Скопие – Повторно прскање против комарци

3 копии

Градот Скопје ги известува граѓаните дека ќе изврши авионска и терестична дезинсекција, против возрасни комарци, на подрачјето на Град Скопје, односно: 1. Вториот наврат на аеросолната дезинсекција (авионска) во 2011 година, на подрачјето на Град Скопје, против возрасни комарци, ќе се одвива во деновите од претстојниот викенд, односно на 09.07.2011 (сабота) и на 10.07.2011 (недела), во период од 05:30 до 08:00 часот. 2. Вториот наврат на аеросолната дезинсекција (терестична) во 2011 година, на подрачјето на Град Скопје, против возрасни комарци, ќе се одвива од 11.07.2011 до 15.07.2011 (од понеделник до петок), во период од 01:00 до 05:00 часот. Доколку временските услови не го овозможуваат вршењето на аеросолната дезинсекција, авиодезинсекцијата ќе се изврши во истиот термин, првиот нареден викенд кога ќе бидат поволни временските услови, а согласно на тоа ќе се извршува и терестичната дезинсекција.
| | веќе видена | слични

Градот повторно ќе врши авионска и терестична дезинсекција против возрасни комарци на целата градска територија. Втората фаза на аеросолната дезинсекција за оваа година ќе се реализира утре и задутре во периодот од 5,30 до 8 часот. Прскањето против комарци од земја ќе стартува од понеделник и ќе се врши до петок во период од 1 до 5 часот. Од одделението за информирање во Градот повторно нагласуваат дека доколку временските услови се неповолни, дезинсекцијата ќе се изврши во истиот термин, првиот нареден викенд кога времето ќе го дозволи тоа. Така ќе биде и за терестичната дезинсекција. Од Градот повторно им советуваат на пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите. (Сн.К.)
| | веќе видена | слични
2 копии

Авионско прскање против комарци ќе се изврши в сабота и в недела, од 5.30 до 8 часот Дезинсекцијата од земја ќе се одвива од понеделник до петок (11.7-15.7) во утринските часови, односно од 1 до 5 часот. Доколку временските услови не бидат погодни, прскањето ќе биде одложено за наредната недела. Заради заштита на пчелите, се известуваат сите пчелари да ги преземат неопходните мерки.
| | веќе видена | слични

Викендов на подрачјето на Град Скопје ќе се изврши авионска и терестична дезинсекција против возрасни комарци. Вториот наврат на аеросолната авионска дезинсекција во 2011 година ќе се одвива во деновите од претстојниот викенд, односно во сабота и недела, во период од 05:30 до 08:00 часот. Вториот наврат на аеросолната терестична дезинсекција пак, ќе се одвива од понеделник до петок, во период од 01:00 до 05:00 часот. Доколку временските услови не го овозможуваат вршењето на аеросолната дезинсекција, авиодезинсекцијата ќе се изврши во истиот термин, првиот нареден викенд кога ќе бидат поволни временските услови, а согласно на тоа ќе се извршува и терестичната дезинсекција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Градските власти викендов ќе извршат авионска и терестична, односно земјена дезинсекција против возрасни комарци на подрачјето на Град Скопје. - Втората фаза на авионската дезинсекција против возрасни комарци ќе се спроведе в сабота и недела, од 05:30 до 08 часот, додека втората фаза на аеросолната терестична дезинсекција ќе се одвива од 11 до 15 јули годинава, од 01 до 05 часот, соопшти Град Скопје. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на аеросолната дезинсекција, авиодезинсекцијата ќе се изврши во истиот термин, првиот нареден викенд кога ќе бидат поволни временските услови, а согласно на тоа ќе се извршува и терестичната дезинсекција. Од Градот ги потсетуваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите
| | веќе видена | слични

Останато

Македонија во преговорите за приклучување кон Европската Унија ќе користи модел во кој се вклучени и граѓански организации и експерти надвор од капацитетите на ...
сите 143 | | | веќе видена

Си бара ли Власта алиби за сѐ поизвесно неуспешниот референдум? Ова е прашањето кое произлегува по денешната прес-конференција на министерот за надворешни ...
сите 74 | | | веќе видена

Сooпштение на СДСМ: Христијан Мицкоски покажува дека има проблем со подобра иднина и со перспективите што се отвораат пред граѓаните на Македонија. Мицкоски и ...
сите 197 | | | веќе видена

Единствената партија која сега е пред нас се вика Македонија. Друга партија немаме. Ова не се избори, не одлучуваме за некој поединец, одлучуваме за нашата ...
сите 92 | | | веќе видена

Во комуникација со граѓаните да го презентираме она што мислиме дека е штетно од договорот со цел да можат да бидат информирани и да донесат правилна одлука. ...
сите 168 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопие – Повторно прскање против комарци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: