Вангеловски: СЈО одбива да постапува по барање на Врховен суд


4 копии

Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија Јово Вангеловски во денешното соопштение до медиумите наведува дека Специјалното јавно обвинителство одбива да постапува по нивното барање, со што влијае на пролонгирање на итна постапка која се води пред овој суд. – Претседателот на Врховниот суд на Република Македонија ја информира јавноста дека на 06.04.2017 година беше доставено барање за информација до Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите. Поради итниот карактер на доставеното барање, шефот на кабинетот на претседателот на Врховниот суд на Република Македонија оствари неколку телефонски разговори со шефот на кабинетот на кавниот обвинител за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите, од каде се уште нема одговор по поднесеното барање, се вели во соопштението. Од Врховниот суд на Република Македонија сметаат дека „Обвинителството очигледно ...
| | веќе видена | слични
2 копии

– Подговтви го Мартин и Суле да спремаат од утре да маваме. – Добро, ги имам материјалите… – У петок ќе му собереме едно 2.000 луѓе пред Центар, дел ќе си влезат и внатре, пошо нели имаат право граѓани да влезат, па да видиме да размислиме дали еден да стане и едно три четири шамари јаки да му врзе пред сите. Не може ништо да му се напраи, нема тешка телесна повреда тука за кривична, има прекршочна само.- овој разговор можеше да се слушне во “бомбите” објавени на 19.04.2015-та година во кој, според опозицијата, екс премиерот Никола Груевски и поранешниот министер Миле Јанакиески ги договараат насилствата пред општината Центар од летото 2013-та година. „Прeтседателот на ВМРО – ДПМНЕ, Никола Груевски седна на обвинителна клупа, …. судијката, Татјана Михајлова донесе одлука, бомбите не биле доказ против Никола Груевски како нарачател на насилството. “- известуваа медиумите од судското рочиште на 16.12.2016, за насилствата пред о.Центар. „Јас сум тука да си ги бранам своите права кои ми следуваат според Законот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Одлуката Врховниот суд да не прифати ниту еден приговор на судиите кои се незадоволни од новиот рапоред во Кривичен, за адвокатот, Звонко Давидовиќ е доказ дека на некого му одговара, судии кои се дел од „бомбите“ или за кои СЈО бара утврдување на нестручно постапување, да бидат на клучни позиции во скопска единица. Давидовиќ е убеден дека некој од надвор го води Кривичниот суд и составува распоред на судии по нечија желба. Тој смета дека новиот распоред на в.д. претседателот, Стојанче Рибарев кој е речиси идентичен со оној на неговата претходничка, на СЈО дополнително ќе му ја отежни рабоатат со овој суд. „Очигледно е, но и фактите покажуваат дека рапоредот е ист, односто кон Специјалното јавно обвинителство е непроменет, луѓето кои работеа и ги одбиваа сите можни предлози на СЈО, пак се на истото место, Врховниот суд носи исти одлуки, дури и се обидува да спинува дека, СЈО сега не соработува и кога ќе видите резултатот е ист, судството е на дното“. – изјави за Алсат Звонко Давидовиќ, адвокат. Со ваква ...
| | веќе видена | слични

СЈО со новиот распоред на судии во Кривичниот суд кои досега ги одбиваа сите предлози на тимот на Катица Јанева е добро осмислен и според адвокатот Давидовиќ покажува дека Врховниот суд со одбивањето на сите приговори на судиите кои се пожалија покажува која е главната цел. „Очигледно е, но и фактите покажуваат дека рапоредот е ист, односно кон Специјалното јавно обвинителство е непроменет, луѓето кои работеа и ги одбиваа сите можни предлози на СЈО, пак се на истото место, Врховниот суд носи исти одлуки, дури и се обидува да спинува дека, СЈО сега не соработува и кога ќе видите резултатот е ист, судството е на дното“. – вели адвокатот Звонко Давидовиќ за Алсат-М. Со ваква поставеност на „сваровски“ судии во Кривичен, Давидовиќ е убеден дека следните обвиненија на Специјалнот јавно обвинителство немаат иднина. Катица Јанева ќе се соочи со жесток отпор на судиите кои ќе одлучуваат за притвор во одредени предмети. „Во ваков состав да, и тоа го покажа праксата. Не само што нема да има притвор, свесни сте дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Супер се ова пратенициве од новиот собраниски состав. Цела држава работи, тие одмараат уште пред да празнуваат. Особено се супер овие од новото парламентарно мнозинство на кои им се брза да изгласаат нова влада. Пратеникот Трајко Вељаноски им даде пет дена одмор и тие си прифатија ко попчиња. Штом колегата Трајко даде команда да се одмара – сите отидоа на одмор. Чуму брзање? Нели власта е во заминување. И новиот живот во Македонија, што го најавува Заев еве веќе половина година, само што не пристигнал. А за пратениците веќе е стигнат. Ние платата редовно им ја даваме. Слободни денови за залет за празнување не им дадовме. Трајко си го послушаа. Сега и СДСМ одморени можеби уште поостри утински сооопштенија ќе пишуваат. 2. Додека Трајко даваше одмори, неговиот кум Јован Вангеловски работеше. Првата работа за која што се фати старо-новиот претседател на Врховниот суд беше врховните судии да расправаат за иницијативата на адвокатот на експремиерот Груевски, бомбите да се прогласат за неважечки во постапките пред ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За последните одлуки на Врховниот суд, но и за она што може да произлезе како одлука од продолжението на неговата општата седница, поранешниот судија и претседател на Врховниот суд, Дане Илиев, смета дека проблемот е дали јавниот обвинител на Македонија може да поднесува вонредни правни лекови, во постапката што се води од СЈО, информира ТВ24 . Според законот за СЈО, тоа е надлежно и е самостојно да постапува во постапките кои произлегуваат од прислушуваните матерјали.
| | веќе видена | слични

Разгледувањето на прашањата кое обвинителство е надлежно да поднесува барање за заштита на законитоста и дали прислушуваните разговори може да бидат докази од Врховниот суд, е само уште еден обид да се опструира работата на Специјалното Јавно обвинителство, вели поранешната судика во Европскиот суд за човекови права Маргарита Цаца Николовска. Разгледувањето на прашањата кое обвинителство е надлежно да поднесува барање за заштита на законитоста и дали прислушуваните разговори може да бидат докази од Врховниот суд, е само уште еден обид да се опструира работата на Специјалното Јавно обвинителство, вели поранешната судика во Европскиот суд за човекови права Маргарита Цаца Николовска. Обвинителот Марко Зврлевски не може да се меша во работата на Катица Јанева бидејки Законот за СЈО е лекс специјалис, вели Николовска, потсетувајки дека прислушуваните разговори се индиција и врз основа на нив се бараат дополнителни докази. „Постојат пресуди кога е дозволено правото на одбрана и им други докази, кога ен се само ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Врховниот суд по Велигденските празници ќе ги разгледува двата предлога на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски „бомбите“ од прислушуваните разговори да не се користат како доказ во кривична постапка, и Специјалното обвинителство да се прогласи за неовластено да поднесува Барање за заштита на законитоста, потврдија за Макфакс од највисокиот суд во државата. На вчерашната седница која траеше повеќе од три часа, врховните судии, одбиле да гласаат „за“ т.н. реферати поднесени од претседателот на судот, Јово Вангеловски. Извори од Врховен за Макфакс, тврдат дека кај дел од врховните судии се појавила дилема зошто судот треба да одлучи бомбите да не може да бидат користени како докази во постапките, кога Кривичниот суд Скопје 1, а потоа и Апелациониот суд Скопје, ги прогласија за невалидни докази во постапките. Седницата на Врховен почна завчера, кога беше отфрлено барањето за изземање на Вангеловски од Кривичниот совет кој треба да решава за укинување на притворот на бизнисменот Сеад Кочан, потоа за ...
| | веќе видена | слични

Врховните судии, дознава СДК.мк, одбиле да кренат рака и да гласаат „за“ по предлозите или т.н. реферати поднесени од Вангеловски. Двата предлога на претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски ставени на маса на денешното продолжение на општата седница на највисокиот суд, едниот да се прогласи дека „бомбите“ не може да се користат како доказ во кривична постапка, а другиот Специјалното обвинителство да се прогласи за неовластен орган да поднесува Барање за заштита на законитоста (БЗЗ), не помина денеска на седницата. Врховните судии, дознава СДК.мк , одбиле да кренат рака и да гласаат „за“ по предлозите или т.н. реферати поднесени од Вангеловски. Општата седница треба да продолжи на 18. овој месец.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претседателката на комисијата Билјана Ивановска во интервју за Радио Слободна Европа вели дека освен изборната кампања и финансирањето на политичките партии, ...
сите 240 | | | веќе видена

Додека СДСМ и ВМРО ДПМНЕ се натегаат околу СЈО и новиот Закон, коалициониот партнер на власта, Али Ахмети повикува на дијалог. Засега нема договор а СДСМ не ...
сите 191 | | | веќе видена

Извршниот директор на Етиопиан Ерлајнс Теволде Гебремариам, по несреќата на атиопскиот авион во кој загинаа 157 лица, изјави дека предупредувањата и барањата ...
сите 51 | | | веќе видена

Специјалниот обвинител Роберт Мaлер заклучил дека претседателот Доналд Трамп и неговата кампања не заговарале со Русија за влијание врз претседателските ...
сите 106 | | | веќе видена

Направете погача по стар рецепт. 3 јајца 150 гр. сирење 1 лажиче сол 200 мл. кисело млеко 1 прашок за пециво 250 гр. брашно Се става брашното во сад со сол и ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вангеловски: СЈО одбива да постапува по барање на Врховен суд

Од:
До кого (е-маил):
Порака: