видена | слични

Останато

Никола Груевски ќе биде на слобода и викендов. Синоќа до доцните часови, медиумските екипи чекаа пред затворот во Шутка, но екс премиерот не се појави. Во ...
сите 433 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 182 | | | веќе видена

Дали процесот за името е пред нова пречка – што значи изјавата на екс-министерот Никос Коѕијас дека нацрт-амандманот на членот 49 од Уставот, предложен од ...
сите 158 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МНР: Дражавните болници во Турција започнаа со давање на здравствени услуги на странски државјани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: