Тамара, Елена, Стефан (Некст Тајм) и Димитар, во соработка со Македонската Филхармонија, Ви испраќаат Божикна песна „Вечниот Бог“


8 копии

Создадено на Вторник, 29 Декември 2015 11:00 На иницијатива на игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, од страна на нашиот композитор Владимир Димовски, голем пријател на манастирот и соработник во музичките проекти, беше направена оркестрација на традиционалната Божикна песна „Вечниот Бог“, со што за првпат кај нас овој карактеристичен напев беше прилагоден за инструментална изведба. Притоа, вешто доловувајќи го нејзиниот богат источно-византиски православен мелос, нашите естрадни уметници Тамара, Елена, Стефан (Некст Тајм) и Димитар, во соработка со Македонската Филхармонија, направија една прекрасна компзиција, своевидна Божикна честитка до благоверниот народ, за која беше изготвен и видео запис. За подготовката на спотот се погрижи Горила Филмс, чијашто екипа најусрдно и со голем ентузијазам во текот на само два дена направи еден чудесен приказ на празничната Божикна атмосфера во свештената Бигорска Обител, како извонредно надополнување на пораката за љубов и духовна радост што извира од ...
| | веќе видена | слични

Македонските поп-пејачи: Тамара Тодевска, Елена Ристевска, Димитар Андоновски и Стефан и Мартин од Некст Тајм, во соработка со македонската филхармонија, снимија песна за Христовото раѓање под насловот „Вечниот бог“. Песната во црковен стил доби и свој видео-запис снимен во манастирот „Св. Јован Бигорски“.
| | веќе видена | слични
6 копии

Тамара Тодевска, Елена Ристеска, Стефан од „Некст Тајм“ и Димитар Андоновски во соработка со Македонската филхармонија ја снимија божиќната песна „Вечниот Бог“. На иницијатива на игуменот на Бигорскиот манастир, Архимандрит Партениј, композиторот Владимир Димовски, кој е и голем пријател на манастирот, направи оркестрација на традиционалната божиќна песна „Вечниот Бог“, со што за првпат овој карактеристичен напев беше прилагоден за инструментална изведба. Тамара, Елена, Стефан и Димитар во соработка со Македонската филхармонија, ја надополнија оваа прекрасна композиција, истовремено и честитка за македонскиот народ, за која беше направен и видео запис кој беше снимен во свештената Бигорска Обител. Погледнете како изгледа и звучи „Вечниот Бог“:
| | веќе видена | слични
2 копии

Вешто доловувајќи го богатиот источновизантиски православен мелос, нашите естрадни уметници Тамара, Елена, Стефан и Димитар, во соработка со Македонската филхармонија, направија композиција, своевидна божиќна честитка која има и видеозапис.
| | веќе видена | слични
6 копии

Композиторот Владимир Димовски, пријател на Бигорскиот мманастир и соработник во музичките проекти, направи оркестрација на традиционалната божикна песна „Вечниот Бог“, на иницијатива на игуменот на манастирот, архимандрит Партениј. - Првпат кај нас овој карактеристичен напев беше прилагоден и за инструментална изведба. Притоа, вешто доловувајќи го нејзиниот богат источно-византиски православен мелос, нашите естрадни уметници Тамара, Елена, Стефан од „Некст тајм“ и Димитар, а во соработка со Македонската филхармонија, направија прекрасна композиција која е своевидна божикна честитка до благоверниот народ, за која беше изготвен и видеозапис, информира Македонската филхармонија. Спотот го подготви „Горила продукција“ чија екипа, како што информира Филхармонијата, за само два дена направила чудесен приказ на празничната божикна атмосфера во свештената Бигорска Обител, како извонредно надополнување на пораката за љубов и духовна радост што извира од стиховите. Дел од костимите ги изработи Елена Пандева од ...
| | веќе видена | слични

„Гушни ме“е насловот на новата балада на вонсерискиот вокал и изведувач – Пепа Димитрова. Музиката е на Кирил Цветковски, текстот го напиша Огнен Неделковски, додека аранжманот е на Владимир Дојчиновски. „Гушни ме” претпразнично се најде на нејзиниот официјален канал на Јутјуб, со текстуален видео запис, каде се искористени фотографии од нејзина последна фотосесија. Песната воедно може да се слушне и на радио брановите на македонските радио станици.По видео спотот за „Плачеш со мене“, песната „Гушни ме“ само ги потврдува настојувањата на Пепа да биде поприсутна на македонската музичка сцена со нови песни и видеа, а голема е и желбата за еден албум и самостоен концерт во 2016 година.
| | веќе видена | слични
2 копии

- Првпат кај нас овој карактеристичен напев беше прилагоден и за инструментална изведба. Притоа, вешто доловувајќи го нејзиниот богат источно-византиски православен мелос, нашите естрадни уметници Тамара, Елена, Стефан од „Некст тајм“ и Димитар, а во соработка со Македонската филхармонија, направија прекрасна композиција која е своевидна божикна честитка до благоверниот народ, за која беше изготвен и видеозапис, информира Македонската филхармонија. Спотот го подготви „Горила продукција“ чија екипа, како што информира Филхармонијата, за само два дена направила чудесен приказ на празничната божикна атмосфера во свештената Бигорска Обител, како извонредно надополнување на пораката за љубов и духовна радост што извира од стиховите. Дел од костимите ги изработи Елена Пандева од модната куќа „Елена Лука“, долгогодишна соработничка на Бигорскиот манастир. Во проектот учествуваа и изведувачите на традиционални инструменти - Константин Секолуск (ут) и Хустреф Саид (канон). 
| | веќе видена | слични

Останато

„Во Апелацискиот суд каде што судиите имаат одговорност за тоа во кој правец ќе продолжи да се движи македонското судство: Дали ќе се издигне над состојбите и ...
сите 403 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 205 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Никола Груевски на својот профил на социјалната мрежа Фејсбук објави дека добил политички азил во Унгарија , поради тоа што бил, како што ...
сите 500 | | | веќе видена

„Неодговорноста на СДСМ дозволува вистинска еколошка катастрофа во Охридското езеро. Десетици тони плашица веќе неколку дена е заробена во каналот Студенчишта, ...
сите 46 | | | веќе видена

Веднаш штом Судот го донесе решението за меѓународна потерница, МВР ја распиша и го извести Интерпол, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски ...
сите 41 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по влажни коловози. Поради појава на магла намалена видливост до 50 метри има на патниот правец Тетово ...
сите 91 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тамара, Елена, Стефан (Некст Тајм) и Димитар, во соработка со Македонската Филхармонија, Ви испраќаат Божикна песна „Вечниот Бог“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: